danielik
31.08.06,05:30
Máte niekto nejaký dobrý recept na tzv. slovenské tiramisu. Niekde som to ochutnala a bolo to výborné, tak by som to vyskúšala urobiť.
LubicaN
31.08.06,03:46
...ak nezabudnem, doma Ti odpíšem recepty čo mám ja...mám dva. Jeden je z nízkotučného tvarohu a druhý z MANA masla...
Beata
31.08.06,04:37
Piškóty
Syr Mascarpone
Uvarená káva
Smotana na šľahanie
Vanilkový cukor
Práškový cukor

Vymiešate syr s vanilkovým cukrom a práškovým cukrom (podľa chuti, či chcete sladšie, alebo menej sladké). Vyšľaháte šľahačku, spojíte so syrom.
Uvaríte kávu, do vychladnutej namáčate piškóty, aby boli mierne nasiaknuté (nemalo by z nich úplne tiecť, ale nemali by byť suché). Namočené piškóty ukladáte do nejakej nádoby (ja zvyknem do misiek na zmrzlinu), striedavo piškóty, krém, piškóty, krém... podľa výšky nádoby, ako vydá, ale posledná vrstva aby bol krém. Na vrch môžete posypať kakao, alebo granko.
Odložte do chladničky, nech to postojí niekoľko hodín, najlepšie z večera do rána, alebo z jedného dňa na druhý (ak to vydrží v tej chladničke. U nás sú boje :D )

Miesto syra Mascarpone môžete použiť syr Lučina. Je to lacnejšie a takmer to isté. Zvyknem kúpiť dva syry, dve smotany. Množstvá som neuviedla schválne, lebo všetko dávam od oka a podľa chuti.
Vyskúšajte, je to naozaj vynikajúce! Dobrú chuť. Alebo ako môj kamoš hovorí: Ať Vám čvachtá!
daniek
31.08.06,04:47
TIRAMISU
1 x smotanová Mana (nátierkové maslo)
4 x žĺtka
4 x vanilkový cukor
1 x dcl mandľové Amareto
1 x šľahačková smotana
dlhé piškóty
silná káva
- piškóty namáčať do kávy a prekladať do mriežky,
- žĺtka s cukrom vymiešať do penista, primiešať manu, amareto a vyšľahanú šľahačku,
- na vrch posypať kakao.

dobrú chuť :D
mirka165
31.08.06,17:07
Ja robievam "české" a veľmi často, lebo je vynikajúce, vydrží nám najviac 1 deň:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=JNGQOMPOF&id_kategorie=JNLQCOO5
danielik
01.09.06,03:37
Rada by som vyskúšala asi všetky, no syr mascarpone ani lučinu u nás nedostať. A čo je to amareto? Nedá sa to niečim nahradiť alebo ak to vynechám?
Elena Navrátilová
01.09.06,03:53
Amareto je mandľový likér, ale môžeš použiť aj griotku. Aj tá je dobrá.
milanval
02.09.06,17:56
Je dostat aj mascarpone aj lucinu v tescu v metre kdekolvek je to len trochu drahsia zalezitost ale stoji to za to
Melnick
02.09.06,18:21
Suroviny:

4 žĺtky
10dg práškového cukru
1 bal. vanilínového cukru
50dg mascarpone
1/16l vaj.likéru
4 bielky
40 ks piškót

Na napúšťanie:
cca 1/4 l studenej silnej kávy

Na posypanie:
Trocha kakaa

Žĺtky,cukor a van. cukor vymiešame do peny a postupne pridávame mascarpone a vaj. likér. Bielky vyšľaháme do tuhého snehu a opatrne primiešame do masy.Piškóty namáčame do kávy a ukladáme husto vedľa seba do plochej formy.Polovicu krému dáme na piškóty a uložíme ďalší rad piškót. Zvyškom krému polejeme piškóty a celé posypeme kakaom.Dáme na 3-4 hodiny do chladničky.Ozdobíme šlahačkou. Mňam.
kukučka
03.09.06,06:15
ALIBABKA
20.10.06,12:52
Pridám aj ja jeden recept na slovenské tiramisu:
2 ks bánovecká pomazánka smotanová
2ks sladka smotana 33%
5-6 lyžíc prášk.cukru
1 vanilka
káva,
amareto alebo rum a mandlová aroma
piškoty
Postup:
Pomazáky a smotany dáme spolu do nádoby. Mixérom šlaháme po dobu kým nenarátame do 90.Krém je hotový.
Potom už len v ukladáme piškoty a krém .Vrch posypeme kakaom.
Ja to ukladám do tortovej formy so snímatelným okrajom.
Marína
20.10.06,15:28
Tu máš veľký výber.
http://recepty.atlas.cz/hledej.asp
svedia
30.12.07,21:19
Ahojte skúste tento recept: je fakt dobrý a rýchly ale na tú domácu MARLENKU nemá..




TROŠKU INÉ.. TIRRAMISU
CESTO:
7 vajec
1 pohár – práškového cukru
2 lyžice – veľké kávy NESCAFE alebo inej..
1 pohár zemiakovej múky( maizena) alebo len hladkej múky..
1 prášok do pečiva

Bielka oddeliť od žĺtok, do bielok pridávať práškový cukor a dobre vymiešať..
Potom pridávať po jednom žĺtku, ďalej mixovať..
Nakoniec nasypať kávu a prášok do pečiva..
A dáme PIECŤ pri teplote do 180 C..
Po upečení rozrežeme plát a naplníme stred plnkou a povrch posypeme práškovým cukrom..

PLNKA:
1 liter smotany na šľahanie ( 4 ks vrecká)
2-4 SMETA-FIX
2 lyžice práškového cukru
5-6 lyžíc kávy Cappuccino čokoládové
Vyšľahať smotanu so stužovačami, potom pridať cukor a kávu..



PRAJEM DOBRÚ CHUŤ
Balot
30.12.07,23:32
Priznám sa, že som skúšal robiť Tiramisu aj podľa pôvodného receptu, potom jednu diétnu verziu (aby bol dezert vhodný aj pri odtučňovaní) no najchutnejší a pritom najjednoduchší recept je ten, ktorý robievam odjakživa a je to recept, ktorý ma naučil robiť kamarát. (Zvládnu ho aj muži a deti.) Či je to slovenská verzia neviem, ale pretože som odrástol na brynzových haluškách, je možné že bude chutiť aj iným slovákom.

1 neochutené nátierkové maslo vymiešam ručným šľahačom so 1/4 litrom sladkej smotany. Primiešam 1 balíček vanilkového cukru a zopár lyžíc normálneho cukru. Pridávam šľahačku (môže byť aj prášková, predom vyšľahaná). Ak je šľahačka zo spreju, tak by jej bolo moc, nedávame ju teda celú. (podľa uváženia). Vznikne ľahký krém.

Piškóty navlhčím v silnej káve a vyložím nimi dno formy. Z krému odoberiem tretinu a urovnám krém vo forme lyžicou. Na krém ide ďalšia vrstva v káve navlhčených piškót.
Zvyšný krém rozdelím na polovicu. Do jednej z týchto polovíc vmiešam instantnú kávu až kým sa nerozpustí. (Zase si množstvo určí každý podľa svojej chuti. Dávam 1-2 lyžičky).
Znova sa povrch vyloží navlhčenými piškótami.
Do poslednej tretiny krému sa vmieša kakao. Znova do formy a znova navlhčené piškóty.

Z misiek vyškrabem všetky zvyšky krému a použijem ju ako veľmi tenkú vrstvu na vrchné, posledné piškóty. Posype sa to trochou Granka alebo kakaa a na pár hodín sa to nechá v chladničke stuhnúť.

Amareto nedávam. Je to však mandľový likér. Ak ho chcete silou-mocou použiť nemusíte hneď kupovať (drahú) fľašu. Nahradí ho aj mandľová esencia.

Ak chcete robiť originálne Tiramisu (do ktorého ide veľké množstvo veľmi drahého mascarpone), nemusíte tento syr prácne zháňať. Jeho výroba je šialene jednoduchá.

Z plastovej fľaše od limonády sa odstrihne vrch, tak aby sme mali lievik. vložíme do lievika kávový filter a lievik položíme na sklenený pohár. Do filtra sa "vleje" alebo skrôr vloží kyslá smotana. Vloží sa do chladničky.
Asi za 1/2 až 1 deň zo smotany stečie srvátka a to čo ostalo v lieviku je mascarpone. Používa sa do sladkých receptov. Môže sa však ochutiť soľou a bylinkami a je to výborná nátierka.

V Nemecku sa pod názvom tiramisu robí veľa druhov rôznych dezertov. Aj s ovocím. Neviem či si si pod "slovenským" tiramisu nepredstavoval práve takýto jednoduchý recept. (Kyslá smotana s vanilkovým + normálnym cukrom, jahody, piškóty.)
Rozalka
31.12.07,13:34
Tiramisu tuuž bolo, ale bez alkoholu? :eek:

Prečítala som si rôzne receptyTiramisu
(banánové, mandarínkové, bez vajca, bez mascarpone, prípadne namiesto mascarpone nátierkové "maslo" :eek::eek::eek:).
K tomu môžem len dodať, že pravý recept je tu:
http://www.porada.sk/t8647-tiramisu-origos.html?highlight=tiramisu


(Bionda - príspevok zadávajúci tému + č.5)
Môžeme nahrádzať suroviny, ale to už potom nenazývajme Tiramisu

mimotemy
Ako by chutil "segediňák" s kelom namiesto kapusty? To by už nebol segedínsky guláš.
wagner
31.12.07,16:47
Rozalka, myslím, že si nepochopila to, že týmto receptom je to jedno, či sú alebo nie sú pravé. Tiramisu si môže každý nazvať čo chce, či je to so syrom mascarpone alebo so šľahačkou. Každý sem prispel svojou troškou, osvedčeným a chutným receptom. Určite nie za to, aby to tu niekto negoval, lebo sa mu tie ostatné recepty nepáčia. Je to názor každého prispievateľa a nie len to musí byť dobré čo je "origoš". Naučme sa rešpektovať aj iné názory.
Rozalka
31.12.07,16:52
Rozalka, myslím, že si nepochopila to, že týmto receptom je to jedno, či sú alebo nie sú pravé. Tiramisu si môže každý nazvať čo chce, či je to so syrom mascarpone alebo so šľahačkou. Každý sem prispel svojou troškou, osvedčeným a chutným receptom. Určite nie za to, aby to tu niekto negoval, lebo sa mu tie ostatné recepty nepáčia. Je to názor každého prispievateľa a nie len to musí byť dobré čo je "origoš". Naučme sa rešpektovať aj iné názory.
Asi ste ma nepochopili, ale ja ozaj rešpektujem názory iných, ale keď sa niečo nejako vyrába a má to presnú receptúru, potom čosi iné už nie to isté.
To s tým segedínskym som dala na zasmiatie, keď už je toho Silvestra.
Antea
11.01.08,14:53
Každý má svoje vyskúšané recepty, ja mám tiež jeden ktorý robievame hlavne v lete lebo je osviežujúci a vždy sú potrebné suroviny poruke:
Smotanová torta:
Piškóty,3 lahôdkové smotany 250 g-vé, vanilkový cukr, džem, kakao, šľahačka
Tortovú formu, bežnú, vystlať alobalom, poukladať piškóty okrúhle, jednu smotanu zmiešať s vanilkovým cukrom a vyliať na piškóty, zase vrstvu piškót, na to smotanu zmiešanú s akýmkoľvek džemom, piškóty, smotana zmiešaná s kakaom. Dať do chladničky, na druhý deň navrch šľahačku a dobrú chuť. Cukor ani nedávam a medzery mezi piškótami vyplním polámanými štvrťkami piškót. Je veľmi dobrá.
Gabi03
11.01.08,15:03
Každý má svoje vyskúšané recepty, ja mám tiež jeden ktorý robievame hlavne v lete lebo je osviežujúci a vždy sú potrebné suroviny poruke:
Smotanová torta:
Piškóty,3 lahôdkové smotany 250 g-vé, vanilkový cukr, džem, kakao, šľahačka
Tortovú formu, bežnú, vystlať alobalom, poukladať piškóty okrúhle, jednu smotanu zmiešať s vanilkovým cukrom a vyliať na piškóty, zase vrstvu piškót, na to smotanu zmiešanú s akýmkoľvek džemom, piškóty, smotana zmiešaná s kakaom. Dať do chladničky, na druhý deň navrch šľahačku a dobrú chuť. Cukor ani nedávam a medzery mezi piškótami vyplním polámanými štvrťkami piškót. Je veľmi dobrá.

A čo tak pridať aj ovocie?! ;) Buď čerstvé, alebo aj zavárané. :rolleyes: Pre mňa je novinka tá smotana s džemom. :eek: Vyskúšame niekedy. :o
... My sliny tečú. :D
wagner
11.01.08,19:04
Tiež som to robievala, ale dávala som namiesto džemu vrstvu zaváraných jahôd alebo ananásový kompót. Nám to chutilo.
maturantka
11.01.08,20:10
Milanval, prosím, pod akým názvom sa to mascarpone v tescu predáva? Dávam len lučinu, ale chcela by som vyskúšať originálny recept. Ď.
Cecilia
11.01.08,20:29
Mascarpone sa predáva pod rovnakým názvom. Ja som v decembri kúpila v metre 1,5 kg balenie za rovnakú cenu ako 1/4 kg balenie v inom hypere. Neviem, či bola akcia alebo je taký rozdiel v cene.
kitky
11.01.08,20:38
Ja robim Tiramisu takto a nam velmi chuti.

okruhle piskoty, pohar silnej ciernej kavy, 2 sladke smotany , 2 neochutene natierkove masla MANA /zilina/ 8 polievkovych lyzíc krystaloveho cukru na posypanie kakaovy prasok .

vo vysokej miske vyslaham 2 smotany , 2 natierkove masla a 8 lyzic krystaloveho cukru na hladku hmotu cca 3 minuty, piskoty poukladam na dno tortovej formy, pooblievam ciernou kavou / ci do nej date aj cukor je na vas/,
taktiez mozete pridat rum, ja ho nedavam. , na piskoty navrstvim polovicu hmoty, dam dalsiu vrstvu piskot pooblievam kavou, navrstvim hmotu a povrch posypem cistym kakaovym praskom.
dam do chladnicky zvycajne z vecera do rana.
Skuste a neobanujete.;)
ludmilla
12.01.08,00:46
Milanval, prosím, pod akým názvom sa to mascarpone v tescu predáva? Dávam len lučinu, ale chcela by som vyskúšať originálny recept. Ď.

Mascarpone som uz nasla v Bille aj pod nazvom MASCARINO.
maturantka
12.01.08,16:12
Ďakujem, skúsim ju pozháňať, uvidíme, pocítime ten rozdiel. Inak robím tiramisu z lučiny a originál amareta a ideme sa "utrhať" za posledným kúskom.
Maruška54
12.01.08,17:31
Mascarpone som uz nasla v Bille aj pod nazvom MASCARINO.
Pár krát som z toho robila tiramisu, je to vynikajpce.
Martina CF
14.01.08,05:56
Cez víkend som robila tiramisu prvýkrát - čokoládové a bole senzačné, všetci sa doma oblizovali. Tak pripájam recept, vyskúšajte neoľutujete:

na prípravu potrebujete:
4 žĺtka, 2 lyžice kryštálového cukru, 500 g mascarpone, 100 g horkej čokolády, 4 lyžice mlieka, sneh zo 4 bielkov, piškóty, hrnček kávy, maslo

Zo 4 žĺtkóv a kryš. cukru mixérom vyšľaháme hustú penu, jemne primiešame mascarpone. Čokoládu rozpustíme na miernom ohni spolu s mliekom a po vychladnutí pridáme k mascarpone. Do vzniknutej hmoty zľahka primiešame sneh zo 4 bielkov. A krém máte hotový.
Plech, pekáč alebo nádobu do ktorej tiramisu idete robiť jemne potrieme maslom a navrstvíme krém, piškóty namočené v káve (nesmú byť príliš mokré), krém, piškóty, krém. Celé to posypeme grankom a dáme do chladničky na 2 hodiny stuhnúť.

Dúfam, že Vám to tam dve hodiny vydrží a maškrtníci to neobjavia skôr. Naozaj výborné, vyskúšajte!!!
Antea
16.01.08,15:13
A čo tak pridať aj ovocie?! ;) Buď čerstvé, alebo aj zavárané. :rolleyes: Pre mňa je novinka tá smotana s džemom. :eek: Vyskúšame niekedy. :o
... My sliny tečú. :D
Jaj nejako som zabudla pozrieť sa na recepty. Ovocie som dávala aj ja, ale s tým džemom je to lepsie. Vlastne aj trochu osladí, keď inde nedávam cukor. Tortu skúste je naozaj mňam. Tá smotana vsiakne do piškót takže torta je aj pevná.
subard
16.01.08,16:13
Pomarančové tiramisu
POSTUP
1. Kompótové mandarínky precedíme a necháme odkvapkať. Šľahačkovú smotanu vyšľaháme dotuha. Mascarpone a tvaroh dohladka vymiešame s cukrom. Pridáme 3 lyžice pomarančového likéru. Do tvarohového krému opatrne primiešame šľahačku a 100 ml pomarančovej šťavy.

2. Dno nákypovej formy rovnomerne ne vyložíme piškótami, ktoré pokvapkáme pomarančovou šťavou. Na ne poukladáme odkvapkané mandarínky a potrieme ich polovicou tvarohového krému.

3. Pokračujeme mandarínkovou vrstvou, na ňu poukladáme piškóty, ktoré opäť pokvapkáme pomarančovou šťavou. Na piškótovú vrstvu natrieme zvyšok krému, povrch uhladíme. Zákusok necháme cez noc stuhnúť v chladničke.

4. Pred podávaním zákusok poprášime kakaom a ozdobíme plátkami pomaranča.

6-8 PORCIÍ
■ 2 mandarínkové kompóty (cca 300 ml)
■ 125 ml šľahačkovej smotany
■ 250 g syra Mascarpone
■ 250 g tvarohu
■ 80 g cukru
■ 3 lyžice pomarančového likéru
■ 200 – 250 ml pomarančovej šťavy (môže byť aj 100% pomarančový džús)
■ 1 balíček dlhých piškót
■ kakao
■ plátky pomarančov na ozdobu
subard
16.01.08,16:15
Cesto: štyri žĺtky, 40 g medu, 80 g práškového cukru, 250 g mascarpone, 10 g želatíny, 200 ml smotany na šľahanie, jeden balíček detských piškót, 250 ml čiernej kávy, 100 ml likéru Amaretto, 50 g kryštálového cukru

Med s práškovým cukrom a so žĺtkami vyšľaháme nad parou do hustej peny, a keď mierne vychladne, prišľaháme k nej mascarpone a rozpustenú želatínu. Potom jemne zamiešame ušľahanú smotanu na šľahanie. Tortovú formu vyložíme detskými piškótami, pokvapkáme ich osladenou kávou a Amarettom a nanesieme časť pripraveného krému. Ten opäť pokryjeme piškótami a postup zopakujeme. Dáme riadne schladiť do chladničky a pred podávaním zákusok posypeme kakaom
subard
16.01.08,16:16
TIRAMISU

Materiál:
Tvaroh Danone jemný – 30 dk alebo syrečky LUČINA
½ tegliku sladkej šľahačky
1 stužovač šlahačky
3 celé vajcia!
1 bal. Vanílkového cukru
2 a ½ PL kryštálového cukru
½ dcl kávy Nesca
1 balíček oválnych piškot
1 dcl Mandlového likéru – AMARETY

Postup:
3 žĺtky vyšľahať s kryšt. cukrom, postupne pridávať tvaroh + vanílku
zvlášť vyšlahať šlahačku + stužovač šlahačky
vyšlahať bielka a potom spolu jemne zmiešať s krémom
Na spodok nádoby 30x20 uložíme piškoty, polejeme kávou a likérom, potrieme krémom a potom opakujeme piškoty a krém na vrch. Dáme stuhnuť do chladničky a posypme horkým kakaom alebo čokoládovou ryžou.
katarinat
28.01.08,14:21
ja som robila tot a vsetkym sa pacilo naozaj lahucke....

TIRAMISU - lehké, osvěžující :-))))

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

cukrářské piškoty (2 bal.) , 2 x šlehačka na šlehání 33%, 2 x zakysaná smetana, silná káva, cukr, troška Cinzana, kakao

POSTUP PŘÍPRAVY

Uvaříme si silnou kávu, necháme jí vychladnout a osladíme podle chuti.
Mezitím než káva vychladne ušleháme si dvě šlehačky a do ušlehaných ještě lehce zašleháme zakysanou smetanuy, osladíme a kápneme trošku Cinzana.
Do vychladlé kávy přidáme také pár kapek Cinzana a v této koupeli máčíme cukrářské piškoty z obou stran.
Namočené piškoty pak dáváme do nějaké formy, nebo na mísu pěkně vedle sebe.
Na piškoty pak dáváme první vrstvu bílé šlehačkové hmoty.
Opět piškoty namočené v kávě a zase vrstva bílé hmoty.
Když máme dezert pěkně hotový, můžeme horní vrstvu ozdobně zvlnit tupým nožem a šoupneme to do lednice.
Po několika hodinách, nebo ještě lépe přes noc necháme Tiramisu "pracovat" a než budeme dávat dobrotu na stůl, posypeme přes tenoulinké sítko obyčejným neslazeným kakaem.
Můžete dozdobit lístkem máty :-)

Recept je opravdu jednoduchý, rychlý a výsledek stojí za to! V letních dnech prima osvěžující dobrota.