Carmel
23.07.19,05:43
Ahojte, prosim Vas o info, zamestnanec chce, aby sme mu celu mzdu stahovali na splatenie pozicky. Viem, ze celu mzdu nemozeme stahovat. Existuje vobec nejaka moznost, kedy je mozne stahovat celu mzdu, narp. ked si to vyslovne zamestnanec zela? Dakujem.
misoft
23.07.19,05:46
On môže žiadať, čo chce. Ty sa musíš držať zákonov.
Poraď mu, nech si sám platí, lebo ty sa pre jeho požiadavku nechceš dostať do basy.
kopretinka
23.07.19,05:47
To je snãď jeho vec,kam tie peniaze pošle.Keď ti dá číslo účtu,ako vieš,či to ide na jeho osobný účet do banky alebo na nejaký iný účet?
kopretinka
23.07.19,05:49
To sa týka exekútora,nie? Ja si môžem posielať vsplatu kam chcem.
Carmel
23.07.19,05:55
nejde o exekuciu, je to len nejaka dohoda, ze splaca, avsak som toho nazoru, ze mu nemozem celu vyplatu ja ako uctovnik niekam poslat, jeho mzda (ktora zodpoveda zivotnemu minimu jeho a vyzivovavnych osob) mu musi byt odoslana na ucet jeho a ako s nimi nalozi to uz je asi jeho vec, ci?
ivka70
23.07.19,05:56
Ak je to jeho zelanie a podpise ti suhlas so zrazkou celej cistej mzdy na konkretny ucet pozicky, nevidim v tom ziadny problem.
Ty mu musis zachovat minimum len v pripade, ze ide o stahovanie exekucie a pod., nie na ziadost samotneho zamestnanca.
V podstate len chce posielat mzdu na iny ucet ako posiela doteraz.
kopretinka
23.07.19,05:59
Teba nemá čo zaujímať,kam si on chce posielať svoju výplatu.Dal ti číslo účtu,tak to tam budeš posielať.
misoft
23.07.19,06:07
No.... nevieme, či zamestnanec náhodou neočakáva exekúciu, alebo niečo iné.....
Jeden nikdy nevie.... :D
Ale už "vidím" toho maníka, ako platí každý mesiac platby za byt/dom, elektrinu, rozhlas a telku, plyn, vodu, keď na účet mu príde NULA, lebo všetko išlo na splatenie pôžičky. A ako si zabezpečuje svoje životné potreby - to chodí po kontajneroch, aby našiel krajec chleba? Alebo žije len zo vzduchu?

Podľa mňa - je to síce jeho želanie, ale niečo za tým bude - a riadne to začína smrdieť!
Tweety
23.07.19,06:18
Ak zamestnanec písomne požiada o zasielanie mzdy, na to a to číslo, treba to rešpektovať. Nemáte právo skúmať čie je to číslo účtu a pod. Je to na jeho zodpovednosti.

Treba dodržiavať ZP, kontrétne v tomto prípade §130.

(7) Zamestnávateľ nemá právo akýmkoľvek spôsobom obmedzovať zamestnanca vo voľnom nakladaní s vyplatenou mzdou.
(8) Zamestnávateľ je povinný, po vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.
kopretinka
23.07.19,08:13
To je jeho problém,nevieš,či nemá aj iné zamestnanie,či nemá nejaký dôchodok,podniká,nevieš,či nemá ženu,ktorá zarába a koľko......exekútor oznámi zamestnávateľovi sumu a číslo účtu a to mu strhnú a len zvyšok pošlú na zamestnancov účet,takže zamestnanec nikoho neobabre,ako si dovoľuješ vôbec tvrdiť,že chce niekoho obabrať,keď o tom nič nevieš.Ak to pôjde priamo tam,tam chce dotyčný,tak ušetrí čas,aj poplatky za prevod a nemusí na to stále myslieť.
Oliwa
23.07.19,08:28
Zamestnancovi nič nebráni v tom, zadať si trebárs trvalý príkaz z účtu, na ktorý mu chodí výplata a tak plniť svoje záväzky voči tretej osobe. Keďže nejde o exekúciu, zamestnávateľ s jeho dohodami nič nemá.
jslancik
23.07.19,08:32
ako ti píšu aj ostatní - zamestnanec si môže dať posielať hocijakú časť výplaty na hocijaký účet, tzv. na sporenie. Pokiaľ je iniciatíva od neho. Keby mu to chcel sťahovať niekto iný, tak tam sú zákonné obmedzenia.
misoft
23.07.19,12:52
Tak nech sa Carmel poistí - nech jej to potvrdí písomne. Náhoda je blbec, človek nikdy nevie, čo sa stane.... a odrazu to odskáče ten, čo pomôcť chcel....
ivka70
23.07.19,12:55
Dohoda o posielani mzdy niekam MUSI byt vzdy pisomna .....