Peter8006
10.07.19,17:53
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či môže zamestnávateľ nauznat náhradu prímu návštevy lekára na základe tvrdenia že lekár je vedený ako sro.? pritom sa jedná o lekára s normálnou ambulanciou prevádzkou aj povolením. Predpokladám že nikde v zakoniku práce takáto podmienka nieje. Ďakujem. Jedná sa o zubného lekára

Uprava. Dovodom nepreplatenia P-ecka je to ze veduca svojvolne upravila dochadzku a na den P napisala dovolenku...dochadzku odoslala učtovničke a teraz nemam podpisanu dovolenku ..a vyplaty su už "na ceste" ...najskor sa vyhrazala absenciou potom sa snazila nanutit nahradne volno...vyplatny termin 17teho opravne vykazy sa daju poslat ale eviedentne sa nikomu nechce
Tweety
10.07.19,17:55
Nie, toto nie je dôvod na neuznanie paragrafu.
Mila123
10.07.19,17:56
§ 141 Zákonníka práce , č- 311/2001 Zb. zákona v platnom znení......


Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Peter8006
10.07.19,17:57
a ako je definovane zdravotnícke zariadenie?
Katy a R
10.07.19,17:57
ten dôvod neuznania určite bude iný;) len mimo témy - v mojom okolí sú hádam všetci lekári s.r.o.
Ale je pravda, že sú takí zamestnávatelia, ktorí Pčka nepreplácajú. bachnú dovolenku a basta. to už je potom na zamestnancovi, či si to vie obhájiť, či pôjde do sporu so zamestnávateľom, alebo sa na to vybodne.
... napr bu-bu-bu inšpektorátom práce. máš na to nárok zo zákona.
po doplnení: .... teraz robia zubári aj do večera - zamestnávateľ by mohol argumentovať tým, že si sa mohol objednať mimo prac doby, v takom prípade ti IP veľmi nepomôže. (leda ak súrny prípad?)
veronikasad
10.07.19,17:58
O akeho lekára ide?
veronikasad
10.07.19,17:59
O akeho lekára špecialistu ide?
Mila123
10.07.19,18:00
578/2004 zákon si pozri....
sú tam definované ZZ
ale určite zamestnávateľ nemá pravdu, zavádza ťa.....
Peter8006
10.07.19,18:02
zamestnavatel nuti zamestnanca aby si na ten den napisal dovolenku a ak nie ze dostane absenciu...ak ju dostane ako sa branit? možeme podat podnet na Inšpektorat prace za porušenie ZP?
Mila123
10.07.19,18:02
samozrejme, že dajte podnet.....
Peter8006
10.07.19,18:07
jedena sa o zubneho lekára...
Tweety
10.07.19,18:13
Bol tam uvedený čas ošetrenia?
Peter8006
10.07.19,18:22
pracovna doba zamestnanca je od 9h do 21h ..a ordinacne hodiny mu koncia o 15h
Peter8006
10.07.19,18:28
nie a ambulancia je v mieste vykonu prace čiže minimalne 4h plati?
Katy a R
10.07.19,18:29
určite tak nerobíš každý deň - dôležitá je veta ...."ošetrenie ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo prac času.."
Samozrejme, pri "normálnych" vzťahoch zam-ec vs zam-eľ takéto problémy nezvyknú byť. ☺ Ale s tým už si musíš poradiť sám.
Tweety
10.07.19,18:30
Musí byť uvedený čas, žiadne minimum na preplatenie. Preplatí sa len čas strávený u lekára, zrejme tam je dôvod nepreplatenia.
Chobot
10.07.19,19:38
Ešte by ma zaujímalo, koľko hodín si chýbal v práci. K zubárovi sa chodí tak na max. 2-3 hodiny. Ak si objednaný, tak ťa ošetrí za pol hodiny. Cesta z práce a do práce - stále mi to vychádza na 2-3 hodiny.

Lebo píšeš, že na daný deň ti napísali dovolenku. Ak si bol preč 3 hodiny a zvyšok si pracoval, tak by ti nepísali celodennú dovolenku.

Či tam nebude niečo, čo si nám nepovedal. Či si si neurobil celodenné voľno...
veronikasad
10.07.19,19:43
Mal si na priepustke potvrdeny cas odchodu z ambulancie a vratil si sa na pracovisko?
jslancik
11.07.19,05:03
presne tak, 12h smeny sa ťahajú väčšinou 2 dni, potom sú 2 dni voľno. normálny zamestnanec si vybaví lekárov v tie dva dni voľna.