Sylviaa
23.07.19,14:01
Problém: Dvaja (teraz už bývalí kamaráti) sa nepohodli v istej veci. Trošku sa pohádali, ale nebolo tam žiadne násilie ani vulgarizmy. Po 2 - 3 dňoch však začal jeden druhého osočovať formou listov a SMS správ, ktoré obsahovali nepravdivé informácie o adresátovi a jeho rodine s tým, že sa dotyčný vyhrážal krutými následkami, preklínaním a smrťou a tiež tým, že všetkým ich spoločným známym povie, aký je to ***. Snaží sa od neho odlákať priateľov a blízkych, kadiaľ chodí, ohovára ho. Poškodený s tým zašiel na políciu, že podá trestné oznámenie, ale policajt list ledva začal čítať, už ho poškodenému vrátil so smiechom, že to nie je ani na priestupok. Nedá sa tu opísať, aké nehanebné veci, klamstvá, urážky a kruté vyhrážky tie listy a SMSky obsahovali. PROSÍM, poraďte, čo sa dá v tejto veci robiť? Dá sa to dať na súd, keďže polícia ako vždy nekoná? Či začne konať, až sa poškodenému niečo stane? Veľmi som zvedavá na váš názor. Ďakujem
vicktor
23.07.19,12:31
Tak nech to policajtovi nediktuje, ale spise sam, prida kopie a posle doporucene.
Netusim ake konkretne su tie vyhrazky, moze poziadat aj o ochranu, nech to ma vacsiu vahu.
misoft
23.07.19,12:33
Policajt nemá čo konštatovať - policajt musí prijať podanie.TO, začať vyšetrovanie a potom rozhodnúť, či sa bude v tom pokračovať, alebo sa to odloží, ukončí.

Už boli prípady, že sa podávali TO, polícia ich ani neprijala (vraj to nič nie je), až napokon museli vyšetrovať tr,čin, spáchaný na osobe, ktorej predtým ODMIETALI prijať TO.

Ak to nejde cez policajtov - skúsiť cez prokuratúru. Policajti už BUDÚ MUSIEŤ zdvihnúť zadky zo stoličky.
Môže podať podnet inšpekcii MV, že nechceli prijať = zneužitie právomoci verejného činiteľa, neplnenie služ. povinností.... ak by to bola pravda, nebude tým policajtom veselo.... i ten smiech ho prejde...
buchač
23.07.19,13:52
že všetkým ich spoločným známym povie, aký je to ***.

...

ale policajt list ledva začal čítať, už ho poškodenému vrátil so smiechom,



Kto vie, ako to v skutočnosti bolo alebo aj je.

Ale vcelku som sa aj ja celkom pobavil...
Chobot
23.07.19,14:54
Keby mali policajti riešiť každú hádku nejakých rozvadených ex-kamarátov, tak každý tretí občan našej republiky by musel byť policajtom. Pokiaľ tam nie je dôvodné podozrenie, tak sú to len hádky.

V práci sa mi raz jeden klient vyhrážal zabitím, že príde a vybaví si to so mnou (lebo sme mu zamietli sťažnosť) a urobí druhé Nórsko (bolo to krátko po incidente na ostrove Utoya). Zamestnávateľ to nechcel nechať na náhodu a musel som podať trestné oznámenie (kolegyne mali tie vyhrážky nahraté, lebo vyvolával kadekomu vo firme, no vyhrážal sa len mne). Polícia to dlho preverovala, najprv to zamietla, potom to prokurátor vrátil späť polícii a nakoniec to išlo až na súd. Pojednávaní bolo viacero, často sa odročovali pre neprítomnosť, pre podanie námietky zaujatosti. Proste súdny proces sa vliekol asi 4 roky a nakoniec ho sudca oslobodil, lebo dospel k názoru, že vyhrážanie nebolo tak intenzívne, aby vzbudilo dôvodnú obavu o zdravie alebo život.

Takže skús sa na to pozrieť nezaujato - má ten, ktorému sa vyhráža ten kamarát vážnu obavu z toho, že by ten, čo sa vyhráža prišiel a chcel mu ublížiť na zdraví alebo nebodaj by ho chcel zabiť? Ak nie, a sú to len vyhrážky typu "Skap do rána ty *******"!", alebo "Najradšej by som ťa zabil!", tak nech sa na to vykašle a ignoruje ho. Oni sa po čase obaja ukľudnia. Také žabo - myšie vojny nemá zmysel riešiť.

Myslím, že policajt asi vedel, prečo sa na tom baví.
Sylviaa
24.07.19,05:11
ÁNO, aj ja som sa sprvu na to pozerala podobne, ale keď mi ten poškodený vravel, že v tých esemeskách boli konkrétne mená viacerých nás, ktorí ho poznáme (sme taká partia, trávime spolu voľné chvíle, stanovačky a podobn)e - a že aj nás a AJ NAŠICH ZAMESTNÁVATEĽOV navštívi, aká sme banda...tak to aj mne zdvihlo žlč, pretože so mnou konkrétne tá ich prvotná šarvátka nemá absolútne nič spoločné - tak prečo by mal ten blázon navštevovať môjho zamestnávateľa?! Veď mi poškodí dobré meno tým, že vôbec príde, pretože inak mi nemá ako poškodiť, nič nekalé nerobím, žijem si svoj život a nemám s nikým žiadne nezhody. Chápete, prdstavte si že vás - ako nič netušiaceho a do ničoho nezapleteného človeka - stiahnu do svojich zvád a môže vám to ohroziť kariéru alebo dobré meno a pracovnú pozíciu či vzťahy, ako som už spomenula.
Ale každopádne ďakujem pekne za vaše názory. :-)
ivka70
24.07.19,06:34
Zbytocne si nechavas tlak zvysovat, lebo to, ze napise, ze navstivi tvojho zamestnavatela a ani samotnej navsteve zabranit nemozes .... mame volny pohyb osob, navstevovat moze, koho chce a kedy chce.... ked nic nekale nerobis, nemas sa coho obavat a nema ti ako dobre meno poskodit, ani desiatimi navstevami ....
misoft
24.07.19,07:29
Dal som aj takú radu.... nižšie napísané.... cez prokuratúru a policajti budú musieť zadky zodvihnúť...
buchač
24.07.19,09:58
Sylviaa (Dnes 08:11) ...ktorí ho poznáme (sme taká partia, trávime spolu voľné chvíle, stanovačky a podobn)e ...
==============
Takže o jedného z partie menej.
Do budúcna snáď len také opatrenie...menej chlastu, možno aj oveľa menej.

K tomu podaniu trestného oznámenia len poznámka.
Aj trestné oznámenie má svoje náležitosti...vraví sa tomu "dôkazné bremeno".
kopretinka
25.07.19,08:24
Chobot
25.07.19,08:32
Lebo nie je vyhrážka ako vyhrážka. Na to, aby bola vyhrážka trestný čin, musí vyhrážka vzbudiť dôvodnú obavu obete vyhrážania. Veď koľko krát si už povedala manželovi, že ho zabiješ? A koľko krát išiel na políciu podať TO? Nešiel, lebo vedel, že aj tak ho máš rada a nezabiješ ho.
Tweety
25.07.19,09:01
A jednak sa ich dopúšťa na chránenej osobe.
Terezia13
25.07.19,18:38
nepodcenila by som to, keď ste taká dobrá partia, spojte sa - jeden ma kamaráta policajta, iný možno právnika a hľadať možnosti, ale tresné oznámenie určite podať a zakaždým, keď "vystrčí rožky, ďalšie riešenie je, aby jeden z nich - ten múdrejší - prestal reagovať, ak je to možné, neodpovedal na útok a ignoroval útok
Ing. Ľubomír Janoška
26.07.19,05:52
Policajti sú vychovaní k lenivosti a snažia sa podľa možnosti neprijímať podnety.
Preto treba podať TO písomne a ak ho policajt odmietne, treba podať sťažnosť na prokuratúru.
profesional
08.08.19,08:19
1. Vyhrážanie sa vykonaním ohovárania nie je trestné. Najprv by musel to ohováranie vykonať. A aj to by muselo mať následky v zmysle trestného práva. Napr. strata zamestnania, rozpad manželstva a pod..

2. Napísať niekomu, že nech zomrie, alebo že by bolo dobre keby zomrel, nie je vyhrážanie sa smrťou. Vyhrážanie sa smrťou je keď niekto napíše alebo povie, že ťa zabije, pričom jeho hrozba musí byť vážna, určitá, zrozumiteľná, bezprostredná a musí byť spôsobilá navodiť skutočnú dôvodnú obavu o život u osoby, voči ktorej hrozba smeruje. Inak nejde o trestný čin.

3. Osočovať teba samého formou listov a správ doručených tebe a nie inej osobe nie je protiprávne. Ak ti napíšem list plný vulgarizmov a urážok, tak ak by som to naozaj veľmi prehnal, bol by to sotva priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Policajt asi vie, čo má v listoch hľadať. Lebo nie každé tvrdenie o usmrtení druhého, alebo o tom že má zomrieť spĺňa všetky objektívne znaky skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného vyhrážania. Aby šlo o trestný čin, musia byť splnené všetky vyššie uvedené znaky.
Nandrolon
08.08.19,08:31
Koľko máte chlapov, ale "normálnych chlapov" v tej partii? Akonáhle "vystrčí rožky", mali by mu byť fyzicky nekompromisne zrazené. Zopár faciek by ho určite ukľudnilo.
bettylou
08.08.19,08:37
S prepáčením, ignorovať by mohlo byť riešenie, lebo ak nebývaš pri kasárňach, tak ho asi neprebohuješ, len ťa stiahne na svoju úroveň a prevalcuje
A to, čo hovorí, nevypovedá ani tak o vás ako o ňom (nej)