AuGift
26.07.19,18:11
Prosím o radu. Podala som žiadosť o materskú , lekárom uvedený termín pôrodu 29.9.19. Som nezamestnaná od 1.1.2019.
Mám odrobeny dostatočný počet dní, čo mi aj potvrdili na pobočke sociálky ,keď som podávala žiadosť.
Teraz mi prišiel list zo Záhradníckej,že mám doložiť potvrdenie od lekára o tom,že som v čase ukončenia TPP bola tehotná.
Má právo si sociálka žiadať ešte extra papiere od lekára kvôli materskej? Takúto informáciu mi neposkytli ani na infolinke ani na pobočke,pred tým ako som žiadosť podala.
Prišlo mi to obyčajne ani nie doporučené,je tam výstraha,že to treba do 5 dní doložiť. Lekárku mám na dovolenke...ďakujem pekne za názory.
veronikasad
26.07.19,16:15
ano, má na to právo, pretože v čase podania žiadosti si bola bez nemocenského poistenia a preto SP skúma či sa na teba vzťahuje ochranná doba z predch.poistenia, t.zn., či si bola tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru, čo môže potvrdiť len gynekolog.

Ochranná lehota - trvanie :

- sedem dní po skončení nemocenského poistenia,

- ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,

- v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, trvá osem mesiacov.
veronikasad
26.07.19,16:17
Povedala si na infolinke alebo na pobočke, že si od 1.1.2019 nezamestnaná ?
veronikasad
26.07.19,16:17
Máš splnenú podmienku 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
AuGift
26.07.19,16:29
Áno písala som im email s mojím rodným číslom ako aj roky zamestnanosti. Ano ako som písala podmienku 270 spĺňam,takisto mi to kontrolovali pri podaní žiadosti.
veronikasad
26.07.19,16:31
ak ti lekár nepotvrdí že si v čase ukončenia prac.pomeru bola tehotná, nárok na materské z predch.poistenia ti nevznikne.
AuGift
26.07.19,16:32
Áno dakujem zákon som si pozrela.akurat mi nepovedali ani sa nikde nepise.ze okrem žiadosti s termínom budem ešte extra dokladovať. Takže od leta si vypýtam potvrdenie o začiatku tehotenstva. Ale tak nebudem to matdo 5 dní.
Katy a R
26.07.19,16:34
SP si musí overiť, či sú splnené podmienky na poskytnutie dávky. (je to v tvojom prípade také "hraničné"
A je to v tvojom záujme - aby si doložila, že pre teba platí 8 mesačná OL - nie 7 dňová ;)
nejako zavčasu žiadaš o dávku - 6 týždňov pred PTP vychádza na stred augusta (pri OL) !
Však zavolaj - že môžeš potvrdenie priniesť až po dovolenke lekára ;)
veronikasad
26.07.19,16:34
Choď osobne na pobočku a dohodni sa, že to prinesieš neskôr kvoli dovolenke lekára.
veronikasad
26.07.19,16:37
ako inač ako potvrdením lekára chceš dokladovať nárok na materské z ochrannej doby ? Ak by si bola nezamestnaná pár mesiacov, tak možno od teba žiadny doklad pýtať nebudú. Lenže u teba je to "na chlp"
veronikasad
26.07.19,16:38
ak máš začiatok tehotenstva v tehotenskej knižke, možno im bude stačiť aj tento doklad (neviem či sa to tam uvádza)
AuGift
26.07.19,16:40
Žiadam od 4.8. zo zdravotných dôvodov.vystavil mi to tak lekár,ja som si to tam zaniesla po vystavení.nech to mám na poriadku. Každopádne platí že zas všetko je nadlho so štátom.nevedia nič povedať dopredu.
veronikasad
26.07.19,16:41
Zo zdravotných dôvodov môžeš mať skoršiu materskú len keď trvá nem.poistenie
Katy a R
26.07.19,16:44
vieš, že stále platí, že neznalosť predpisov nikoho neospravedlňuje. Ak má byť nárok na dávku v OL - tak treba nastúpiť ako som písala. takže aj tam je pes zakopaný, že ti zavčasu vystavil - mala si mu povedať, že si v OL. Vlastne sama si si mala určiť správny dátum . daj to do poriadku☺
AuGift
26.07.19,17:00
Ďakujem vam.Lekár vie že som nezamestnaná.zohladnil ale zdravotné . Veď pôjdem si po to potvrdenie o tehotenstve a uvidím. Hovorím mne skor vadí,že to takto na etapy zas bude. Dolozim jedno a zas budú pýtať ďalšie.
veronikasad
26.07.19,17:02
choď tam osobne a skús si pýtať tú žiadosť späť. Lebo s dátumom ktorý si uviedla ti výplatu materského zamietnu aj keď doložíš potvrdenie gynekologa.
AuGift
26.07.19,17:31
Ďakujem skúsim tak. A potom od gynekológa vypýtam novú žiadosť iba 6 týždňov.
Toto má inak sociálka uvedené ako príklad k ochrannej lehote. Nikde sa nepíše o dodatočných potvrdeniach. Ale čo uz...realita je vždy ina.
Príklad


Zamestnankyni sa v období tehotenstva skončil pracovný pomer 31. decembra 2015. Od 1. januára 2016 jej začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí sa najneskôr 31. augusta 2016. Ak jej deň uplatnenia nároku na materské (šesť týždňov pred očakávaným pôrodom, prípadne deň pôrodu, ak porodila predčasne) spadá do tohto obdobia, nárok na materské tejto poistenkyni vznikne.
Katy a R
26.07.19,17:44
MOŽNO keby si tam bola napísala správny dátum - tak by ani nič nechceli ? ;) - ale už tak či tak, SP platí - ak chceš dávku, rešpektuj čo chcú;)
veronikasad
26.07.19,17:52
materské by jej nevyplatili skôr ako sa dieťa narodí.
Katy a R
26.07.19,17:55
máš pravdu - čaká sa, že či naozaj budú podmienky splnené.
AuGift
26.07.19,17:55
Ďakujem len zopakujem,písala som na infolinku bola som na pobočke asi v 5.mesiaci. zistiť ako mám postupovať. Lekára dom informovala. Lekár mi vypísal datum nástupu ja som rešpektovala názor lekara. Keď som žiadosť zaniesla ,tak pani zodpovedna za materské má znova preverovala a neupozornila a že to mám zle vzhľadom na to že som nezamestnaná.
Zákon som si čítala tiež viackrat. Tým že ma nikto zo sociálky neupozornil na to ,že ja mám len 6 týždňov ,tak som to prehliadla. Už má tu toľko nebuzeruj prosím. Celý život pracujem,teraz to zrovna takto vyslo. Osud no;).Spravila som viac ako väčšina mamiciek,aby som si zistila infosky. Neuspela som no.
Ďakujem za rady,skúsim to napraviť.ak to nepôjde,tak sa zmierim.
veronikasad
26.07.19,17:58
Máš pocit, že tie naše rady sú buzerovaním ?
Mila123
26.07.19,18:02
byť na tvojom mieste(AUGIFT) poďakujem, pretože to máš úplne zadarmo a čo je pravda aj po odbornej stránke vybavené. tak aby si dostala materské....
mala by si poďakovať nie kritizovať....
AuGift
26.07.19,18:09
Nie Veronika práveže som rada že ste.mi poradili. A pôjdem to skúsiť napraviť.
Ale ten posledný komentár od Katy s tými smajlikmi už som pochopila ako buzeráciu.
AuGift
26.07.19,18:11
Pani Mila poďakovala som už vyššie ak ste si nevšimli. a som naozaj vďačná že aspoň ľudia mimo sociálky vedia z fleku že čo je problém. A podľa toho skúsim postupovať ďalej.
veronikasad
26.07.19,18:19
Určite to z jej strany nebola buzerácia, bohužial, dávka materské z OL má svoje pravidlá a pracovníčky SP sú velmi skúpe na slovo ... Mám vela osobných skúseností, aj z dnešného dňa keď som bola reklamovať výpočet predčasného dôchodku so známou .
AuGift
26.07.19,18:28
Veď toto pani Veronika, ja som ozaj rada, ze ste mi poradili. Len som rozmrzela, že aj keď som mala.pocit, ze mám všetko pozistovane viackrát,tak nakoniec musím potom otravovať ľudí na fóre, lebo zistím že nemám nič. A musím sa naťahovať a dokazovať na etapy,že mám nárok. Ale tak, nie som prvá ani posledná... Čo už,je to tak ako to je. Ďakujem ešte raz a prajem pekný večer.
Katy a R
26.07.19,18:48
si ozaj standistka ... že buzerácia odo mňa? Ty predsa chceš dávku - ty musíš doložiť, že spĺňaš podmienky . Ale nemusíš, ak nechceš - je to len na tebe.
Ja ak som chcela nejakú dávku od SP - tak som doložila, čo bolo treba. (rozmrzelosť nepomôže)
ivka70
27.07.19,05:54
Podla kalkulacky porodu pri 28 dnovom cykle vychadza datum porodu 29.9.2019 na prvy den poslednej menstruacie na 23.12.2018.
https://primar.sme.sk/kalkulacky/stanovenie-terminu-porodu.php?den=23&mesiac=12&rok=2018&priemer=28
Obavam sa, ze v takom pripade ti lekar nebude moct potvrdit, ze si 31.12.2018 uz bola tehotna - lebo si nemohla byt.
K otehotneniu v takomto pripade doslo okolo 6.1.2019.
Znamenalo by to, ze nesplnas podmienku tehotnosti uz v case ukoncenia PP a narok na materske ti v ochrannej dobe nemoze vzniknut.

To je aj dovod, preco si SP preveruje a nechava potvrdit od lekara tuto skutocnost.
Lebo tie datumy si vedia preratat aj oni - maju na to tabulky.
A pri datume porodu 29.9. to podla tabuliek nevychadza.
AuGift
20.08.19,17:34
Dobrý večer, ďakujem ešte raz za rady. Materskú mi síce nevrátili ,ale dohodli sme sa ,že doktorka mi opraví datum začiatku na kópii tej pôvodnej. Tak im to postačovalo.
veronikasad
20.08.19,17:48
Snad to vyjde a matersku ti aj vyplatia...