Barticek
23.07.19,16:40
Dobry vecer. V praci A pracujem 4 roky. Kedze mame cely august dovolenku chcem si ist privyrobit do inej firmy. Ak nastupim do prace B a samozrejme im poviem ze pracujem pride na to zamestavatel A ze mam jeden mesiac dva pracovne pomery?
Tweety
23.07.19,16:43
Môžeš mať súbežne dva PP len pozor na toto:
§83 ZP
Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.
veronikasad
23.07.19,16:55
budeš vykonávať rovnaký druh práce ?
Barticek
23.07.19,17:01
Len neviem čo to znamená konkurenčny charakter. Pracujem v admin v sklade. Toto bude skor ako skladnik manualnejsie,
Tweety
23.07.19,17:05
Napr. pracuješ ako skladník v źeleziarstve išiel by si do iného źeleziarstva tiež za skladníka.
Barticek
23.07.19,17:10
pracujem v administrative v sklade a chcem ist robit manualne do skladu. Firmy nemaju nic spolocne. Ta v ktorej pracujem vyraba pracky tam kde chcem ist na vypomoc na mesiac loziska. Su od seba vzidalene 100 km a nemyslim ze sebe konkuruju. Ale aj tak ma sa odniekal moja materska firma dozvediet ze pracujem? Ak jej to nepoviem ja? Napr urady..
Tweety
23.07.19,17:11
Kľudne môžeš ísť pracovať, nič ti nehrozí. Firma sa môže dozvedieť ale ani nemusí. Netreba súhlas zamestnávateľa.
Barticek
23.07.19,17:15
ok tak ďakujem. Dufam že na to nijak nepridu. Len sa mi nechce mesiac sedieť doma ked mám povinnu dovolenku :)
Tweety
23.07.19,17:16
Aj keby to zistili, nič ti nehrozí.
avalik
23.07.19,17:41
kludne nastup, len vo firme B nepodpusuj vyhlasene na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu dane a danoveho bonusu, to mozes mat len u jedneho zamestnavatela
veronikasad
23.07.19,18:05
Ak si budeš robiť daňové priznanie typu A sám, tvoj zamestnávatel sa to nedozvie. Ak však požiadaš o vykonanie ročného zúčtovania dane, musíš priložiť potvrdenie o zdanitelnom príjme aj od druhého zamestnávatela.