hanickaa
12.07.19,11:53
Ako postupovať v prípade, ak mám zamestnanca, ktorému sú vykonávané exekučné zrážky asi 1,5 roka podľa poradia v akom prišli a teraz mi prišiel exekučný príkaz od nového exekútora, ktorý tvrdí, že ešte u 2.predchádzajúceho zamestnávateľa mal 1.poradie a teda že mám začať vykonávať zrážky v jeho prospech? Mám to akceptovať bez akýchkoľvek potvrdení že tomu tak bolo?
Zuzanka_ba
12.07.19,12:08
Ked je prvy tak je prvy, nemusi ti to dokladovat, ma ta "oboznamit" a prikazat ti.. Zmen poradie zrazok a informuj vsetkych exekutorov ktorych ma ten zamestnanec o aktualnom poradi vsetkych existujucich pohladavok.
Zapoctovy list od zamestnanca nemas resp nie su na nom uvedene pohladavky?
Exekucny poriadok -
Vykonávanie zrážok
§ 72
(1) [...]
(2) [...]
(3) [...]
Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.

Zmena platiteľa mzdy
§ 83
(1) Ak sa po doručení príkazu na začatie exekúcie platiteľovi mzdy platiteľ mzdy zmení, vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz aj na mzdu povinného u nového platiteľa mzdy.
(2) Povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy vzniká novému platiteľovi mzdy už dňom, keď sa od povinného alebo od doterajšieho platiteľa mzdy dozvie, že bol vydaný príkaz na začatie exekúcie a pre aké pohľadávky; ak sa nedozvie o týchto okolnostiach nový platiteľ mzdy už skôr, vzniká mu táto povinnosť dňom, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz podľa § 84 ods. 3. Poradie, ktoré získala pohľadávka oprávneného podľa § 72 ods. 3, zostáva zachované aj u nového platiteľa mzdy.
(3) [...]
§ 84
(1) Ten, kto prijíma zamestnanca do zamestnania, je povinný vyžiadať si od neho potvrdenie vystavené tým, u koho bol naposledy zamestnaný, o tom, či bol vydaný príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz, ktorým exekútorom a v čí prospech. Takéto potvrdenie je povinný každý zamestnávateľ vydať zamestnancovi, ktorý u neho prestal pracovať.
(2) Ak zistí ten, u koho povinný novo nastúpil do zamestnania, že bol vydaný príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz, oznámi to bezodkladne exekútorovi, ktorý vydal tento príkaz.
(3) Exekútor doručí tomu, u koho povinný novo nastúpil do zamestnania, do vlastných rúk príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz podľa § 67 a 68, oboznámi ho s doterajším priebehom exekúcie, najmä s výškou doteraz vykonaných zrážok, uvedie, aká vysoká je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať, a aké je jej poradie; prikáže mu, aby odo dňa, keď sa mu príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz doručí, v zrážkach zo mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všetky jeho povinnosti pri vykonávaní exekúcie zrážkami zo mzdy.
hanickaa
17.07.19,11:28
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Zápočtový list mám, nie sú na ňom uvedené žiadne zrážky. Dokonca som získala zápočtový list od 2. predchádzajúceho zamestnávateľa, tiež bez zrážok.
Môj názor je, že predchádzajúci zamestnávateľ môže byť iba jeden, keďže je v Exekučnom poriadku použité jednotné číslo...
Exekútor nepostupoval podľa par.84 ods.3, nasledujúcemu zamestnávateľovi nedoručil príkaz na začatie exekúcie, až mne ako druhému zamestnávateľovi v poradí...