Human1ty
23.07.19,20:48
Ahojte poradaci, neviem ci to patrí presne sem ale skúsim. V roku 2015 sme kúpili byt, Kz sme podpísali 5.5., na pečiatke pri V z katastra mame dátum 8.5. A na liste vlastníctva je uvedené nadobudnutie na základe Kz zo dňa 8.7. Budúci rok by sme chceli byt predať a potrebujeme vedieť, v ktorom mesiaci mame predaj zrealizovať, aby sme nemuseli platiť dane a odvody, aby to bolo viac ako tých 5 rokov od nadobudnutia. Neviete mi naisto povedať ktorý je ten dátum ktorého sa mame držať? Patram po tom už dlhšie a všade som našla že buď keď to kataster zavkladoval alebo keď povolil vklad.
Katy a R
23.07.19,19:34
pozreme za teba, že čo píšu na stránke FS ;)
tu: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj14J7d8MvjAhWMQEEAHQEjDFAQFjAAegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fpodpora.financnasprava.sk%2F9371 30-Moment-nadobudnutia-nehnute%25C4%25BEnosti--&usg=AOvVaw20g0ESY5N5q4Lp80Nn5sgr
A myslím, že aj v zmluve máš písanú vetičku o tom ... že berieš na vedomie kedy sa stávaš vlastníčkou ....dňom vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, vedenom katastrálnym odborom .... (rozhodnutie OU)
vicktor
24.07.19,05:59
Datum 8.7. nie je nahodou preklep? (Ci uz tvoj alebo katastra.)
Human1ty
24.07.19,09:09
Nie nieje to preklep. Naš kataster si dal načas a zapísal to o 2 mesiace od podpísania KZ.
Článok na finančnej správe som našla a čítala som toho veľa len mi nešlo do hlavy prečo pri nadobudnutí nehnuteľnosti sa berie až dátum kedy to kataster zavkladuje a zápise na LV a pri predaji sa berie dátum podpisu KZ, keď nového vlastníka tiež berú až keď to už je zapisane na LV.
vicktor
24.07.19,10:12
To ze kataster meskal, dokazem pochopit, ale "na základe Kz zo dňa 8.7." jednoducho nie je pravda. Mozes skusit poziadat o opravu chybneho udaju.
Ja som mal chybu ze byt bol uvedeny na nespravnom poschodi a kataster opravil zadarmo. Ale to bolo pred 15 rokmi.
marjankaj
24.07.19,10:31
No ale ak by to zdedil, tak vtedy sa na kataster nečaká. Mŕtvy prestáva byť vlastníkom v deň úmrtia. Kto by platil daň z nehnuteľnosti do zápisu v katastri?
Katy a R
24.07.19,10:46
janko - v tom linku máš všetko, podľa mňa presne a celkom zrozumiteľne napísané info! (pre všetky varianty nadobudnutia, aj ako je to v prípade dedenia) ... a okrem toho - zadávateľka píše o KÚPE a PREDAJI nehnuteľnosti! ;).
A len pre info - aj daň sa platí do zápisu v katastri! Apríklad - predaj napr v decembri - , ak rozhodnutie OU bude až v januári - tak starý majiteľ je platiteľom dane za celý nový rok!
Katy a R
24.07.19,10:49
Human - kde si čítala, že sa berie dátum podpisu na KZ????
marjankaj
24.07.19,11:06
Katy mne je to jasné. Len som chcel poukázať na naše zákony. Kopec všelijakých výnimiek, ani právnici sa v tom nevyznajú. Traja právnici=štyri právne názory. Napríklad prečo sedí Kočner, veď on tu zmenku nevystavoval, či?