Adorable
15.07.19,14:08
Dobrý deň,
prosím o radu. Dozvedela som sa, že sused č.1 si prekopal cez môj stavebný pozemok pozdĺžne v dĺžke 40m elektrické vedenie a na svojom pozemku zriadil el. prípojku, pričom vôbec nežiadal súhlas. Zistila som to náhodou. Hlavná rozvodná skriňa je na mojom pozemku 50% a 50% na susedovom č.2. Môj pozemok v tom čase nebol zabezpečený/dostatočne ohradený avšak teraz mi z toho vyplýva, že mám na pozemku bez môjho vedomia vecné bremeno bez znalosti kadiaľ kábel vlastne ide!..
Je vôbec takýto stav možný? Veď k ohláseniu stavby je nutný súhlas dotknutých vlastníkov. Čo ak kábel pri stavbe "prekopem"?
Ako by ste túto situáciu riešili tak, aby bola právne v poriadku aj do budúcnosti?
Ďakujem pekne.
misoft
15.07.19,12:57
Keďže tá jeho prípojka je od rozvodnej skrine k nemu - je to jeho prípojka. Mal ťa požiadať o súhlas. Nevykonal to. Na tú prípojku nespadá ustanovenie o automatickom zriadení VB pre energetické rozvody (tú má jedine distribútor, ktorý zriaďuje hlavné vedenie - buď nadzemné, alebo podzemné).
Písomne ho vyzvi, aby si tú prípojku na vlastné náklady odstránil z tvojho pozemku (tu nebude - ako som spomínal - platiť nejaké zriadenie VB automaticky). Taktiež, ak by staval, alebo žiadal o stavebné povolenie, ty ako sused, si účastníkom stavebného konania a vyjadriš nesúhlas a ako dôvod uvedieš nezákonne a bez súhlasu zriadenie el. prípojky - možno bez projektu. Ak by náhodou robil revíziu - tá tiež asi nebude schválená - nevieme, ako je tá prípojka vykonaná a zabezpečená.

Môžeš urobiť ešte jedno - vykonať hlbokú orbu a ten kábel jednoducho preseknúť - nie sú plány, projekt, nevieš o tom, kde kábel je.... ešte ti aj ten sused bude musieť platiť prípadné škody.
Adorable
16.07.19,11:53
Ďakujem pekne za odpoveď aj ohľadom podmienok zriadenia vecného bremena. Zaráža ma, že stavebný úrad, kam sa ohlasuje každá drobná stavba a prikladá nákres (jedná sa o malú obec), z ktorého musí byť zrejmé, že sa kope cez cudzí pozemok, nevyžaduje resp. schváli takéto Ohlásenie aj bez vyjadrenia dotknutých vlastníkov pozemkov...
vicktor
16.07.19,13:55
Preco myslis, ze bolo Ohlasenie?