Kmačiatko
31.08.06,07:07
Ahojte, rád by som sa dozvedel Váš názor na plastové okná. Bol som pevne rozhodnutý že nebudem dávať plastové okná, ale len dovtedy pokým mi to staré nevypadlo z pántov. Dal som si urobiť niekoľko cenových návrhov od rôznych firiem. Ale každá ponúka rôzne profily, a ja neviem ktoré sú naozaj tie pravé. Ponúkli mi Thyssen polymer, Aluplast, Roplasto 7001.
StanislavaF
31.08.06,05:20
Ak ti môžem odporučiť tak ja uprednostňujem profil salamander, aj 3 komorový je v dobrej kvalite, nemám s ním žiadny problém, aj na výzor pôsobí mohutnejšie ako iné profily,daj si pozor na nízke ceny, lebo to sú všetko profily dovážené z Poľska, dosť sa ich tu v poslednej dobe rozmohlo.
Kmačiatko
31.08.06,05:29
Samozrejme, na pľské okná som už bol upozornený. Len neviem ako ich na pohľad rozoznať od tých "nepoľských". Veď navonok sú skoro rovnaké. A keď už tak ja uprednostňujem 5komôr.
StanislavaF
31.08.06,05:33
Nuž to je pre laika dosť ťažké, ale dobré by bolo keby si mal známeho, čo s tým robí, aby si mal istotu že nejde o poľský výrobok.
babenko1
31.08.06,05:35
hlavne sa treba opýtať, aký je to profil.. hlavne žiadaj nemecké... ja mám tiež salamander.. sú snehobiele... a na balkone mám rehau.. ale je to taká žltá biela....
Mackovka
31.08.06,05:37
Aj ja mám salamander 3 komorový asi jeden rok. Zatiaľ žiadne problémy, ale rozhodni sa aj podľa toho čo očakávaš od okien. Ak "len" zamedzenie úniku tepla, stačí podľa mňa 3 komorový. Ale ja by som si po prvých skúsenostiach dala 5 komorový, lebo som potrebovala riešiť aj obmedzenie hluku. Je to poznať, ale prijala by som ešte väčšie tlmenie hluku. A pozri si aj možnosť kúpy okien s automatickým regulovaním vetrania (podľa atmosferického tlaku vonku), aj keď sú drahšie. Nemám s tým osobnú skúsenosť, ale vraj to vylúči prievan v byte a netreba zabezpečiť vetranie ani keď nie si doma. Oplatí sa dobre rozmyslieť a poznať všetky možnosti.
babenko1
31.08.06,05:39
na obmedzenie hluku stačí dať protihlukové sklo.. nemusí byť viackomorový profil...
Kmačiatko
31.08.06,06:08
Neviem čím to je ale tu v N.Z. o takýchto (Rehau,salamander) profiloch nie je ani počuť. A pri tom je tu najviac firiem na jedného obyvateľa. Keď si človek nemá z čoho vybrať je zle, ale keď je toho príliš veľa tak je aj tak.
StanislavaF
31.08.06,06:12
Skús firmu Slovaktual, tá bude mať určite v ponuke aj salamander profily
Elena Navrátilová
31.08.06,06:18
Pri oknách si treba vyzistiť aj tzv. priepustnosť skiel. Keď je vysoká, môžeš mať problém s rosením. Okná stačia 3 viac komorové. Rám nemá ani tepelnoizolačné vlastnosti, ale sklo. Priepustnosť 1,1 ale teraz sú už v ponuke aj 1. Doporučovala by som Ti 1.
Zita4
31.08.06,06:39
Nám teraz behom mesiaca majú montovať plastové okná na činžiak. Je to táto firma: http://www.fenestrask.sk/welcome2.htm
Oni práve používajú profily zn. Rehau.
Aj firma Slovaktual má vraj dobré meno, len je o niečo drahšia. Treba urobiť prieskum trhu, nech dajú ponuky a rozhodneš sa. ;)
Kmačiatko
31.08.06,07:24
Práve som volal do viacej firiem a velmi ma nepotešili. Že ešte dnes do obeda si môžem u nich objednať za staré ceny, ale už od pondelka za nové a to o 15% vyššie.:-( No toto?? čo to má znamenať?
Zita4
31.08.06,07:26
Práve som volal do viacej firiem a velmi ma nepotešili. Že ešte dnes do obeda si môžem u nich objednať za staré ceny, ale už od pondelka za nové a to o 15% vyššie.:-( No toto?? čo to má znamenať?
Tak potom to je predsa pravda, že sa ceny plastov zvyšujú od 1.9.2006 :(
Leila2006
31.08.06,07:41
5 komorové okná majú zbytočne hrubé rámy. A na to treba dať pozor pri už aj tak dosť malých panelákových oknách. Rám potom zaberá veľkú časť priestoru na úkor skla a tým pádom aj prieniku svetla do bytu. A ani to nevyzerá veľmi dobre a v naších klimatických pomeroch 3-komorové okná stačia. Radšej vyber kvalitnejšie sklo.
luna21
31.08.06,16:56
Slovaktual vyrába plastové okná a myslím, že len s 5-komorovým profilom, takže tu je záruka, že nie sú z Poľska a majú biele tesnenie. Niektoré firmy totiž vyrábajú s čiernym tesnením. A mnohí, čo ho majú, hovoria, že pri umývaní okien majú čierne handry.
Rozhodni sa správne.
Príjemný večer...
neologik
06.09.06,12:04
Doporucoval by som profil od firmy Trocal, Rehau, alebo Schuco. Predajcovia sa daju pohladat na slovenskych strankach.
Ohladom profilu. Staci aj 3 komorovy system. Viac komor sice vylepsuje tepelnotechnicke vlastnosti ramu okna, ale ten je /ram/ nepomerne mensi, ako plocha zasklenia. Preto je lepsie sustredit sa na tepelnotechnicke vlastnosti sklenenej vyplne. Prinos viackomoroveho systemu z hladiska tepelnotechnickeho je urcite nizsi, ako zvysenie ceny. Pri profiloch je potrebne davat si pozor, ako su tepelne stale t.j. v lete sa roztiahnu a okno sa neda zavriet/otvorit. V zime nebude doliehat. Dolezity je aj nosny profil - zabezpecuje stabilitu ramu. Z hladiska akustiky sa da vylepsit ram vyplnenim nenosnej komory zvukovym izolantom /na sk som to videl napr. pri oknach internorm/. Lepsie akusticke vlastnosti okna sa daju docielit vlozenim tretieho tesnenie, alebo stavbou skla /nerovnake hrubky skla, aby nemali rovnaku rezonancnu frekvenciu/.
Ako som uz spominal, hlavne je zasklenie.
Dvojite, lepsie trojite zasklenie. Vypln vakuum >argon>krypton /treba ratat s tym, ze aj ked je zasklenie vzduchtesne uzavrete, po 3-5 rokoch plyn unikne/. Vlozena kovova tenka priehladna folia medzi tabule skla - odraza ziarenie - zlepsuje tepeplnoizolacne vlastnosti.
Dolezite je aj osadenie skla do ramu - pocet nosnych a nenosnych podloziek + kvalita tesnenia osadzaneho do profilu.
Probelmatika je dost zlozita, ale pokial si vyberiete z vyrobcov pouzivajucich uvedene profily, tak okna budu dobre.
Prorok
09.03.09,21:06
Ja robím s oknami ak sa chceš dozvedieť viac o rozdieloch medzi oknami a oknami z Poľska, daj vedieť, pokecáme. joannes76"zav"gmail.com
fonzerelli
11.03.09,09:39
ja by som odporucal 5 komorovy profil deceuninck zendow.Okna pekne vyzeraju, lahko sa cistia a ramy nezožltnu