Qwerty123456
27.07.19,12:45
Dobrý deň, rád by som vás poprosil o pomoc. Mal by som dve otázky na ktoré som si neni istý odpovedou a verím že mi budete vedieť poradiť.

1. Dnes som oznámil výpoveď, šéfovi sa to absolútne nelúbilo, okamžite mi povedal že mám spraviť inventúru a všetok tovar čo nesedí/chýba mám preplatiť ak chcem odísť. (resp že nám ho strhne z vyplaty)
Mám pracovny pomer na dobu určitu od 1.1.2019 na 1rok, v živote sme nerobili inventúru ak niekto odchádzal, dobre viem že v našej firme idú nejaké veci mimo kasy a tým pádom nám ich realny stav nikdy nesedí. Nepodpisoval som žiadnu hmotnu zodpovenosť za tovar, mam obyčajnu zmluvu na minimalnu mrzdu, nič nič takéto tam spomenuté nieje. Takisto velakrát sám majitel firmy vynáša tovar ktorý nezapíše, teda nieje realne aby sedela inventúra. Takisto v tento moment môže brať veci zo skladu a ja o tom neviem.
Teda moja otázka znie, či by mu to mohlo prejsť ak by mi daný tovar strhol z minimalnej mzdy, ako to dalej riešiť ak by to spravil, atď.


2. Dlžka vypovednej lehoty. V danej praci pracujem oficialne na zmluvu od 1.1.2019, pracujem tam však dlhšie, avšak mal som iba dohodu na jednu hodinu denne. Táto dohoda bola na čas určitý od 3 mesiaca do 12 mesiaca roku 2018.
Moja otázka teda znie, či može čas dohody prirátať k času k zmluve, tým pádom by bola vypovedna lehota dva mesiace a nie iba jeden nakolko by som prekročil dĺžku pomeru 1 rok.

Toto všetko bolo riešené len ústne, vypoved na papiery som este neodovzdal nakoľko sekretárka nebola v práci.Rád by som ešte pripojil podotázočku, čo robiť ak mi odmietne šéf podpísať vypoveď? Mám ju vytlačenu dvojmo, jeden papier chcem mať ja, avšak neviem ako postupovať ak mi ju odmietne podpísať. Niekde som čítal že za pomoci svedkov

Ďakujem za vaše odpovede a rady, v prípade akýchkolvek otázok rád odpoviem a doplním chýbajúce údaje.
veronikasad
27.07.19,11:28
Vypoved sa neoznamuje, vypoved sa dava - písomne, a platna je az dnom dorucenia. Vypovedna doba zacina plynut az prvym dnom nasl.kal.mesiaca a v tvojom pripade je jednomesacna. Ak ti ju sekretarka nepreberie a nebudes mat svedkov, musíš ju poslat postou doporucene s dorucenkou. Za dorucenu sa bude povazovat az ked sa ti vrati dorucenka alebo cela neprebrata zasielka. Dlzku uloznej doby na pošte si urcis sam, do konca jula to uz asi nestihnes.

Pokial nemas uzatvorenu pisomnu hmotnu zodpovednosť, alebo hromadnu hmotnu zodpovednosť, bez tebou podpisanej dohody o zrážkach zo mzdy ti zamestnávateľ nemôže strhnúť žiadny schodok zisteny pri inventure. Aj keď sa inventury doteraz nerobili, treba na prikaz zamestnavatela ju urobiť. S prip.rozdielom sa musi vysporiadat zamestnavatel. Musel by ti manko preukazat a náhradu skody si uplatniť cestou sudu.