ferkoo22
11.07.19,11:05
Dobry den Vam prajem. Momentalne som nezamestnany a na ciatocnom invalidnom dochodku. Mam 2.pilier, do ktoreho si chcem dobrovolne prispievat prispevky. Zaujima ma do akej vysky si mozem tieto prispevky uhradzat s oslobodenim od platenia dane ( ako v III. Pilieri 180€ rocne) a ak by som tu vysku presvihol a platil do 2.Piliera min.odvody ktore by som platil do 1.piliera. Ake by tam bolo zdanenie? Za skoru odpoved Vam vopred dakujem :)
ivka70
11.07.19,10:15
Neda sa platit len do 2.piliera.
Musis sa prihlasit na dobrovolne dochodkove poistenie a to, co budes platit, sa ti rovnakym klucom ako pri plateni napr. zo mzdy rozpocita na cast do SP a na cast do 2.piliera.
To, co si platis ty dobrovolne na DP sa nezdanuje.
A ziadne ulava na dani ohladom 2.piliera neexistuje.


https://www.socpoist.sk/platenie-poistneho-na-dobrovolne-poistenie/55401s#5
Platenie poistného na dobrovoľné poistenie
Po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie pobočka Sociálnej poisťovne pridelí dobrovoľne poistenej osobe variabilný symbol, ktorý uvádza pri platení poistného. Okrem neho pri platení poistného správne uvedie aj špecifický symbol a číslo účtu pobočky. Poistné sa platí za predchádzajúci kalendárny mesiac – do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Pri platbe poistného nepredpísaného rozhodnutím sa špecifický symbol uvádza v tvare mesiac a rok (napr. 072019). Ak dobrovoľne poistená osoba uhrádza poistné trvalým príkazom, uvádza špecifický symbol v tvare 88. Pri platbe poistného, ktoré je predpísané rozhodnutím, je špecifický symbol uvedený vo výrokovej časti rozhodnutia.

Dobrovoľne poistená osoba si sama určí vymeriavací základ, z ktorého bude platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa príslušných sadzieb poistného (s ohľadom na balík poistenia):
...
na starobné poistenie – 18 % (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa pošle 4,75 % príslušnej DSS)
...
Vymeriavací základ nesmie byť nižší ako stanovený minimálny vymeriavací základ v danom roku a vyšší ako maximálny vymeriavací základ. Zároveň musí byť rovnaký pre všetky druhy poistenia vo vybranom balíku.
Jana Motyčková
11.07.19,11:26
Dá sa platiť len 2.pilier
Jana Motyčková
11.07.19,11:28
Oslobodenie od dane dobrovoľného príspevku už nie je - bolo ak sa nemýlim do r.2016.
ivka70
11.07.19,12:18
Ano? to som netusila. A ako?
ferkoo22
11.07.19,12:24
m
Jana Motyčková
11.07.19,14:48
(pre ivka70) Treba mať dohodu o prispievaní do 2.piliera a sporiteľ dostane platobné údaje a platí si koľko chce, alebo koľko sa dohodol v dohode.
veronikasad
11.07.19,17:26
Z čoho si chceš ten II. pilier odpočítať, keď píšeš že si nezamestnaný a teda predpokladám, že zdanitelný príjem nemáš?
jelalim
11.07.19,17:41
prispievat si do 2. piliera dobrovolne prispevky je mozne, ale vo svojej DSS musis mat podpisany dodatok, pripadne to vyznacene v povodnom navrhu zmluvy. Za dobrovolne prispevky nie je mozne danovo odpocitat dokonca za vklad je poplatok 1%.

Prispievat dobrovolne do 2. piliera je cisty nezmysel. Toto TI ani nikto normalny nikdy neporadi.
ivka70
11.07.19,17:44
Janka, myslela som, ze priplacanie ide len v pripade, ze je aj riadne platenie, vdaka za info
kopretinka
14.07.19,16:09
To prečo si vymazal???????