jmparazit
31.08.06,11:31
Dostal som z úradu práce dotáciu pre začínajúcich podnikateľov. Chcem si za to kúpiť notebook so softwerom a pár ďaľších vecí. Viem ako by sa to zaúčtovalo keby cena notebooku so softwerom bola menša ako 30 000,-Sk.
Ako by sa to zaúčtovalo keby bola cena vyššia ako 30 000,- Sk?
PS: Nie som platcom DPH
Zita5
31.08.06,09:37
Dostal som z úradu práce dotáciu pre začínajúcich podnikateľov. Chcem si za to kúpiť notebook so softwerom a pár ďaľších vecí. Viem ako by sa to zaúčtovalo keby cena notebooku so softwerom bola menša ako 30 000,-Sk.
Ako by sa to zaúčtovalo keby bola cena vyššia ako 30 000,- Sk?
PS: Nie som platcom DPH


Ak by bola cena vyššia ako 30000,- Sk účtovalo by sa to do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane -IM .Je potrebné spraviť zápis do evidencie IM , spraviť odpisový plán a odpisovať 4 roky .

Pozor na to , aby bola účtovaná aj správne výška dotácie ....túto budete účtovať do príjmu počas 4-rokov vo výške odpisov .Čiže koľko bude odpis, v tej istej výške bude aj príjem ovplyvňujúci ZD v danom roku .
Johanka
31.08.06,09:46
jmparazit
31.08.06,10:02
Ďakujem za odpovede.
Mám ale ešte jednu otázku:
Ked si k tomuto notebooku kúpim multifunkčné zariadenie ( tlačiareň, kopírka, skener) musím navýšiť cenu notebooku alebo to účtujem samostatne?
PS: Kopírovanie by fungovalo aj bez zapnutého PC
Zita5
31.08.06,10:19
Ďakujem za odpovede.
Mám ale ešte jednu otázku:
Ked si k tomuto notebooku kúpim multifunkčné zariadenie ( tlačiareň, kopírka, skener) musím navýšiť cenu notebooku alebo to účtujem samostatne?
PS: Kopírovanie by fungovalo aj bez zapnutého PC

Navýšiť cenu notebooku .
duficek
31.08.06,10:44
Navýšiť cenu notebooku . NESUHLASIM !!!
multifunkcne zariadenie je samostanatna vec pouzitelna aj bez PC ci notebooku. nieco ine je samostatna tlaciaren, ktora bez PC nejde pouzit.
cize multifunkce ide do drobneho majetku bez odpisov (pokial sa zmesti do 30 000)

navysit cenu notebooku je sice mozne, ale naco si to zbytocne komplikovat, ked to zariadenie mozme hned hodit cele do rezie...
Zita5
31.08.06,10:49
NESUHLASIM !!!
multifunkcne zariadenie je samostanatna vec pouzitelna aj bez PC ci notebooku. nieco ine je samostatna tlaciaren, ktora bez PC nejde pouzit.
cize multifunkce ide do drobneho majetku bez odpisov (pokial sa zmesti do 30 000)

navysit cenu notebooku je sice mozne, ale naco si to zbytocne komplikovat, ked to zariadenie mozme hned hodit cele do rezie...



Ja mám tiež podobné zariadenie , ale ak chcem niečo vytlačiť , musím ho mať napojené na PC ...napríklad FA ....okrem toho môžem aj kopírovať aj scanovať . A ak niečo scanujem , tak to ukladám do PC ...

Všetko musí posúdiť sám zadávateľ otázky a výsledok zostáva výlučne na jeho rozhodnutí .
renča1
31.08.06,10:50
§ 22 ods.4) zákon o dani z príjmu:


Je na daňovníkovi či o kopírku, skener , … navýši a bude viesť ako jeden hmotný majetok, na jednej karte je možné evidovať súbor hnuteľ.vecí a aj odpisovať ako jeden hmotný majetok, pričo takýto súbor musí mať samostat.technicko-ekonom.určenie. . Ak sa tak rozhodne, musí zabezpečiť:
- preukázat. tech.a hodnotové údaje o jednotliv. veciach zaradených do súboru, určenie hlavnej funkč.vecisúboru. Súbor sa potom zaradí do odpisovej sk.podľa hlavnej veci. Teda podľa počítača. Ďalej trebaviesť údaje o prírastkoch, úbytkoch vrátane údajov o dátume a rozsahu vykonanej zmeny, údaje o vstup.zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, údaje o celkovej cene súboru vecí, údaje o výške odpisov za jednolivé roky vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstup.ceny súboru hnuteľ.vecí.
duficek
31.08.06,11:02
Všetko musí posúdiť sám zadávateľ otázky a výsledok zostáva výlučne na jeho rozhodnutí .
suhlasim.
zaradit ako samostatny majetok alebo navysit cenu notebooku a odpisovat a odpisovat....alebo to mat hned v rezii :)