onufer
26.07.19,13:10
Dobry den,

moj 60 rocny dom, resp. jedna jeho stena, stoji cca 15cm od hranice susedneho pozemku. Ten pozemok bol dlhe roky prazdny, vyuzivany ako polnohospodarska poda. Terajsi sused si na nom svoj dom postavil cca pred 10 rokmi. Okamzite mi znemoznil resp. nedovolil vstupovat na jeho pozemok, tym padom tam nemozem s tou stenou domu robit nijake upravy. Cca pred mesiacom zacal okolo svojho domu budovat betonove oplotenie. Vcera som zistil, ze to oplotenie pojde aj 10cm od hranice s mojim pozemkom. Tak vznikne medzi jeho plotom a mojou stenou cca 25 cm priestor, na ktory uz nebudem moct vstupit aj keby mi to rovno povolil. Spytal som sa ho teda ako presne si to predstavuje, ze tymto stylom ma obmedzi na pristupe k mojmu domu, navyse mam obavy aby mi stena nezacala casom vlhnut a aby v priestore tych 25cm neostala burina. Susedova odpoved znela, ze plot je na jeho pozemku a tym padom si ho moze postavit do vysky 2m bez ohladu na to co ja namietam. Rad by som sa teda spytal ci mam vobec nejaku sancu stavbu jeho plota oproti mojej stene domu zastavit, alebo nie. Podotykam, ze nikdy som sa voci susedovi nespraval neslusne a nechapem preco kona tak ako kona. Ale aj keby rovno tvrdil, ze som mu sposobil niecim nejaku ujmu, pytam sa, je toto normalne? Ma sused pravo realizovat takuto stavbu? Vopred dakujem za akukolvek radu.
lubko6394
26.07.19,12:11
Právo má lebo plot je na jeho pozemku a stačí mu ohlásenie. Prečo by ti sused mal umožniť prechádzky okolo tvojho domu po jeho pozemku ? V prípade nutnosti opráv ti musí umožniť vstup na jeho pozemok, akurát že ak budeš potrebovať rozobrať jeho plot tak sa to bude diať na tvoje náklady.
onufer
26.07.19,12:14
Tak dakujem za odpoved. Netusil som, ze toto je vobec mozne, kedze ten plot tam z praktickeho hladiska nema ziadne opodstatnenie. Teda ak neratam to, ze ja sa k udrzbe svojej nehnutelnosti uz nijakym normalnym sposobom nedostanem.
buchač
26.07.19,12:19
To je to budovanie v dobách minulých...že sa stavalo pomaly na hranici pozemku.
Ono to ale bolo v pohode, lebo všetci stavali takto...nik neurval svoju stavbu tesne k susedovie domu...aj u nás sú takto postavené staré domy...prípadne aj nové.
Takého suseda mať ? No nepoteší...zlatúšik jeden ?
onufer
26.07.19,12:24
To vies, ked raz ma clovek ako ja smolu, tak ma smolu. Co uz.
lubko6394
26.07.19,12:40
Plot nemá opodstatnenie ? Však ak by ho sused nepotreboval/nechcel tak nebude vyhadzovať ťažké prachy za betónový plot. Ja som tiež s domom na hranici a sused sa chystá stavať takže sa budeme musieť dohodnúť. A na 99% to bude tiež na hranici. Ešte ma tak napadá či pri stavbe jeho domu si ho neodtlačil a vlastne mu nanútil že má dvor k tebe a ten si chce chrániť. Ja na jeho mieste by som staval dom na hranici chrbtom k tvojmu ako sa to na dedinách bežne konalo.
marleau
26.07.19,12:47
ja by som zbúral dom
onufer
26.07.19,12:48
Tak kedze moj dom na tom mieste uz davno stal, ked sa sused rozhodol stavat, nejako mi nie je jasne co som mu ja mohol nanutit. A akym sposobom? Ved on sa nesiel so mnou radit, ze kde chce mat dvor. On so mnou nekomunikuje vobec. A nie na tu stranu od mojej steny domu dvor nema. Je tam iba medzera cca 2m. A teraz tam postavi este betonovy mur. Rad sa necham poucit aky ma toto prakticky vyznam. Ved z mojej strany uz ma stenu mojho domu. Ani okna na tej stene nie su, keby uz teda chcel namietat, ze ja mu cumim do chalupy.Priznam sa, ze z takehoto konania a z toho, ze ja sa v podstate nijako nemozem proti takemuto niecomu branit som dost v soku.
vicktor
26.07.19,12:56
Ktory?
lubko6394
26.07.19,13:00
Hmm. Tak to mohla byť obec. Ale tie 2 m mi akosi nesedia, malo by byť 7m. Nebol si účastníkom stavebného konania keď staval sused ?
onufer
26.07.19,13:03
Absolutne nechapem. Ako mohla obec nieco niekomu nanutit??? Ved ten clovek je v obecnom zastupitelstve ako poslanec. A ano su tam cca 2m, ak nie aj menej. Kdeze 7m. Nie som dobry v matematike, ale takuto zavratnu vzdialenost by som si azda vsimol. A ucastnik stavebneho konania? Co to presne znamena? To pocujem poprvykrat.
marjankaj
26.07.19,13:07
no tým sa to vysvetľuje.:eek:
lubko6394
26.07.19,13:19
Keď sused chcel stavať tak potreboval stavebné povolenie a účastníkom stavebného konania sú aj všetci majitelia nehnuteľností ktorí s pozemkom na ktorom sa ide stavať susedia.
onufer
26.07.19,13:26
Zaujimave. A akym sposobom som mal byt o niecom takomto informovany? Pisomne? Alebo ustne? Alebo som si tuto povedomost mal niekde sam zistovat? Ospravedlnujem sa, ale normalne ked vidim, ze si nepomozem, tak mam chut si to hodit... A takisto sa ospravedlnujem za moju naivitu, ale co konkretne znamena "byt ucastnikom stavebneho konania"? To je nejaka oficialna porada, kde som mohol mat nejake namietky voci stavbe? Alebo co to znamena? Lebo v tej dobe ked sused zacal stavat som len tazko mohol vediet, ze si o 10 rokov zmysli takymto stylom stavat oplotenie. A aj keby som to nejakym zazrakom vedel... Co by som akoze mohol urobit??? Fakt radost zit v tejto krajine kde zakony platia len pre takychto expertov... Ja predsa nemozem za to, ze kedysi niekto takto postavil dom v ktorom byvam. Ja nemam vo vacku zvysny milon aby som sa teraz stahoval inam, alebo aby som odbural taky kus mojej steny, ktory by mi umoznil normalne sa dostat k svojmu majetku...
lubko6394
26.07.19,13:36
Čosi o tom viem, ale nie som expert. Napr.tuto:https://www.djsarchitecture.sk/ako-vybavit-stavebne-povolenie
onufer
26.07.19,13:38
Sice je mi to v mojej situacii momentalne platne ako "mrtvemu zimnik", ale dakujem za poucenie.
PotPalo
26.07.19,13:53
Je to naprd, takto postaviť dom, a tým zaťažiť suseda že tam na svojom pozemku nemôže nič mať. Ako riešenie by som videl zamurovať tú medzeru, skrátka počas stavby plotu murovať až po dom, napríklad tehlami.
marjankaj
26.07.19,15:33
No jasne, stačí keď sa dohodnú a jeden vyplní 10cm a druhý 15cm tehlami. A 25cm medzera zmizne. Úžasná rada.
misoft
26.07.19,16:03
Ten naproti cez ulicu :D:D:D
Chobot
26.07.19,18:59
Na stavbu plota nepotrebuje stav povolenie. Plot môže v tomto pripade stavať na ohlášku.
Chobot
27.07.19,20:26
Začnem tým, že sused má právo realizovať takúto stavbu, lebo je to na jeho pozemku. K výstavbe plota stačí ohlásenie stavby.

Toto nie je o predpisoch a zákonoch ale o vzájomnej dohode. Neviem v akom štádiu je tá výstavba plota a ako je sused prístupný k diskusii, ale vzájomné riešenie by sa našlo, keby ste sa vedeli dohodnúť.

Buď tam vynechať plot a za hranicu považovať stenu tvojho domu. Alebo počas výstavby by si vyplnil tú medzeru medzi plotom a domom nejakou izoláciou (EPS) a tým by si nepotreboval prístup k domu z tej strany. Navyše by si mal dodatočnú tepelnú izoláciu na tej časti domu.

Neviem, aký konkrétny betónový plot tam stavia, ale je tiež možnosť mu navrhnúť, že na tom úseku zaplatíš plot z betónových panelov, ktoré sa dajú v prípade potreby vybrať. Ja mám za záhradným domom medzeru medzi plotom a stenou cca 20 cm, je tam zásyp štrku a nemám potrebu tam chodiť. Je to bezúdržbové.

Ale nechápem, ak máš dom riadne zateplený a máš tam omietku, z akého dôvodu by si potreboval tam pristupovať? Fasádu tam umývať nebudeš, vlhnúť to nemá prečo - veď keď prší, celý dom by musel vlhnúť a burina? Nasyp tam ako ja 30 cm štrku a prerastie len naozaj odolná burina (ja tam za 2 roky mám len 2 stonky prasličky).

A celý problém je relatívny. Napr. zadávateľ tejto diskusie by bol rád, keby sused postavil za jeho domom nejakú stenu, najlepšie betónovú.

https://www.modrastrecha.sk/forum/susedia/susedove-vnucata-nam-nicia-dom/
onufer
27.07.19,23:36
Neviem, cakal som asi zazrak, nevadi. Poucenie pre mna, ked mas za suseda grázla, nepomoze nic. Mur odo dneska stoji a naozaj je to stavba hodna pozornosti. Ja osobne som este nikdy nic take nevidel, ale do smrti mam o zabavu postarane. - Vsetkym diskuterom dakujem za reakcie, moju bezmocnost ale neprajem ani najhorsiemu nepriatelovi. A k poslednemu prispevku s fotografiou dodam iba tolko, ze keby s tym clovekom bola normalna dohoda mozna, nemam dovod sem cokolvek pisat, ale poriesim si to sam. Pre ludi,ktori by azda chceli z mojho pripadu nejake ponaucenie, dam nasledovne. Ak mate dom ktoreho stena je na hranici alebo nebezpecne blizko hranice susedneho pozemku a mate moznost sa ho zbavit, nevahajte!
Mária27
28.07.19,15:33
Pozri najmä § 57 stavebného zákona a požiadaj stavebný úrad o preverenie, aký situačný výkres pripojil sused k ohláseniu drobnej stavby, či zodpovedá skutočnosti a bol plot tak schválený ako postavený.
Žiadaj odstránenie plota s dôvodmi ako uvádzaš. Sused môže napojiť plot k domu, nemusí ho mať postavený za domom vôbec.
Na požiadanie ti musí umožniť prístup k domu v zmysle § 127 občianskeho zákonníka.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20190501
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130
onufer
28.07.19,16:11
"Na požiadanie ti musí umožniť prístup k domu v zmysle § 127 občianskeho zákonníka." - naozaj toto plati? Lebo ako tu napisal niekto v diskusii, udajne, ak by ten plot nikto "nezrusil" tak pristup by fungoval tak, ze jeho plot by som musel na vlastne naklady rozobrat, potom vykonat co potrebujem a potom naspät postavit. Pride mi to absurdne, az kocurkovske, ale na Slovensku ma uz naozaj nic sialene nevie prekvapit. Tak sa teda radsej opytam, ci toto ma vobec cenu.
Mária27
28.07.19,16:21
Bol si už na obecnom úrade?
onufer
28.07.19,16:25
Nie nebol. Netusim kam mam ist a co mam zistovat, vybavovat. Z doterajsej diskusie vyplyvalo, ze nemam absolutne ziadnu sancu nieco urobit. V podstate - ak som to spravne pochopil - je moja poziadavka nelegalna, kedze sused si na svojom pozemku moze de facto robit co uzna za vhodne.
Mária27
28.07.19,16:46
Stavebný úrad (na obecnom úrade) je to pivinný prešetriť. Takto to určite neschválil. Buď mu sused dal zlý nákres, alebo to inak postavil. Môžu vydať nariadenie o odstránení stavby. Vykonanie takého rozhodnutia sa dá potom exekučne vymáhať.
onufer
28.07.19,17:30
Dakujem za radu. Skusim tento postup.
buchač
28.07.19,17:53
onufer (Dnes 18:11) "Na požiadanie ti musí umožniť prístup k domu v zmysle § 127 občianskeho zákonníka." - naozaj toto plati?
=======================
Platí len zákon...horšia je aplikácia v praxi.
Niekedy sa také prípady dostanú až na súd.

Jeden sused u nás robil rekonštrukciu strechy. Že jak sa maníci natrápili, lebo druhý sused nedovolil vstup na svoj pozemok.
Podotýkam, že skoro veľa domov je postavených na hranici...aj moja chalupa - akurát s tým rozdielom, že ten môj sused je normálny, dokonca vynikajúci.
onufer
28.07.19,20:24
Chcel by som sa este spytat na par veci. Mam iba tak nakracat na obecny urad a poziadat o nahliadnutie do tej ohlasky? Alebo je treba poziadat o to pisomne? A co v pripade, ze mi toto nahliadnutie odmietnu? Alebo, co ak ziadna ohlaska neexistuje (netusim totiz ci je sused povinny nejaku ohlasku zo zakona vykonat ak ide o tzv. drobnu stavbu a stavia vylucne na svojom pozemku)? Ako som uz totiz spominal, sused je clenom zastupitelstva, poslanec resp. so starostom je - ako sa vravi - jedna ruka.
Chobot
28.07.19,20:30
Keď je členom zastupiteľstva, tak je dosť možné, že žiadnu ohlášku nepodal. Ale treba tam ísť, tam pracujú tiež len ľudia, čo hovoria po slovensky. Takže im opíšeš situáciu a uvidíš, čo ti povedia.

Ja si ale myslím, že s tým nič nenarobíš. Aj keby nebola ohláška, silno pochybujem, že by mu dali ten plot odstrániť. Musím to tak napísať, ale bohužiaľ je to tvoja smola, že máš dom tak blízko k hranici pozemku.
lubko6394
29.07.19,07:16
Zdá sa že sused vedel čo robí. Ak by chcel ušetriť a napojil plot k domu tak by potreboval súhlas suseda, lebo by sa stavalo aj na susedovom. Ak zvolil drahšiu alternatívu nepotreboval súhlas suseda. A možno je to len otázka vzhľadu - ten múr nemusí byť pekný. Ja som tiež s domom na hranici pozemku a nepredpokladám že by som niekedy potreboval prístup a ak áno tak to budem riešiť až potom.
onufer
29.07.19,07:50
Konanie mojho suseda je aj tak prinajmensom zvlastne. Aspon teda pre mna. Lebo ako som sa presvedcil v tejto diskusii, pre drvivu väcsinu ostatnych je vsetko - aby som pouzil modernu retoriku - v absolutnom sulade so zakonom. - Co sa tyka nadpajania, sused by ma o ziadny suhlas ziadat nemusel. Ta stena totiz nepokracuje pozdlz celeho nim vystavaneho muru. Je to iba cca 9m usek. A potom je uz predzahradka. Tu mam oplotenu. Pokojne ten mur mohol ukoncit od ulice, pri rohu mojho plotu. Ak by zastaval onu 10cm medzeru, asi by som ho pred sud nepohnal, vsak ano. Ale ano, mozno sa bal prave toho. To ma svoju logiku. Co sa tyka steny, nie je to sice zrucanina, ale upravy by na nej samozrejme boli potrebne. Bohuzial som ich nemohol vykonat, nakolko, ako som pisal vyssie, sused mi okamzite po zakupeni oného susedneho pozemku, nedovolil uz nan vstupit. Pytal som sa ho na to niekolkokrat, ci mozem uvedenu stenu opravit a teda na pozemok vstupit. To bolo navyse este v case ked staval a nijako by som mu ani ja a ani pripadni majstri neprekazali. Povedal nie, dovody ziadne neuviedol, nediskutoval. Ale asi to je normalne, ved to je jeho pozemok.
ivka70
29.07.19,08:04
Ziadat treba pisomne, potom mas v rukach argumenty, ak si sa o tom s nim len dohadoval, nemas ako dokazat, ze ta tam nechcel pustit.
taku povinnost ma totiz zo zakona.
lubko6394
29.07.19,08:13
Takže sused asi vie čo robí. Že by tebe nevadilo keď by sa napojil na tvoj dom síce môže byť pravda, ale v ohlásení by to musel uviesť a Stavebný úrad by požadoval tvoj súhlas. Takto staval na svojom a podľa svojich predstáv a žiadne stanovisko od teba nepotreboval a v oznámení mohol uviesť že nie je potreba vstúpiť na susedné pozemky. Kľukatý plot a výhľad na neupravenú stenu by som nerobil ani ja. Keď mám 20.000 na plot tak ušetrená tisícka mi nepomôže a spravím si to tak aby to lahodilo mne. Zdá sa že máte jeden druhého v zuboch a každý si snívate svoj sen.
Chobot
29.07.19,09:01
"Co sa tyka steny, nie je to sice zrucanina, ale upravy by na nej samozrejme boli potrebne. "

A čo ti bránilo urobiť tie úpravy doteraz? To si si na to zmyslel až teraz, keď sused postavil plot? Alebo možno aj tebe už len z princípu vadí, že sused si postavil plot.

Mal si ten plot postaviť ty predtým - nejaký z betónových panelov, ktorý si mohol aj v prípade potreby rozobrať. Teraz nariekaš, že sused na teba neberie ohľad. A prečo by aj mal, keď spolu nevychádzate?

Súhlasím s tým, čo napísal lubko6394
onufer
29.07.19,09:21
Teraz priznam sa neviem co odpovedat.Lebo odpovedas sice na moj prispevok, ale ako keby si si precital iba jednu cast. Takze este raz pre istotu odcitujem: "Co sa tyka steny, nie je to sice zrucanina, ale upravy by na nej samozrejme boli potrebne. Bohuzial som ich nemohol vykonat, nakolko, ako som pisal vyssie, sused mi okamzite po zakupeni oného susedneho pozemku, nedovolil uz nan vstupit. Pytal som sa ho na to niekolkokrat, ci mozem uvedenu stenu opravit a teda na pozemok vstupit. To bolo navyse este v case ked staval a nijako by som mu ani ja a ani pripadni majstri neprekazali. Povedal nie, dovody ziadne neuviedol, nediskutoval."

Velmi pekne Ta prosim, prezrad mi ako sa mam dohovorit s clovekom, ktory akejkolvek rozumnej dohode nie je nakloneny? A ktory reaguje len na to co vyhovuje jemu? Ja som si vedomy toho, ze som v nevyhode, ale ako vravim, ja som ten dom takto nepostavil, tak nechapem preco nejaky zakon toto neriesi. Ved dotycny clovek ked staval tak vedel do coho ide. Mohol na mna za tu stenu ak mu vadila pokojne podat aj zalobu. To by som pochopil keby som bol ten zly ja a ani len by som o rieseni neuvazoval. Ale on kona uplne absurdne a ja som vlastne ten vinny, hoci chcem len normalne byvat.
lubko6394
29.07.19,10:13
Stále nechápeš čo píšeme. Keď ti sused neumožnil uskutočniť opravu tak si mal ísť na stavebný úrad podať oznámenie o rekonštrukcii/oprave. SÚ by požiadal suseda o stanovisko a mal by si to čierne na bielom a mohol si to v prípade negatívneho stanoviska dať na súd. Nechal si to vyhniť a plot už stojí. Zákon to rieši a sused má povinnosť umožniť ti opravu. A v zákone je aj že to má byť v čo najkratšom čase a čo najmenej zasahovať, takže nie celý rok sa tam motať. Aké úpravy domu máš vlastne na mysli ? Však tam neprší a ešte je to kryté plotom, nemôže to ostať tak ako to je ?
onufer
29.07.19,11:53
V tom pripade ano, mal som to riesit takto. Moja chyba. Bohuzial ma ani vo sne nenapadlo, ze niekto taketo nieco je schopny zrealizovat. Ja nemam znamosti a ani sa s nikym nemienim vlacit po uradoch. Preto ma ani nenapadlo ist touto cestou. Co sa uprav tyka, mal som na mysli tu stenu zateplit a nejako esteticky skonsolidovat. To je vsetko. A v tej medzere sa aj mala vlhkost drzat bude, dajme tomu v zime. Nehovoriac o burine. Ale uz som pochopil, chyba bola na mojej strane, tak dakujem vsetkym za rady. Pojdem teda este skusit na ten obecny urad a potom uz nech sa teda robi co chce. Zda sa ze si aj tak nepomozem, dokonca teraz vlastne ja som ten co vsetko sposobil...
lubko6394
29.07.19,12:22
Jedno riešenie by možno bolo. Vykašli sa na estetiku - však ty tam nevidíš a sused má plot. Ešte treba nájsť spôsob ako upevniť to zateplenie v tak malom priestore.