miruka
04.08.19,17:00
Nasa firma ma uzatvorenu najomnu zmluvu s druhou firmou na najom haly kde je vyroba. Konate nasej firmy sa rozhodol rekonstruovat tuto halu.Su tieto naklady pre nasu firmu uznanym danovym vydavkom?
veronikasad
04.08.19,15:36
miruka
07.08.19,17:39
Dakujem za prispevok. Chcela by som si len ujasnit. V tomto pripade sa ale jedna o komplikovanejsi vztah.Firma A prenajima firme B tu halu a firma B potom prenajima nam. Od koho by sme mali mat suhlas na technicke zhodnotenie od firmy A ci B ktora prenajima nam? A potom by som zaradila technicke zhodnotenie do majetku a odpisovala? A co z toho vyplyva pre prenajimatela tiez ma nejake povinnosti? Dakujem
Nandrolon
08.08.19,07:21
Ak je to rekonštrukcia v zmysle "modernizácie" nie iba striktne v zmysle opravy, tak to bude technické zhodnotenie prenajatého majetku.
Na toto technické zhodnotenie a jeho následné odpisovanie MUSÍTE mať od vlastníka objektu PÍSOMNÝ SÚHLAS na jeho vykonanie.
Daňovo sa bude odpisovať v rovnakej skupine, v ktorej by sa odpisovala daná výrobná hala /ak by bola vaša/.
Dôležité /ale nie povinné/ je zmluvne dodatkom doriešiť, čo bude s vykonaným TZ po ukončení nájmu.
Ďalšia vec je, správne nastaviť na toto TZ účtovné odpisy. Ak máte nájom na dobu určitú, tak je dobré ich nastaviť tak, aby sa to za tú dobu doodpisovalo /je dobré mať takúto špecifickú vec zahrnutú aj v internej smernici, resp. tam treba mať zahrnutú každú "výnimku" z odpisového plánu/.
Nandrolon
08.08.19,07:23
Od firmy A určite, ona je vlastník objektu zapísaný v katastri. K firme B sa neviem vyjadriť, nakoľko nepoznám vašu konkrétnu zmluvu s touto firmou.
miruka
08.08.19,17:03
Dakujem.Este by som sa opytala co v pripade ked sa jedna o opravu haly nie techn zhodnotenie.Mozeme dat opravu do nakladov.A co prenajimatel ma to ako nepenazny prijem?
Nandrolon
08.08.19,17:57
Preukazatelna oprava ide do nakladov bez ohladu na jej vysku. Nepenazny prijem to za normalnych okolnosti nie je. Robili sa ale v tomto smere nejake opatrenia, nakolko si podnikatelia za par mesiacov celu rekonstrukciu svojho obydlua dali cez firmu do nakladov, este si uplatnili DPH na vstupe... Trebalo by konkretne tuto problematiku nastudovat. Ak si dobre pamatam zo skolenia, su tam v sucasnej dobe nejake casove a fin. obmedzenia v urcitych pripadoch.