KVETA1
14.07.19,20:24
S priateľom žijeme v rodinnom dome u jeho rodičov ktorý majú 87 rokov. Priaťeľ má ešte 3 bratov ktorý majú vlastné domy. Priateľova matka sa rozhodla dať prerobiť strechu na ich dome ktorého sú spolu s jej manželom vlastníkmi. S tým žeby sme sa spolupodielali na financovaní. Takže by sme brali úver alebo pôžičku. No ja sa bojím budúcnosti po rozdelení dedičstva .Kedy môžeme prísť o peniaze a aj strechu nad hlavou. Preto som rozmýšľala o spísaní nejakej zmluvy overenej notárom ktorá by nám umožnila doživotné bývanie v tom dome. Len neviem či by taká listina obstála pred súdmi ak by ju bratia napadli.Dúfam že my tu niekto bude vedieť pomôcť .
buchač
14.07.19,20:23
S tým žeby sme sa spolupodielali na financovaní. Takže by sme brali úver alebo pôžičku.
------------------------------
Bez vysporiadania je to cesta do pekla...
=================
Preto som rozmýšľala o spísaní nejakej zmluvy overenej notárom ktorá by nám umožnila doživotné bývanie v tom dome.
------------------------------
Notár - nenotár, zákon je zákon.
Takúto zmluvu pojednáva Občiansky zákonník, kde

Pojem doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti ako vecného bremena je podľa ust. § 151n/ a nasl. Občianskeho zákonníka (ďalej iba "OZ") zaužívaným typom zmluvného vecného bremena.

Vecné bremeno
Toto môže vzniknúť základe samostatnej písomnej zmluvy o zriadení uvedeného vecného bremena, ale aj ako vecné bremeno pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti na základe kúpnopredajnej zmluvy, darovacej zmluvy alebo takzvanej nepomenovanej zmluvy podľa ust. § 51 OZ.

Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo strpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
Oliwa
15.07.19,05:49
Môžete prísť aj - o priateľa, o prácu... Človek nikdy nevie... Je fajn, že stará pani sa rozhodla. Ale pokiaľ nemá investora, len jej rozhodnutie nestačí.Prečo nepožiada aj ostatných synov o finančnú výpomoc? A prečo sa už teraz obávate súdov s bratmi? Naozaj to bol jej nápad? Nejako sa mi nezdá, aby sa človek v tak vysokom veku /na SK/ sám od seba rozhodol pre takú investíciu. Možno keby mu kvapkalo na hlavu alebo rovno do taniera. Ale aj to by skôr zavolal niekoho na zalátanie dier na streche alebo výmenu pár škridiel. Z čoho tá strecha vlastne je? Plech, škridľa, eternit/azbest...
Oliwa
15.07.19,06:17
Dám Vám radu, ktorá má cenu zlata:
V ŽIADNOM prípade neinvestujte do cudzieho majetku. Ani svoje peniaze, tobôž tie, ktoré nemáte, ale uvažujete si ich požičať od banky. Jediná istota je, že ten úver budete musieť splatiť. VY. Ani rodičia, ani bratia, ale dlžníci. Zhodnotíte nehnuteľnosť, ktorá Vám nepatrí. A aká je pravdepoodobnosť, že bude? Ak tam chcete zostať bývať a bratia raz budú chcieť, aby ste odkúpili ich dedičské podiely, kde vezmete peniaze na ich vyplatenie? Z banky asi nie, ak úver za strechu nebude ešte splatený... Alebo sa ich vzdajú v prospech brata, ktorý jediný si na rozdiel od nich nezabezpečil vlastné bývanie? Alebo dostane ten dom ako dar za doopatrovanie rodičov? Príliš veľa otáznikov...
Nech sa všetci bratia na tú strechu poskladajú za predpokladu, že všetci štyria raz budú dedičmi. Čo neverím, že urobia.
PS: Tá kontrolka, čo Vám bliká v hlave, je opodstatnená.
Anina2
15.07.19,07:17
Lepšie a výstižnejšie sa to napísať ani nedá. Tak to je, investuj len do svojho.
Oliwa
15.07.19,08:33
Tomu sa hovorí životné skúsenosti...:D
Anina2
15.07.19,09:06
Chcela som ti dať "užitočné", ale vyhlásilo mi, že treba minimálne 5 bodov. Na účte mám 27, ale aj tak ma nepustilo ďalej, neviem prečo...
ivka70
15.07.19,09:13
malo by ti to ist, skus sa odhlasit a opat prihlasit ......
Anina2
15.07.19,09:40
nepomohlo, ale skúsim ešte neskôr. Aj tak dík.
Anina2
15.07.19,10:37
Ani po 2 hodinách to nefunguje...
misoft
15.07.19,10:45
mimotemy
Funguje.... ale teraz neviem, či sa tým nemyslelo 5 "užitočných" za odbornú odpoveď... v prehľade sú vyznačené zelene, vedľa je v celkovom prehľade tém - "Gratulujeme........" a pod tým malé okienko "... viac" - rozklikneš a uvidíš. Sivé "užitočné" a potom "zelené" užitočné - asi tým treba 5 kúskov...
Anina2
15.07.19,11:01
tých zelených mám 18 a aj tak nič...
buchač
15.07.19,12:04
Oliwa (Dnes 10:33) Tomu sa hovorí životné skúsenosti...
==============
To ťa súrodenec chcel ofačiť alebo sa už tak stalo ?

Lebo ak nie, tak potom to nie sú tvoje životné skúsenosti, ale iných.
To je ako lízanie zmrzliny cez sklo...