Ivet 16
29.07.19,23:00
DObrý deň,
rada by som sa poprosila o radu. Má zamestnávateľ povinnosť preplácať preškolovanie na preukaz vysokozdvižného vozíka a stým súvisiace lekárske prehliadky? ak áno, v zmysle akého paragrafu.
Chobot
30.07.19,05:52
Upresni zadanie, pretože na takto položenú otázku sa kľudne môže odpovedať aj že nie. Ak si napr. ty urobíš niekde kurz na vysokozdvižný vozík, zamestnávateľ nemá povinnosť tieto náklady preplatiť. Takisto nemá povinnosť ti preplatiť poplatok za vodičský preukaz, jazykový kurz a pod.
Ivet 16
30.07.19,07:42
Zamestnanec je zamestnany u zamestnavatela na pozicii vodic vysokozdvizneho vozika. preukaz na riadenie vozika je potrebne aktualizovat kazdy rok, moja otazka je ci ma zamestnavatel povinnost uhradzat tieto preskolenia a aj lekarske prehliadky ktore stym suviasia.
ivka70
30.07.19,08:11
Kedze zamestnavatel je zodpovedny za to, ze na pozicii, kde je to vyzadovane, bude pracovat pracovnik s platnym preukazom a platnou lekarskou prehliadkou, je povinny to pre zamestnanca zabezpecit a aj ich preplacat.

Ak preskolenie nezabezepci a kontrola z IP najde takeho pracovnika na pracovnom mieste, kde nema aktualne preskolenie, plati pokuty zamestnavatel. Tazke je to v jeho zaujme, bud mu to skolenie zabezepci alebo ho z tej pozicie stiahne.

Ohladom zdravotnych predpisov:
https://www.epi.sk/odborny-clanok/Povinne-a-odporucane-lekarske-prehliadky.htm
Chobot
30.07.19,08:23
V tomto prípade áno - zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnanca, keďže je na danej pozícii, kde sa to vyžaduje z pohľadu pracovnej náplne.
Ivet 16
30.07.19,20:43
Ďakujem za odpoved, vedeli by ste mi aj upresniť v akom zákone je to presne uvedené.
willma
31.07.19,08:18
ano má.
willma
31.07.19,08:24
§ 6

Všeobecné povinnosti zamestnávateľa:
(1) Zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný
q) zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu6a) vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,6aa) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada,
(11) Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.
a + §16 zákona 124/2006 v znení neskorších predpisov
Chobot
31.07.19,10:22
Doslovne to nenájdeš napísané v zákone, povinnosť vyplýva zo všeobecného znenia zákona. Willma ti dole uviedla príklad zákona.