sariova
27.07.19,21:08
My mame problem so susedom, ktory nacierno spravil 15m3 retencnu nadrz ani nie 2 m od nasho pozemku vo svahu, takze dal navazku a cely teren zdvihol a kedze my sme pod nim. Sme zufalu, nas buduci dom, ak by tam niekedy nejaky bol, bude vytopeny z jeho vsakov a mozeme si tam zriadit ryzove pole, bude mat krasny vyhlad na ten 2 m , alebo aj vyssi, zraz. Pravdepodobne motivovany urad mu nenormalne vychadza v ustrety. Na stavebnom dohlade mu normalne poradili, aby si nedaval dodatocne stavebko, ani ohlaskz, ze mu to bezproblemov schvalia v kolaudacnom konani, lebo tam nie sme ucastnici a nemozeme namietat. A podla referentky vytvorenie 2 m zrazu okolo 15 000 litrovej nadrze nie su ani terenne upravy, ani nemeni odtokove pomery, to by vraj musel vykopat jarok a pustat cezen hektolitre vody k nam.
Ako sa mozeme stat ucastnikmi kolaudacneho konania a namietat?
Moze stavebny urad len tak bez nicoho schvalit ciernu stsvbu v kolaudacnom konani a vlastnene odobrit nelegalnu stavbu bez ohladu na poskodenie nasho pozemku?
Mozeme namietat / napadnut kolaudacne rozhodnutie?
Co sa povazuje za terenne upravy, na ktore musi byt suhlas stavebneho uradu a prip. stavebne povolenie?
Kedy sa povazuje, ze meni odtokove pomery?
Chobot
27.07.19,20:11
Objasni, čo v tomto prípade znamená tá "retenčná nádrž"?

Lebo pokiaľ viem, tak retenčná nádrž je uzavretá nádrž na zber a skladovanie vody. A ak tam bude skladovať aj 50 m3 vody, tak z ten nádrže nebude k tebe tiecť ani liter. Tak neviem, z čoho máš obavy?

Z retenčnej nádrže sa nič nevsakuje.
misoft
27.07.19,21:36
Zadala si svoju otázku do existujúcej otázky!!!
Najskôr čítaj toto (a povinne):
https://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
"Zadávanie otázok

Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát."

Založ si svoju vlastnú otázku!
buchač
28.07.19,12:29
Vodný zákon § 26, odst. 1
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-364
sariova
28.07.19,22:30
Retenčná nádrž je presne - na zber a skladovanie vody. Z retenčnej nádrže nebude tiecť. Ale sused odvedie do nej dažďovú vodu - a tá kam pôjde? Vyparí sa? No - tých 15 000 litrov vody bude vylievať na svoj pozemok napr. polievaním a z nádrže vedie rúra smerom k nám, takže ju bude vypúšťať - pri oboch spôsoboch bude v dôsledku zákonov fyziky voda stekať smerom dolu a keďže pôdu má so zlými vsakovacími vlastnosťami, celá potečie k nám, pretože sme pod jeho pozemkom, vo svahu, kde prevýšenie z hornej časti jeho pozemku k nášmu pozemku je niekde 7 m. Takže z toho mám obavy. Že budeme mať na pozemku ryžové pole. Alebo myslíš, že tá voda zmizne iným spôsobom a inam? Veď preto som sa sem obrátila, že si nevieme rady.
Ďakujem za akúkoľvek odbornú, serióznu odpoveď.
sariova
28.07.19,22:33
Ďakujem za informáciu, prvýkrát sem píšem, mám dosť vysoký vek a som rada, že sa mi vôbec podarilo nejako sem napísať.
Škoda, že sa mi nepodarilo dostať akúkoľvek použiteľnú odpoveď.
Ak by niekto potreboval poradiť vo veci stavebného úradu, nesúhlasu s postupom stavebného úradu, postup stavebného úradu proti účastníkom konania, nedodržiavania zákonov stavebným úradom (potvrdzuje mi to rozhodnutie Okresného úradu, ktorým zrušil protiprávne vydané stavebné povolenie) a iných súvisiacich problémov, rada poviem svoje skúsenosti za 2,5 roka boja s jedným stavebným úradom.
bodliak
29.07.19,03:13
Mas dost vysoky vek a nas buduci dom ? Hm...
Ak do nadrze bude zberat dazdovu vodu, ktora by inak pre zle vsakovacie pomery aj tak tiekla k vam ... Hm... To len z toho, co si napisala...
Chobot
29.07.19,11:21
Myslím, že máš zbytočné obavy.

Na umiestnenie nejakej zbernej nádoby na vody podľa mňa stavebné povolenie nepotrebuje, takže nemáš prečo byť účastníkom konania. Neviem vôbec, či potrebuje na to ohlásenie. Je to len zakopanie nádrže do zeme, nič stavať nebude. Keby si postavil na pozemok 100 sudov a v nich skladoval tú vodu, by to bolo to isté. Odtokové pomery sa tým určite nezmenia.

On len rozloží obdobie, za ktoré naprší určité množstvo vody, na dlhšie, keďže plánuje tým polievať. A určite nebude polievať tak, že naraz vyleje celých 10 m3 vody na pozemok, aby to tieklo k tebe. Ak sa polieva, tak to je ešte menej intenzívne, ako nejaký obyčajný dážď. Takže voda z polievania určite nebude tiecť k tebe, aspoň nie takým prúdom, aby to tebe ohrozilo pozemok. To by si sa skôr mala báť lejaku alebo prívalových dažďov, vtedy napadne na jeho pozemok určite viac vody, než pri polievaní.

Takže zamestnankyňa stav. úradu má pravdu, aj keď sa ti to nepáči, že to nie je stav. úprava ani zmena odtokových pomerov. Aj ti vysvetlila, čo znamená zmena odtokových pomerov.

A píšeš, že si pod jeho pozemkom 7 metrov. Tak neviem, ako môže navýšenie ešte o 2 metre niečo zmeniť. Tvoj pozemok predsa aj predtým bol nižšie položený, ako jeho.

Tá voda "zmizne" tým, že sa na väčšej ploche vsiakne do zeme. Aby si mala ryžové pole, potrebovala by si o hodne viac, ako len 15 m3 vody.
majkii
29.07.19,12:00
bodliak, zrážkové vody zo striech či už z RD alebo prístupovej cesty a ostatných plôch nemožno ponechať tiecť susedom, Ak nie sú vhodné podmienky na vsakovanie rieši sa to práve tak ako jej sused, že sa zriadi retančná nádrž s riadeným prietokom. Voda sa ďalej využíva na závlahy. Po naplnení tejto nádrže zvyčajne priepad rieši do žumpy z ktorej sa vyváža voda do čov. uviedol som to ako príklad, riešení je samozrejme viac. Čiže v žiadnom prípade priepad vôd z retenčnej nádrže k susedom neprichádza do úvahy!
bodliak
29.07.19,12:11
A ? Prečo to píšeš mne ?
majkii
29.07.19,13:01
"Ak do nadrze bude zberat dazdovu vodu, ktora by inak pre zle vsakovacie pomery aj tak tiekla k vam"
---------------------------------------------------------------------------
Neber to prosím v zlom, ale odkiaľ vieš, že by voda aj tak tiekla k ním?

Samozrejme odpoveď nebola len na tvoj komentár, chcel som uviesť príklad ako sa v súčastnosti navrhujú zariadenia na hospodárenie s vodami z povrchového odtoku ak podmienky na vsakovanie nie sú vhodné, ktoré si spomenul.
bodliak
29.07.19,13:17
Vychádzam len z toho, co pani napísala: keďže pôdu má so zlými vsakovacími vlastnosťami, ... pretože sme pod jeho pozemkom, vo svahu, kde prevýšenie z hornej časti jeho pozemku k nášmu pozemku je niekde 7 m