underhood
31.07.19,14:54
Dobrý, vedeli by ste mi niekto pomoc ako tak som si naštudoval ako to na SVK funguje, ale v čom mám riadny mišung a akosi neviem v Googli trafiť na dobrý článok je aké ďalšie komplikácie vyplývajú z toho ak som zároveň aj zamestnancom v Nemecku. Musím platiť soc/zdrav odvody aj na slovensku (viem ze ak som zamestnancom na slovensku tak nie)? atď. atď.

Ešte upresním tá s.r.o. na Slovensku nemá so zamestnaním v Nemecku nič spoločné (nejde o to že si budem na s.r.o. účtovať prácu pre zamestnávateľa)

ďakujem a sorry za začiatočnícku otázku
Onko
31.07.19,20:09
Odvody na poistenie sa platia z príjmov, nie "zo zamestnania alebo z konateľstva". Konateľom je možné byť aj bez odmeny, takže keď nebude príjem, nebudú ani odvody, a teda sa budú platiť iba odvody z príjmu zo zamestnania.

V prípade, že bude príjem aj z konateľstva, tak sa budú platiť odvody z obidvoch príjmov, ale poistený je možné byť iba v jednom štáte, čiže odvody by išli všetky buď do Nemecka alebo na Slovensko.
Jana Motyčková
01.08.19,10:17
Ak ako konateľ nemáš nárok na odmenu (zmluva o výkone funkcie bez nároku na odmenu schválená valným zhromaždením), tak budeš zdravotne a sociálne poistený v Nemecku. Na Slovensku sa treba zo ZP odhlásiť. Ak máš z konateľstva nárok na odmenu (lebo zákon, zmluva, a pod.), vybavíš si A1 v SP - príslušnosť k právnym predpisom a podľa toho ktorý štát určia, budeš platiť SP a ZP zo všetkého do príslušného štátu podľa predpisov toho štátu.
underhood
02.08.19,06:48
Vdaka to dost ozrejmuje veci. Na SVK som zo ZP odhlaseny odkedy mam trvaly pracovny pomer v Nemecku. Len co som sa docital tak pri s.r.o. s konatelom bez naroku na odmenu sa plati zdravotne poistenie ak ho neplati niekto iny (napriklad zamestnavatel alebo stat). Len som si nebol isty ze ci to plati aj ked som zamestnany v zahranici.

Ako by to potom bolo ked sa vyplaca podiel na zisku tej s.r.o.? V nemecku danim prijmy zo zavislej cinnosti a na SVK ich vyjmem (zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia) a na SVK "dodanim" prijmy zo SVK s.r.o. (t.j. nemcov to prakticky nezaujima... za predpokladu samozrejme ze sa tu neprihlasim na pracak)?
Jana Motyčková
02.08.19,07:05
Na zdanenie zisku v súvislosti s príjmom v Nemecku sa spýtaj v samostatnej otázke.(tomu sa nevenujem)
underhood
02.08.19,07:24
Rozumiem to som trochu domotal. Skor ma zaujima ta slovenska strana. Nemecku stranu asi budem zistovat uz tu (Finanzamt atd.).
Mila123
02.08.19,07:53
podiely na zisku za ktorý rok?
uvedom si, že nie je možné mať súbežne jednu ZP v DE a jednu na Sk, týka sa to aj sociálneho poistenia, daňové je samostatná kapitola....
underhood
02.08.19,07:57
No povedzme za 2019... momentalne zvazujem zalozenie firmy a teda zistujem co to obnasa. Nastudoval som si co a ako naslovensku ale tazkosti mam prave z komplikaciami vyplivajucimi z mojho zamestnania v Nemecku. A teda predtym ako firmu zalozim sa snazim zistit co to v buducnosti bude obnasat. Firmu chcem zakladat na Slovensku pretoze tam sa aspon ako tak viem z veci vysomarit + je to lacnejsie. Na firmu v Nemecku sa necitim urcite.

Inymi slovami zistujem ake dalsie komplikacie/nastrahy (co mam dalej studovat) vyplivaju z toho ze som zamestnany v Nemecku narozdiel od rovnakej situacie na SVK (zamestnanec na slovensku a zaroven konatel s.r.o.)
Mila123
02.08.19,08:16
ja, poistenie je najmenej čo ťa má trápiť....
kde bude sro vykonávať prácu? v DE? či na SK?
a zisk sa delí vtedy keď sa vyprodukuje......
underhood
02.08.19,08:20
Na slovensku. Zo začiatku predaj produktov cez internet e-shop + IT system namieru pre potencionalneho zakaznika v USA. Hlavna pointa je ze firma nebude mat so zamestnavatelom v DE nic spolocne a ani jej zamestnanci nebudu v Nemecku vykonavat pracu. Hoci zakaznikov v nemecku mat moze (kupa produktu vyrobeneho na slovensku cez e-shop).
Inymi slovami: jedina spojitost s.r.o z nemeckom je ze konatel je tam zamestnany na trvaly pracovny pomer.
Mila123
02.08.19,08:40
tak potom už iba zakladať firmu.....
nájsť si účtovníčku
nájsť si zodpovedných zamestnancov atď.....