mimiga
15.07.19,12:34
Ahojte potrebujem poradiť známy býva na Slovensku a aj robí na Slovensku ale ale je z Čiech a ešte tu nemá svojho lekára. Ma črevné problémy a dnes nemohol ísť kvôli tomu do roboty a nevládal ísť ani k lekárovi. Chcela by som vedieť či mu môže aj náš obvodný lekár aj keď nieje jeho pacient vystaviť spätne potvrdenie do prace o ošetrení tzv. Paragraf Dakujem
Myslela som to tak ze keď mu bolo dnes zle a nevládal ísť k lekárovi ci mu môže potvrdenie vystaviť aj zajtra čiže spätne.
veronikasad
15.07.19,11:12
Pokial u neho na vyšetrení nebol, nemá mu čo vystaviť. Ako samoplatitela ho ošetrí väčšina lekárov, niektorí aj na europsky zdravotný preukaz.

Pozri § 141 odst.2 ZP :

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
mimiga
15.07.19,12:21
Myslím ci by mu mohol vystaviť potvrdenie o ošetrení vystaviť aj zajtra čiže spätne keďže dnes nevládal ísť k lekárovi
Oliwa
15.07.19,12:47
Spätne určite nie. Pán doktor, včera mi bolo zle, dáte mi potvrdenie? Na urgentné prípady je sanitka alebo pohotovosť. Ak to nebolo urgentné, zrejme by návštevu lekára bol zvládol. Ak nie, mal nahlásiť zamestnávateľovi, že potrebuje zo zdravotných dôvodov dovolenku.
Mila123
15.07.19,13:18
v tomto prípade nech mu lekár vypíše PN
Mila123
15.07.19,13:20
Predpokladám, že dotyčný má zdravotné poistenie zo SK, teda nemusí fungovať ako samoplatiteľ, lekár ho ošetrí ako osobu nepríslušnú do jeho kapitácie (v ČR už určite nemá platené české poistenie), tam si len vyžiada výpis zo zdravotnej dokumentácie
veronikasad
15.07.19,15:56
Spätne (do 3 dní) mu môže vystaviť PN-ku, nie potvrdiť §. Pracovné volno s náhradou mzdy patrí zamestnancovi za čas strávený vyšetrením alebo ošetrením v zdr.zariadení. On v ten deň na žiadnom vyšetrení nebol.