miroslav48
17.07.19,10:46
Som vdovec. Dedičstvo po manželke je vysporiadané dedičským konaním. Mám 4 synov. Rozhodol som sa po mojej smrti prenechať závetom všetok môj hnuteľný i nehnuteľný majetok jednému zo synov. Dôvod je, že ostatní synovia so mnou od smrti manželky nekomunikujú (2 roky). (Ak nebude potrebné nechcem toto uvádzať v záveti)
a/ je nevyhnutné takýto závet uložiť u notára, resp. kde môže byť uložený ?
b/ medzi nehnuteľnosťami je i budova s plombu (ručenie),
c/ časť tejto budovy chcem odkázať tretej osobe.včetne časti plomby..
d./ musím svoje rozhodnutie v závete zdôvodňovať ?
Ďakujem za rady !

Doplňujúce informácie :
- Oliwa : dôvod nekomunikácie bolo dedičské konanie, kde sa nenaplnila ich predstava, že sa vzdám v ich prospech dedičského podielu. Vnúčatá odo mňa izolovali a mne 1 z nich v telefone povedal, že sa so mnou na rodinu nebude hrať. Od pohrebu manželky ma ani nenavštívili, ani nezavolali a naša komunikácia skončila na úrovni mailových zpráv, kde som si vždy prečítal iba znášku nenávistných invektív. Z ich prístupu ku mne je jasne vidno, že o mňa nejavia žiadny záujem. Asi preto, že som onkologický a KV pacient, aby nedajbože so mnou nemali nejaké starosti,
- čo sa týka 3 osoby jedná sa o firemný podiel spoločníka na horeuvedenej budove neprepísaný na neho. Vlastník budovy som ako FO.
Tweety
17.07.19,09:05
ivka70
17.07.19,09:13
Kedze deti su neopomenutelni dedici a dospele dieta musi dostat aspon 1/2 svojho zakonneho podielu, ta zavet by bola lahko napadnutelna.
Zdovodnit vydedenie musis a musi to byt neprestrielne a zakonne zdovodnenie.

Bud sa porad s notarom ako taku zavet napisat - ci to vobec zakon v tvojom konkretnom pripade uzna zaplatne alebo vysporiadaj svoj majetok este za zivota, aby nebolo co dedit.

a) bolo by to viac nez vhodne
b) a c) si neviem dost dobre predstavit (plomba sa neda dedit ci darovat, je viazana na rucenie - asi uveru, ktory tiez niekto musi zdedit)
d) musis, vid prvu vetu
Chobot
17.07.19,09:17
Začnem od konca. Svoje rozhodnutie v záveti nemusíš zdôvodňovať. Ale v Obč. zákonníku je § 479, ktorý uvádza:

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."

Môžeš potomkov aj vydediť, ale to už musíš uviesť z akého dôvodu si ich vydedil. Dôvody sú uvedené v Obč. zákonník v § § 469a ods. (1). Po smrti ale môže vydedený potomok závet v tomto bode napadnúť a môže tvrdiť, že neexistovali dôvody pre vydedenie.

V závete môžeš majetok poručiť aj tretej osobe a to aj akýkoľvek podiel.

Ale pozri si aj celú tretiu hlavu zákonníka od § 476, kde sa pojednáva o závete.

Ak sa chystáš na takto závažný krok, ktorý je v podstate dosť neistý, lepšie by bolo vysporiadať majetok ešte za života. T.j. darovať tomu jednému synovi teraz všetko, voči tomu už ostatní neskôr namietať nemôžu.
vicktor
17.07.19,10:43
"voči tomu už ostatní neskôr namietať nemôžu" - lepsie by bolo: to uz nemozu pravne napadnut, pretoze stary pan sa kritickych namietok napocuva az-az.
Chobot
17.07.19,10:55
áno, tak je to presnejšie.
Katy a R
17.07.19,11:06
viktor - dva roky s ním nekomunikujú ... on im nič vešať na nos nemusí ;)! Ale je pravda - zistiť si to vedia - a potom možno aj dobehnú (s tými námietkami)??? - a možno nie?
vicktor
17.07.19,11:09
Nekomunikuju - to beriem s rezervou.
Mária27
17.07.19,13:28
Popredaj čo sa dá a uži si starobu.
Oliwa
17.07.19,15:06
Aký môže byť dôvod nekomunikácie zo strany 3 synov?
Miroslav, a Ty si s nimi a s ich rodinami/vnúčatami komunikoval a oni to ignorovali?
Oliwa
17.07.19,16:22
Keby jeden syn - povedzme čierna ovca rodiny, ale tu rovno tri čierne ovce a jeden biely baránok?
Katy a R
17.07.19,16:28
Oliw - aké majú vzťahy - to je len ich vec. pýta sa na postup;) však poznáš .. "Statky-zmätky" ;)
Oliwa
17.07.19,16:31
Na nezhody medzi budúcimi pozostalými je už zarobené tak či tak. Zvlášť, ak sa tam vyskytuje nejaká tretia osoba...
Oliwa
17.07.19,16:34
Jasné, že je to ich vec. Lenže on ich chce de facto vydediť a my mu v tom máme akože poradiť... Sa mi nejako nechce veriť, aby jeden otec vychoval až tri nepodarené deti a len jedno vydarené...
Mária27
17.07.19,16:40
aj tak má malý dôchodok - načo niečo nechávať iným
buchač
17.07.19,16:43
Oliwa (Dnes 19:22) Keby jeden syn - povedzme čierna ovca rodiny, ale tu rovno tri čierne ovce a jeden biely baránok?
------------------------------
...a prečo by to tak nemohlo byť ?

Koľko detí už obralo o byt svojho rodiča ? Mám vyhľadať linky ??????
====================

Oliwa (Dnes 19:34) Jasné, že je to ich vec. Lenže on ich chce de facto vydediť a my mu v tom máme akože poradiť...
-------------------------------
No fasa...že aký morálny problém. Ale keď sa tu radí, ako ojebabrať štát o peniaze, tak to je v poriadku...
Oliwa
17.07.19,16:48
Veď práve... keď mu to zdravie už dovolí, nech si radšej zájde to kúpeľov, do prírody, na výlet... Môže vziať so sebou vnúčatá (ak budú mať záujem), aspoň budú mať na dedka raz pekné spomienky....
Katy a R
19.07.19,07:43
Miroslav, myslím, že nemusíš tu nikomu nič zdôvodňovať ak nechceš:). Vzťahy v rodine sú vaša vec.
Je len a len na tebe, ako naložíš so svojím majetkom . Tiež sa prikláňam k tomu - poriešiť to teraz - či už daruješ, predáš , ... ako sa ty rozhodneš. :)
Ak nie - tak v linku od Tweety máš k závetu všetko potrebné:)
marjankaj
19.07.19,18:31
a synovia po tvojej manželke tiež zdedili svoje podiely? No to bude ešte veselo, ale tebe to už môže byť jedno.