vanilka
31.08.06,11:42
Chcela by som sa opýtat v prípade účtovnania poplatkov týkajúcich sa bfežného účtu - poplatok za výber, za vklad, dodatočné výlohy iných bánk, kurzová strata, mesačný poplatrok za vedenie účtu sa účtujú do prevádzkovej réžie s tým, že neovplyvňujú ZD alebo ako to je?

Dakujem
Paula
31.08.06,09:43
Chcela by som sa opýtat v prípade účtovnania poplatkov týkajúcich sa bfežného účtu - poplatok za výber, za vklad, dodatočné výlohy iných bánk, kurzová strata, mesačný poplatrok za vedenie účtu sa účtujú do prevádzkovej réžie s tým, že neovplyvňujú ZD alebo ako to je?

Dakujem

Poplatky BÚ sú výdavkom ovpl. základ dane - réžia. Rovnako výlohy iných bánk, to máte zrejme v zmluve s dodávateľom, že budete tieto poplatky (jeho banky) znášať vy.
vanilka
31.08.06,09:46
a co sa týka DPH ovplyvnuje to DPH alebo nie?
Paula
31.08.06,09:47
DPH je výdavok neovpl. základ dane....v prípade, že si platcom. Ak nie si, potom celá platba za tovar resp. službu je výdavkom ovpl. základ dane.
vanilka
31.08.06,09:51
dakujem ti velmi si mi pomohol som nováčik a mám v niektorých veciach este zmatok
vanilka
31.08.06,09:51
prepác pomohla maj sa dik
Paula
31.08.06,10:09
Ešte ku kurzovej strate, ak máš na mysli úhradu faktúry v cudzej mene z bežného bankového účtu .Rozdiel oproti zaúčtovanému záväzku v knihe záväzkov sa iba eviduje v knihe záväzkov tak, aby aj zostatok záväzku v slovenskej mene zostal nulový (keďže v skutočnosti zanikol). Takýto kurzový rozdiel sa v JÚ neúčtuje v peň. denníku, teda nemá vplyv na základ dane. Tzn., že zaúčtuješ na základe bankového výpisu výdavok (za tovar, resp. službu) v celej výške do výd. ovpl. základ dane.
vanilka
31.08.06,11:30
chcem sa spýtat v prípade ze uctujem v programe je knihou závazkov - faktúry prijate, a knihou pohladavok - faktury vydané? mam z toho zmatok