bui
31.08.06,11:38
Ako je to s majetkom do 30 tis ak doba pouzitia je nad 1 rok. Mozem ho uctovat priamo do nakladov, alebo cez ucty zasob? Napriklad tlaciaren za 15 tis. Viem, ze treba k nemu viest nejaku operativnu evidenciu. Pojem drobny IM uz neexistuje. Neviem. Mam ho viest v hmotnom majetku a jednorazovo ho odpisat? Alebo ako?
A co taky majetok do nejakych 1000 sk, napr. USB kluc do pocitaca, DVD nosice,....mozu ist rovno do spotreby? Alebo tiez cez sklad zasob?Od akej cenyalebo pri akych kriteriach treba uz viest oprativnu evidenciu? Nemate niekto o tom internu smernicu?
Danila
31.08.06,09:45
Tlačiareň je DHM do 30 000.- Sk, ktorý možeš dať priamo do daňových výdavkov, / budeš ju evidovať v operatívnej evidencii./ V internej smernici si stanovíš, že obstarané hospodárske prostriedky napr. do l.000.- Sk zúčtuješ priamo do spotreby. Vzor interných smerníc si vyhľadáš tu na Porade.
Dav
31.08.06,10:26
Tlačiareň je do 30 tisíc, ale nie je samostatná - to znamená, že funguje len s PC. Ak by vedela aj kopírovať, je samostatný predmet a ide rovno do nákladov.
Milan Benka
31.08.06,10:28
Takže v zmysle predchádzajúceho príspevku POZOR na správne posúdenie.
Paula
31.08.06,11:04
Ak by vedela aj kopírovať, je samostatný predmet a ide rovno do nákladov.

Dobrá pripomienka. Prikupované príslušenstvo k PC, ktoré nie je samostatne "činné" navyšuje sumu rozhodujúcu pre zaradenie samotného PC ako majetku odpisovaného. Pri dokupovaní príslušenstva k už odpísanému PC sa preto sleduje celková suma dokupovaného príslušenstva v kal. roku a v prípade, že presiahne 30 tis., stáva sa toto príslušenstvo predmetom odpisu.
Tak?
bui
31.08.06,11:05
a co ked sa na nej tlaci z viacerych pocitacov?...ku ktoremu sa ma priradit? Smernicu som hladala, no konkretne k tomuto som nenasla. A este k tomu DIM,.......taky pojem je vraJ uz zruseny
Lila
31.08.06,11:43
Tú tlačiareň priradíte k počítaču, na ktorý je priamo pripojená.:)
Danila
31.08.06,12:22
Tú tlačiareň priradíte k počítaču, na ktorý je priamo pripojená.:)Je nepochybné, že tlačiareň, ako príslušenstvo k PC navyšuje OC a odpisuje sa. Ale nie je vylúčené, aby bola tlačiareň priamo uznaná ako daňový výdavok, ak slúži pre potreby náhradného použitia pri poruche inej tlačiarne. Žiadna daňová kontrola takýto prípad nevytkla, a je teda na individuálnom posúdení danej hospodárskej operácie a internej smernice o oceňovaní.
gu100
31.08.06,12:31
Tú tlačiareň priradíte k počítaču, na ktorý je priamo pripojená.:)

nesuhlasim.. a co ked je tlaciaren pripojena sietovymkkablom na pocitacovu siet? vtedy nie je pripojenia priamo k ZIADNEMU pocitacu...
gu100
31.08.06,12:37
osobne by som to videl takto:
ak ma tlaciaren, tak posuduzujem jej hodnotu.. ak do 30tis, tak do nakladov+operativna evidencia, ak nad 30tis, tak majetok+odpisy...
.
neda sa posudit, ze tlaciaren patri k tomu pocitacu ku ktoremu je pripoijena.. a co ked ju zajtra odpojim a prenesiem do inej kancelarie a pripojim ju k inemu pocitacu? znamena to, prepocitat majetok, niekde znizit hodnotu a na inom mieste povysit? :-)
.
osobne sme vo firme zaradovali tlaciarne podla hodnoty a nikto nemal voci tomu ziadne pripomienky (zatial)...
.
do hodnoty PC sme davali veci, ktore logicky patria k PC.. teda jednotka (a vsetko co je v nej zabudovane), plus prvy monitor, plus klavesnica, mys (ak teda mys a klavesnica tvorili celok - mam pocitace bez klavesnice a bez mysi, ktore su ako servre :-) ).. a NEZABUDNUT... do hodnoty PC sa zapocitavaju aj nakladu na operacny system (LINUX, WINDOWS) vratane jeho instalacie... bez operacneho systemu Vam PC nepojde, ale bez tlaciarne ano :-) ... kancelarske baliky office, alebo ine programy su posudzovane samostatne...
.
.
vsetko co som pisal, ale nehovori nic proti tomu, ak niekto zaradi spolu PC+TLACIAREN ako jeden celok a pripadne ho aj spolu odpisuje... ale ma to viac nevyhod ako vyhod :-)

(...alebo sa mylim???)
Lila
31.08.06,12:59
No, aj my máme sieť. 4 počítače a jednu tlačiareň. Tá tlačiareň je pripojená priamo na jeden počítač, ktorý keď je vypnutý, tak TLAČIAREŇ NETLAČÍ-teda nefunguje.
A teda túto tlačiareň odpisujeme spolu s PC, s ktorým je priamo spojená.
Lila
31.08.06,13:04
nesuhlasim.. a co ked je tlaciaren pripojena sietovymkkablom na pocitacovu siet? vtedy nie je pripojenia priamo k ZIADNEMU pocitacu...

Ani ja nesúhlasím, lebo vždy treba zapnúť konkrétny počítač, aby tlačiareň mohla tlačiť.:)
Súhlasím s tým, že tú tlačiareň môžte hoci aj každý deň /ak Vás to baví/
presúvať a prepájať z jedného PC na druhý.
Preto si treba zvážiť, ku ktorému PC ju pripojíme /radšej najlacnejšiemu/, aby nás tie odpisy tak neboleli. Ale určite nechcem vnucovať svoj názor, ktorý je tu riešený pár rokov.
gu100
31.08.06,13:10
Ani ja nesúhlasím, lebo vždy treba zapnúť konkrétny počítač, aby tlačiareň mohla tlačiť.:)
Súhlasím s tým, že tú tlačiareň môžte hoci aj každý deň /ak Vás to baví/
presúvať a prepájať z jedného PC na druhý.

poviem to takto.. mame tlaciaren, na ktoru, ked viem spravne mena a hesla sa dostanem aj z opacneho konca sveta (cez internet a nasu siet), a VOBEC nas pocitac nemusi byt zapnuty ani jeden (s vynimkou servra a roznych routerov a smerovacov).. a tlaciaren ako keby tlaci sama :-)

ale uznavam, to su uz ine, technicke pikosky a to sa tu neriesi :-)
gu100
31.08.06,13:22
No, aj my máme sieť. 4 počítače a jednu tlačiareň. Tá tlačiareň je pripojená priamo na jeden počítač, ktorý keď je vypnutý, tak TLAČIAREŇ NETLAČÍ-teda nefunguje.
A teda túto tlačiareň odpisujeme spolu s PC, s ktorým je priamo spojená.

nejdem vrtat do tejto temy, je to tema velmi zavisla na subjektivne posudenie a zdovodnenie podnikatela/ekonoma/uctovnika/danoveho uradu...

ak ale kupim automobil (osobny/nakladny)... tak ho kupim, zaradim, odpisujem... a potom kupim naves/prives.. tiez ho zaradim k tomu automobilu a odpisujem spolu??? alebo samostatne ??? :-) (zamerne som uvieodl prives/naves, je v tom velky rozdiel)

ano, budu niektori oponovat, ze naves/prives je samostatny majetok, lebo..
- ma samostatne KP (kod produkcie) a teda aj samostatne urcenie a pouzivanie... tlaciaren tiez
- da sa zvlast pouzivat.. (prives ano, ale naves samostatne nemozete pouzivat, iba v spojitosti s nakladnym autom)... tlaciaren sa da samostatne pouzivat, napriklad tlac cez siet (a to zvladne uz aj tlaciaren za X-tisic SK.. a nove tlaciarne dokonca tlacia fotografie (ale aj ine veci) len tak, bez pocitaca, priamo z fotaku alebo z pamatovej karty.. co ked mam na pamatovej karte textovy subor s uzavierkou?)...

- a mohol by som v takychto paralelach pokracovat dalej :-)

osobne by som nevahal a tlaciaren jednoznacne dal do nakladov+operativna evidencia.. a pripadne by som si poznacil do nejakej internej smernice (ktoru aj ja zhanam) o pouzivani vypoctovej techniky, akym sposobom su tlaciarne pripojene a ako sa posudzuju a preco...
gu100
31.08.06,13:43
a predsa mi to neda a este jedna reakcia:
(a zaroven sa zacinam hambit, aky som vrtak a rypal :) ):cool:

mam PC v praci, moj pracovny.. a su k nemu pripojene tri tlaciarne.. jedna farebna-atramentova, druha laserova, tretia sietova-laserova..
a ked tak rozmyslam, kolegyna je na tom podobne.. jedna sietova-laserova, druha velka ihlickova, a tretia mala ihlickova na paragony...

co teraz? odpisovat PC spolu s tromi tlaciarnami? :) :eek: :confused:

dakujem za odpovede
Danila
31.08.06,14:00
gu100, z Tvojich príspevkov je pre mňa jasné, že my dvaja máme na vec rovnaký názor. Posúdiť čo je a čo nie je príslušenstvom v oblasti výpočtovej techniky rozdeľuje názory aj u povolanejších, než sme my. Ale k tomuto čokoľvek dodávať by znamenalo ísť do žabomyších šarvátok. A o to nám predsa na Porade nejde.
bui
03.09.06,18:25
su vseijake pikosky. Napr. yacinam podnikat a este nemam pocitac, no mam uz tlaciaren, pretoze mala vyhodnu cenu a viem ze ju budem v buducnosti pouzivat....vtedy ju tiez posudzujem podla ceny a nemozem ju odpisovat spolu s pocitacom, kedze este ziaden nemam:D
bui
04.09.06,18:51
a co take pamatove karty do notebooku, disk, usb kluce, taska na pocitac a podobne v cene okolo 2 tis....co ked sa nepouzivaju ku konkretnemu pocitacu...mame viac notebookov a napr. karty, kupene inokedy ako notebooky sa pouzivaju s hociktorym notebookom..
V postupoch uctovania je napisane, ze majetok do 30 tis s dobou pouzitia viac ako 1 rok sa uctuju ako zasoby...mam to preuctovat cez 131- obstaranie materialu?
gu100
04.09.06,18:58
su vseijake pikosky. Napr. yacinam podnikat a este nemam pocitac, no mam uz tlaciaren, pretoze mala vyhodnu cenu a viem ze ju budem v buducnosti pouzivat....vtedy ju tiez posudzujem podla ceny a nemozem ju odpisovat spolu s pocitacom, kedze este ziaden nemam:D

s tymto by som bol opatrny... ak kupu tlaciarne a PC, budes mat cez rok, mohlo by sa stat, ze ti to danovy urad vyhodi z nakladov, ze nemas co tlacit, kedze mas tlaciaren a nemas PC... (mozes argumentovat tym ako som pisal, ze mas pamatove karty a tlacis z toho)

to je ako keby si kupil zimne pneumatiky a dal si ich do nakladov, ze raz si kupis auto, ktore bude mat letne pneumatiky... :-)
andrej_rv
04.09.06,19:02
...a este nemam pocitac, no mam uz tlaciaren, pretoze mala vyhodnu cenu a viem ze ju budem v buducnosti pouzivat....vtedy ju tiez posudzujem podla ceny a nemozem ju odpisovat spolu s pocitacom, kedze este ziaden nemam:D


a co take pamatove karty do notebooku, disk, usb kluce, taska na pocitac a podobne v cene okolo 2 tis....co ked sa nepouzivaju ku konkretnemu pocitacu...mame viac notebookov a napr. karty, kupene inokedy ako notebooky sa pouzivaju s hociktorym notebookom..
Podľa mňa ak tlačiareň, karty atď. ešte nepoužívaš, mal by si ich mať evidovaný ako materiál na sklade - 112. Ak tlačiareň, kartu alebo harddisk priradíš ku konkrétnemu PC, mal by si to analyticky sledovať na 042 a na konci roka buď zaúčtovať ako tech. zhodnotenie ak súhrn presiahne 30 tis. (resp. tebou stanovený limit na odpisovanie) alebo priamo do nákladov na 548 (ak je to menej). USB kľúče a tašky na notebook by som v žiadnom prípade nebral ako TZ, len ako bežný spotrebný materiál. Podobne napr. aj prenosný harddisk, pokiaľ slúži napr. ako zálohovacie resp. transportné médium.
Kirk
07.09.06,10:22
Podľa mňa ak tlačiareň, karty atď. ešte nepoužívaš, mal by si ich mať evidovaný ako materiál na sklade - 112. Ak tlačiareň, kartu alebo harddisk priradíš ku konkrétnemu PC, mal by si to analyticky sledovať na 042 a na konci roka buď zaúčtovať ako tech. zhodnotenie ak súhrn presiahne 30 tis. (resp. tebou stanovený limit na odpisovanie) alebo priamo do nákladov na 548 (ak je to menej). USB kľúče a tašky na notebook by som v žiadnom prípade nebral ako TZ, len ako bežný spotrebný materiál. Podobne napr. aj prenosný harddisk, pokiaľ slúži napr. ako zálohovacie resp. transportné médium.


Na 548?Ja drobný dávam na 501ae.

Mimochodom ak kúpime napr. počítač za 28000 Sk. Aj keď je jeho doba použitia dlhšia ako 1 rok, môžme sa rozhodnúť že ho dáme priamo do nákladov. Alebo nie?
Dav
07.09.06,10:30
Áno, môže ísť priamo do nákladov, je to správne. Mimochodom, ak vymieňate starú tlačiareň za novú, starý monitor... atď., čiže existujúcu časť PC za inú, posudzuje sa to ako náhradné diely. Ale to už len na spestrenie témy.
suzuki
07.09.06,10:44
su vseijake pikosky. Napr. yacinam podnikat a este nemam pocitac, no mam uz tlaciaren, pretoze mala vyhodnu cenu a viem ze ju budem v buducnosti pouzivat....vtedy ju tiez posudzujem podla ceny a nemozem ju odpisovat spolu s pocitacom, kedze este ziaden nemam:D

Tu by som bola dosť opatrná - daňový úrad si môže zgustnúť. Ak by bola tá tlačiareň napríklad kúpená na konci roka a daná do daňových nákladov s tým, že na budúci rok si kúpim aj počítač a tlačiareň budem používať, tak daňový úrad by ju mohol vyhodiť z daňových nákladov, lebo neslúžila na dosiahnutie, udržanie... zisku. Takže by som ju asi nechala na zásobách a zaradila až s kúpou počítača, kedy by sa reálne začala používať. Ale osobne mám tiež názor, že tlačiareň posudzovať podľa ceny samostatne.
Kirk
08.09.06,07:29
Keď sa rozhodnem, že dám drobný priamo do nákladov, má sa účtovať na 501 alebo 548?
Tweety
08.09.06,07:35
Keď sa rozhodnem, že dám drobný priamo do nákladov, má sa účtovať na 501 alebo 548? Ak ho nebudeš účtovať ako Dlhodobý hmotný majetok cez obstaranie, tak zaúčtuješ priamo do spotreby na účet 501AE.
Kirk
08.09.06,09:02
A keď predám drobný majetok tak na 641?
gu100
08.09.06,18:07
Áno, môže ísť priamo do nákladov, je to správne. Mimochodom, ak vymieňate starú tlačiareň za novú, starý monitor... atď., čiže existujúcu časť PC za inú, posudzuje sa to ako náhradné diely. Ale to už len na spestrenie témy.

ano, je take nieco aj v zakone, ak sa meni za ine s porovnatelnymi parametrami...
ale bol by som opatrny...
tazko povedat, ako sa bude posudzovat vymena ihlickovej tlaciarne za laserovu? je to uplne ina technologia tlace, iny sposob tlace...
a tazko povedat, ako by danovnik/danovak posudil vymenu stareho CRT monitora (to su bezne tie velke monitory) za LCD displej? aj to je uplne ina technologia zobrazovania.. a hlavne, ked sa vyrabaju este stale monitory s porovnatelnymi parametrami (ine by bolo, keby sa nevyrabali uz stare monitory a boli by iba LCD, tam by bolo jasne, ze nie je ina nahrada :) ...
andrej_rv
08.09.06,20:31
Na 548? Ja drobný dávam na 501ae.

Mimochodom ak kúpime napr. počítač za 28000 Sk. Aj keď je jeho doba použitia dlhšia ako 1 rok, môžme sa rozhodnúť že ho dáme priamo do nákladov. Alebo nie?
Súhlas- tiež to účtujem na 501 AE, v rprípade, že ide o drobný majetok nedosahujúci 30000,- S a zároveň sa nerozhodlo o jeho odpisovaní (teda napr. ten PC za 28000,-). Ja som však v Tebou citovanom príspevku uvádzal účtovanie na 548 nie v prípade drobného majetku, ale technického zhodnotenia dlhodobého hmotného majetku, pokiaľ je TZ nižšie ako limit podľa ZDP a z rozhodnutia účtovnej jednotky sa nebude samostatne odpisovať:

Ak tlačiareň, kartu alebo harddisk priradíš ku konkrétnemu PC, mal by si to analyticky sledovať na 042 a na konci roka buď zaúčtovať ako tech. zhodnotenie, ak súhrn presiahne 30 tis. (resp. tebou stanovený limit na odpisovanie) alebo priamo do nákladov na 548 (ak je to menej).
Uvedené účtovanie TZ nedosahujúceho limit ZDP na účet 548 podľa mňa vyplýva zo znenia § 21 ods. 3 písm. c) Postupov PÚ...
andrej_rv
08.09.06,20:36
A keď predám drobný majetok tak na 641? Podľa mňa ak si ho pri nákupe dal priamo do spotreby na 501, tak na 642, ak šlo by šlo o predaj odpisovaného drobného majetku, tak na 641.
Danila
09.09.06,07:12
Áno, môže ísť priamo do nákladov, je to správne. Mimochodom, ak vymieňate starú tlačiareň za novú, starý monitor... atď., čiže existujúcu časť PC za inú, posudzuje sa to ako náhradné diely. Ale to už len na spestrenie témy.S tým súhlasím len do tej miery, do akej bol vymenený monitor, tlačiareň apod. na úrovni pôvodného. Pokiaľ zakúpiš monitor s vyššími technickými parametrami, čím dôjde ku kvalitatívnej zmene technických parametrov súboru huteľných vecí, tak v tom prípade ide o rekonštrukciu. Do daňových výdavkov sa premietne vo forme odpisov.
bui
18.09.06,19:46
prave som docitala v jednom mudrom casopise, ze pri majetku do 30 tis s dobou pouzitia nad 1 rok sa mozeme rozhodnut, ci ho budeme uctovat ako dlhodoby majetok alebo ako zasoby. to znamena ze na 501 by to islo len v pripade, ze uctujeme zasoby sposobom B. my uctujeme sposobom A, a tak by sme takyto majetok mali uctovat....ak sa rozhodneme pre zasoby...na ucet obstarania materialu. Mne sa viac paci evidovat takyto majetok v dlhodobom majetku uz aj z toho dovodu, ze program...mame Omegu...mi umoznuje lepsie sledovat tymto sposobom.
len mi nie je jasne...
ak ho zaevidujem v DM, tak ..mam zadat volbu neodpisovat a internym dokladom ho jednorazovo odpisat....lebo danovy zakon takyto majetok nepovazuje za odpisovany, teda ho neviem ani zaradit do nejakej odpis. skupiny
alebo mam takyto majetok uctovne odpisovat podla nejakeho odpisoveho planu a jednorazovo ho odpisat len danovo?
Hanka
19.09.06,08:32
prave som docitala v jednom mudrom casopise, ze pri majetku do 30 tis s dobou pouzitia nad 1 rok sa mozeme rozhodnut, ci ho budeme uctovat ako dlhodoby majetok alebo ako zasoby. to znamena ze na 501 by to islo len v pripade, ze uctujeme zasoby sposobom B. my uctujeme sposobom A, a tak by sme takyto majetok mali uctovat....ak sa rozhodneme pre zasoby...na ucet obstarania materialu. Mne sa viac paci evidovat takyto majetok v dlhodobom majetku

bui mozes povedat v akom mudrom casopise? Hladala som a nasla, mrkni http://www.porada.sk/t966-majetok-do-30-000-00-a.html?highlight=majetok+30tis
bui
19.09.06,12:21
Dane a uctovnictvo 6/2006
KEJKA
19.09.06,15:12
nie je jednorazový odpis.
Odpisovať treba viac ako 13 mesiacov.
Ak neodpisuješ, účtuješ ako o zásobách, teda jednoraová spotreba na 501.
Ten link je dobrý.....
Kelis
24.10.06,11:48
Ahojte poraďáci,

mám aj ja jeden problém. Môj klient kúpil notebook, ktorý stál okolo 29000. Teda nie je potrebné ho odpisovať. Ale kúpil aj multifunkčné zariadenie. Musí sa to zaúčtovať spolu s prepravou okolo 200 Sk ako PC zostava a teda mám odpisovať???
Prosím raďte ak viete.
Ďakujem.
jenny7
25.10.06,05:15
U nás sa to robí tak, že ak je DHIM do 30tis., tak účtujem nsledovne: jednorázovo ho odíšem -
1, príjem faktúry na notebook 042/321
2, zaradím ho do užívania - 082/042
3, odpíšem jednorázovo - 551/082

Prepravu by som naúčtovala v tomto prípade zvlášť.
Priamo do spotreby dávam majetok iba v prípade ak je do 1000,-Sk.
Ak je to viac, tak už to účtujem tak, ako som napísala.
GABRIELA
25.10.06,08:08
Ja účtujem cez účty obstarania všetko. Takže ak je to majetok do 30.000,- a s dobou použiteľnosti do 1 roka, tak:
111/321 faktúra
112/111-príjem na sklad
501x/112- výdaj zo skladu.
Ak je to nad 30.000 a chcem odpisovať:
042/321 faktúra
112/042 príjem ( 042 zadať niekde do modulu skladov)
022/112 výdajka, zaradenie
551/082 odpisy
082/022 vyradenie majetku
Pekný deň
Kelis
26.10.06,07:04
Jééééé, pardón, ja som zabudla napísať. Účtujem v jednoduchom účtovníctve.

Tak skúste mi ešte poradiť, ako by to vyzeralo v jednoduchom účte.
Thanks