Majo2236
02.08.19,21:56
Dobrý večer,teraz som zistil,že som asi stratil kartičku poistenca všzp.Problem je že ideme o týžden na dovolenku.Da mi poistovna novu kartičku na počkanie??
buchač
02.08.19,21:07
Áno...a keby aj nie tú "oficiálnu", tak bude vydaný náhradný - dočasný doklad.
Mária27
03.08.19,05:47
Včera si jeden podal žiadosť - že do mesiaca ju dostane. On si vypýtal kópiu od zamestnávateľa.
avalik
03.08.19,06:51
ak ides do zahranicia, je lepsie mat aj komercne cestovne poistenie, vtedy europsky zdravotny preukaz nepotrebujes
jelalim
03.08.19,08:39
Co je lepsie nie je jednoznacne. Pri komercnom cestovnom poisteni su tiez niektore dost striktne podmienky (najma co sa tyka nahlasenia poistnej udalosti pred osetrenim, pripadne ak tomu nedovoluju dovody, musis volat hned ako je to mozne). Platobne podmienky po osetreni su tiez riesene uplne inak z komercneho cestovneho poistenia.

Nehovorim, ze cestovne poistenie je blbost, ale ak je niekto poistencom zdravotnej poistovne v EU, ma narok na europsky preukaz, ktory moze ak sa nieco stane vhodne pomoct. Najma napriklad jednorazova ambulantna navsteva pohotovosti (pri drobnom uraze, nahlej chorobe a pod.)
Katy a R
03.08.19,08:44
nviem, ako teraz, v minulosti to nebolo na počkanie (asi ako Mária píše)
skús tuto https://www.vszp.sk/poistenci/sluzba-vas/
lujza.j
03.08.19,08:51
Uz niekolko rokov celorocne cestovne poistenie...na bud.rok 08/2019-08/2020 pre dve osoby 37e...je to kazdeho volba s akym poistenim vycestuje...ked sme mali spolu s deckom bolo to za 45e....
misoft
03.08.19,14:15
Ak zdôvodní... má ju aj do 5-tich dní..... ale to som si nie istý i VšZP....
Chobot
03.08.19,16:47
Poisťovne preukazy poistenca nevystavujú sami, robí to pre nich externá spoločnosť. Niekedy to stihnú vydať aj doručiť do cca týždňa, ale spoliehať sa na to nedá. Vybavoval som mame v Union, mala to do 5 prac. dní na pošte.

Union vydáva na kontaktných miestach aj dočasný preukaz poistenca, neviem, či aj VŠZP, treba si to overiť telefonicky na ich infolinke.

Ak cestuješ do EU a máš nový OP s čipom, tak preukaz poistenca už nepotrebuješ. Ak cestuješ mimo EU, tak ti je preukaz poistenca zbytočný, tam potrebuješ cestovné poistenie.

Aj keby si cestoval do EU, je lepšie mať cestovné poistenie. Kryje väčšiu škálu rizík, ako EPZP (Európsky preukaz zdravotného poistenia). S EPZP máš bezplatnú len základnú zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu, ako majú občania danej krajiny.

Takže ak nemáš OP s čipom, podaj si žiadosť o nový preukaz poistenca (ten sa už vydáva automaticky obojstranný - na jedne strane je pre SK na druhej strane je EPZP, kedysi sa vydávali 2 kartičky). Ak ti príde, tak si ho zober. Ak ti nepríde a VŠZP nevydáva dočasný, tak v prípade núdze využiješ cestovné poistenie.