Urgo
10.07.19,18:39
Update: Ako som už zistil, nejde o dvojité zdanenie, ale nie som si istý ako presne formulovať otázku. Jedná sa skôr o správne nastavenie ceny za vodu a plyn.

Hľadám riešenie pre nasledujúcu situáciu:
My sme SVB, ktoré berie vodu a plyn od susediaceho družstva (toto je fakt, táto situácia sa momentálne nedá zmeniť). Družstvo platí vodu a plyn dodávateľom vody a plynu na základe faktúr. Následne si delíme náklady za vodu a plyn podľa meračov. Ale aby sme mali doklad o tom, že tú vodu a plyn platíme, družstvo nám vystavuje faktúry. Ale tam oni musia opäť zarátať daň, ktorú zase platia oni. Tým sa nám ako bytovému domu voda aj plyn predražuje o 20%, čo sú nemalé náklady keďže plynom kúrime.
Existuje nejaký spôsob, ktorý by som mohol navrhnúť družstvu, kedy oni by dostali peniaze za vodu a plyn o ktoré sa s nami rozdelia a zároveň my by sme nemuseli platiť daň, ktorú musia do faktúry dať? Zároveň nám by ostal doklad, že sme to zaplatili. Niečo ako je vyúčtovanie, ktoré máme v SVB, ale medzi subjektom ako sme my SVB a subjektom podnikateľom ako je družstvo.
Za radu ďakujem.
veronikasad
10.07.19,17:54
Nepredrazuje, druzstvo vam fakturuje cenu energii bez dane. Kedze je platitelom DPH, k cene pripocita 20% DPH, ktoru odvedie danovemu úradu.
Najdite si poriadnu uctovnicku, ktora vam tieto zakladne pojmy vysvetli.
Urgo
10.07.19,18:24
Ďakujem za reakciu.
Možno teraz neviem ako to myslíte, ale spýtam sa inak. Prečo je konečná cena za vodu, ktorú platíme o 20% vyššia ako "maximálna cena v € s DPH /m3 " ako ju vodárenskej spoločnosti určil úrad pre reguláciu sieťových odvetví? Ak by nám družstvo účtovalo cenu bez DPH stála by nás voda a plyn toľko čo je bežná cena v regióne.
Samozrejme účtovníčku na konzultáciu už zháňame. Možno to naozaj len potrebujeme inak vysvetliť. Nemyslíme, že by nás družstvo okrádalo len z toho ako vidíme aj faktúry od družstvo ako platia oni, aj ako platíme my, tak sú tam 2x započítané DPH.
veronikasad
10.07.19,20:21
Druzstvo vám len rozpocitava spotrebovanu vodu od vodárenskej spoločnosti (vtedy by sa to pocitalo tak ako som uviedla vyssie), alebo cenu navysuje o nejake dalsie naklady, ktore by ste mali mat zmluvne dohodnute? V ziadnom pripade neide o dvojité zdanenie z pohladu DPH.
jslancik
11.07.19,05:00
akú daň myslíš? DPH alebo "zo zisku"? mne sa zdá, že sa niekto rýpe v niečom, čomu nerozumie. ale v pohode, na počudovanie ani mnohí platcovia DPH nerozumejú základnému princípu jej fungovania :D na to sú predsa účtovníci.
Urgo
11.07.19,15:45
Áno, to uznávam - rýpeme sa v niečom čomu nerozumieme. Preto som prišiel na poradu. :) Sme malé SVB a po konzultácii s účtovníčkou (už pár rokov dozadu) a daňovým úradom (každý rok) nemusíme podávať ani daňové. Keďže aj členovia rady a predseda makajú zadarmo. :)

Poviem teda presne čo platíme. :) S družstvom, s ktorým sa komunikuje fajn len oni to až tak neriešia keďže tou vodou a plynom nám skôr robia láskavosť akoby na nás zarábali, máme dohodu, že platíme za energie dvojzložkovo. Jedna zložka je to že oni majú ľudí, ktorí tie potrubia udržujú. Druhá zložka je samotná voda/plyn, ktoré sa akoby skladáme na faktúru od vodární / plynárni. Družstvo nám ich nepredáva za svoju sumu, ktorú daní ale sme dohodnutí, že si to rozdeľujeme podľa našich vlastných vodomerov a plynomerov.
To prvé je dohodnutá suma, ktorú nám družstvo účtuje do faktúry a na tú sumu napočíta DPH (tak to označujú vo faktúre).
Druhé je suma, ktorú družstvo vypočíta z faktúry od dodávateľa a je rozdelené podľa meračov. Plynárne a vodárne im dávajú rovnaké faktúry ako som videl napríklad aj za vodu pre mňa ako súkromnú osobu. A tam je napísané celková cena aj s DPH.

Toto všetko nám už roky (dlhšie ako tu bývam) dáva družstvo do faktúry pretože my tiež potrebujeme doklad, že sme to zaplatili (podľa toho potom robíme vyúčtovanie a každý si môže skontrolovať náklady). A v tej faktúre uvedú tieto sumy a ku každej opäť pripočítajú DPH (vo faktúre je to napísané, cena s DPH).
Ak to DPH má v každej faktúre nejaký iný zmysel, tak je pravda, že som si to naozaj pomýlil.

Ja sa tu pýtam pretože ako každý na svete, chceme ušetriť ako to ide. Družstvo to nerieši, má svoje starosti. Keby sme im ale však navrhli nejaké schodné legálne riešenie, verím, že by sme sa dohodli. Platiť to v hotovosti bez dokladu by znamenalo, že im prispejeme presne našu časť na vodu (proste presne časť faktúry od vodárni/plynárni), ale my by sme nemali doklad, ktorý by pomohol k transparentnosti vyúčtovania.
Ak sa dá nejaký doklad vydať a ešte keby sme im to mohli poslať aj na účet, a bolo by to košér podľa platnej legislatívy, my by sme ušetrili 20%, družstvo by stále zaplatilo presne čo dlhuje vodárňam a každý by bol šťastný. Dokonca si myslím, že aj štát pretože naozaj tá daň už je vo faktúre od vodárni a plynárni. Verím, že je to trochu jasnejšie takto.
veronikasad
11.07.19,15:49
Prilož sem tu fa od družstva aj s prílohou. Inak je to len mlátením prázdnej slamy ...
Urgo
11.07.19,16:08
Máme tam dve zložky dohodnuté. To práve preto, že družstvo nám vodu/plyn nepredáva, len chce aby sme prispeli pomernou časťou na faktúru od vodárni/plynárni.
Jedna zložka sú iné náklady, ktoré máme dohodnuté. Sumu máme dohodnutú bez DPH a k nej pripočítavajú 20% (DPH) na faktúre.
Druhá časť faktúry je cena za vodu / plyn, ktorú nemáme v dohode pretože tá je podľa toho akú cenu dajú vodárne. To berie družstvo z faktúry, podľa celkovej ceny s DPH. Pomerovo to rozdelí a uvedie do faktúry. K tomu potom pripočíta 20%.

Nie som účtovník, možno je toto neriešiteľná situácia a nejde o dvojité zdanenie. Len skúšam zistiť, či sa náhodou nedá tá faktúra od vodární/plynární za vodu/plyn rozdeliť medzi družstvo a nás legálnou cestou bez faktúry od družstva, v ktorej nám zvýšia cenu vody a plynu o 20%. Či neexistuje doklad iný ako faktúra, ktorý by sme si dohodli v zmluve a družstvo by si mohlo do účtovníctva započítať len vodu, ktorú spotrebujú bez nás a my by sme mali dôkaz o zaplatení aj pre potreby vyúčtovania.
Minulý rok sme skúšali dohodnúť, aby plynárne posielali faktúru aj nám aj družstvu zvlášť. To je žiaľ kvôli mnohým komplikáciám momentálne nemožné (možno v budúcnosti).
veronikasad
11.07.19,16:22
Prečo to riešiš na porade a nie priamo s vodárňami ?
Urgo
11.07.19,19:02
Tam som už bol. Aj na plynárňach. Aj na meste. Žiaľ dať toto do poriadku je drahé. V prípade vody nám dajú vodárne vedieť až sa bude budovať prípojka bližšie ako kilometer od nás. Plynárne sú v tomto ešte komplikovanejšie.
Spýtať sa na porade, či existuje iná forma vyrovnania ako faktúra mi napadlo len nedávno. Možno neexistuje, neviem. Preto sa pýtam. :)
kn-alka
12.07.19,05:35
Urgo - družstvo dostane faktúru za vodu v hodnote 100 € + 20% DPH, spolu 120€ .... vám vyfakturujú: voda 100€ + ostatné náklady 100€ spolu 200€ + 20% DPH 40€ spolu 240€ .... na vode určite nemáte duplavanú DPH.
veronikasad
12.07.19,06:07
Urgo, žiadny dodávatel energii ti nemôže poslať faktúru, pokial s nimi nemáš uzatvorenú platnú zmluvu.
Zbytočne tu vypisuješ ...
Onko
12.07.19,11:55
Určite nejde o dvojité zdanenie, SVB platí štátu daň iba jednu, a to tú, ktorú má na faktúre vyčíslenú ako DPH.

Ak je cena bez DPH na faktúre o 20% vyššia, než je cena vodární, to znamená, že družstvo má na tom 20% zisk za sprostredkovanie.

Zostáva vám jedine družstvu navrhnúť, aby dalo cenu bez DPH nižšiu, najlepšie rovnakú, ako majú vodárne.
Urgo
12.07.19,13:21
veronikasad - nie som si istý, či som sa ťa nejak nedotkol, ja len píšem fakty ako to je. Zbytočne nevypisujem. Vďaka vám som pochopil, že tých 20% by nemal byť pre družstvo problém. Ide už len o to, rozumne to dohodnúť s družstvom.

kn-alka: to je presne čo sa deje - v tvojom príklade, družstvo v druhom kroku počíta vodu 120€ + ostatné náklady. Mne bolo povedané, že to inak robiť nemôžu lebo by tým platili daň akoby za nás. Ako odpovedal dole aj Onko, skúsim navrhnúť aby tú daň nezapočítavali.

Ešte predtým si ale sadnem s nejakým účtovníkom, aby mi pomohol dať dohromady pojmy. Vyzerá to, že na družstve tiež nevedia že to tak môžu urobiť.

Ďakujem za pomoc.
Urgo
12.07.19,13:33
Táto odpoveď mi pomohla najviac. Ďakujem.

Keďže dohodu máme postavenú inak, tých 20% by tam nemalo byť. Sprostredkovanie je dohodnuté zvlášť. Stále verím, že ide o nedorozumenie a možno bude stačiť len prekopať takmer 20 rokov starý spôsob účtovania vody a plynu. Ešte si sadnem s odborníkom, ktorý mi pomôže môj návrh podložiť faktami a spojím sa s družstvom. Ešte raz moc ďakujem za jednoduché vysvetlenie.
Dáša_
12.07.19,17:41
skús pridať fakturu od družstva, ktorú dostávate plus uveď, aká je podľa teba cena, ktorú platí družstvo vodárňam. Lebo na diaľku to vyzerá, že sa pletie dph s niečím iným
Urgo
13.07.19,06:02
Ahoj Dáša, ďakujem za reakciu. Máš pravdu, v zásade som poplietol pojmy. To už mi vysvetlili ostatní v diskusii. Onko to hore popísal asi najlepšie.

Cena vody od vodární:

Výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom
Cena v € bez DPH /m3 - 0,7398
Cena v € s DPH /m3 - 0,8878

Faktúra vyzerá takto (suma za vodu je nová tento rok, preto si to overujem):

Faktúrujeme Vám za dodaný tovar:
-----------------------------------------------
spotreba vody za mesiac 6/2019 7517-7597
80.0000 m3 - 0.9000 - 72.00 EUR
Daň 20.00 % - 14.40
86.40 EUR

náhrada za údržbu vodovodného zariadenia
1.0000 - 10.0000 - 10.00 EUR
Daň 20.00 % - 2.00
12.00 EUR
-----------------
Celkom : 98.40 EUR

Z toho mi teda vychádza, že cenu za m3 vody nám dali za 0,9€ bez DPH (a teda 1,08 s DPH).

S plynom je to podobne, akurát že s ním kúrime, ceny sú tam omnoho vyššie a tam tých 20% cítime výrazne viac. Dohodu s družstvom máme, že cena vody / plynu sa určuje podľa toho ako ju dá dodávateľ. A keď sme sa bavili o tej cene bez DPH, tak ak by ju dalo družstvo bez DPH, tak by na tom vraj boli stratoví, lebo by tú daň museli zaplatiť oni. Čiže do faktúry nám dajú cenu od dodávateľa s DPH. A potom samozrejme my platíme vo faktúre DPH.
Už rozumiem, že my neplatíme dvojitú DPH. Ale cenu za plyn a vodu máme o 20% vyššiu ako keby sme platili priamo vodárňam/plynárňam + ešte sa nám to navýši o náhradu za údržbu zariadení. Za normálnych okolností tieto veci reguluje URSO, v našom prípade neviem na koho sa obrátiť zatiaľ a tiež nechcem nahnevať družstvo lebo ak nám vodu / plyn odpoja, nemáme iný zdroj.

Asi som v nesprávnej sekcii porady teraz. Mňa by zaujímalo, ako to majú teda vyriešené iné podobné bytovky v rámci Slovenska, ktoré sú v situácii ako my. Som si istý, že nie sme jediní.
Dáša_
13.07.19,07:20
to nie je o dvojitej dani, ale o zisku druzstva. družstvo vám jednoducho vodu predáva so ziskom. Je tu niekolko otázok - môže podnikatelský subjekt predávať bez zisku? Môže sa voda predávať za inú cenu, než je cena určená? Akú máte dohodu s družstvom o cene? Áno, tak trochu vás družstvo drží v pasci, lebo nemáte ako inak vodu a plyn odoberať.