zvonec
05.08.19,07:14
Manzel zomrel 30.6.2019 cakame na dedicske konanie.Prisiel mu doporuceny list z katastra a tam som zistila ze 11.6.2019 predal dom so zahradou synovi z prvého manzelstva.Od 19.11.2018 mal zistenu diagnozu rakovina pluc,liecil sa zial neuspesne.Bol vo Vysnych Hagoch kde prvy raz doporucili chemoterapiu ktoru po 3 raze museli zastavit nicilo ho to zacal uzivat opijatove lieky od bolesti a nanovo bol vo Vysnych Hagoch od 30.5. kde zas nedoporucili operovat nakolko zacali ,metastazy v kostiach,peceni ...Posledny tyzden bol na geriatrii kde mu lekarka urobila test MME kde dosiahol 12 bodov z 30tich nakolko bol casto dezorientovany.Uzival 3 rozne opijaty na silnu bolest a vtakomto stave bol 11.6.2019 overit podpis na kupnopredajnej zumluve.V tomto zubozenom a ubolenom stave bol podla mna zmanipulovany a dotlaceny synom z prvého manzelstva.Tyzden po pohrebe ma jeho syn vyzval,ze si mam prevziat svoje veci z domu inak ich vyhodi a zakazal mne a nasim detom vstup na pozemok bez jeho suhlasu vraj si to otec tak prial ja som nedala vediet,ze viem o zmluve a veci si budem brat po dedicskom,ze teraz smutim a toto ma teraz nezaujima,ale ocove veci mu ostavaju kopu naradia ktore kupoval za manzelstva somnou.
Chcem napadnut tuto zmluvu a zalovat ju.Poradte ako postupovat a ci je mozne v tejto situacii sa odvolat na zdravotny stav manzela.Suma ktoa bola uvedena za kupu sa neobjavila ani na ucte manzela a zjavne bola podhodnotena.Keby manzel bol chcel predavat mal cas ako ostal na dochodku,alebo od novembra ked sa zistila diagnoza ked este bol lepsie natom a nebol v bolestiach a pod liekmi a nie 20 dni pred smrtou.
ivka70
05.08.19,05:18
kedy bol povoleny vklad do katastra?
ivka70
05.08.19,05:19
http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/rezortne-periodika/00-1.pdf


Otázka č. 1:
Aké sú právne následky smrti prevodcu (predávajúceho, darcu) na vkladové konanie, ak smrť nastala po začatí vkladového konania, ale pred rozhodnutím o vklade?
O d p o v e ď :
Ak návrh na vklad podal prevodca (vlastník) a jeho smrť nastala po začatí vkladového konania, ale pred rozhodnutím o vklade správny orgán katastra preruší podľa § 23 ods. 1) katastrálneho zákona.
Ak všetci dedičia (pred právoplatným prejednaním dedičstva) akceptujú zmluvu uzavretú poručiteľom a k privoleniu súdu nedošlo správny orgán katastra pokračuje v konaní so všetkými dedičmi alebo po preukázaní právoplatného dedičského rozhodnutia správny orgán katastra pokračuje v konaní len s dedičmi – nadobúdateľmi.
V prípade, že právny nástupca (nástupcovia) prevodcu splýva so zmluvnými nadobúdateľmi správny orgán katastra podľa § 31 ods. 2 prvá veta katastrálneho zákona návrh na vklad zamietne, pretože zmluvný nadobúdateľ nadobudol vlastníctvo prevodcu dedením ešte pred vkladom do katastra nehnuteľností.
Mila123
05.08.19,05:27
bol ošetrovaný psychiatrom? je napr. z hospitalizácie (vrámci konzília) správa o psychiatrickom vyšetrení?
zvonec
05.08.19,05:36
neviem datum rozhodnutia,listok z posty bol 9.7.2019 a na katastri mi oznamili,ze vklad je vykonany ,ale ci pred 30.6 ci po nom neviem oni maju 30 dni na zavkladovanie a od 11.6.2019 to bolo podane nemala som moznost to vidiet a na datum vkladu som sa zabudla opytat
ivka70
05.08.19,05:37
Pozri si na katasterportali .... podla mena kupukuceho by si mala najst
zvonec
05.08.19,05:41
psychiatrom nie,riesil sa akutny stav dychanie a bolest a popritom tie stavy dezorientovania mu lekarka geriatrie vykonala test na mentalnu sposobilost MMSE
Mila123
05.08.19,05:48
Folsteinov test kognitívnych funkcií – MMSE ( Mini-Mental-State-Examination)
pozri si čo sa tam zisťuje,,,,,,,

potrebuješ sa porozprávať, konzultovať s psychiatrom - súdnym znalcom z oblasti psychiatrie a gerontopsychiatrie
(skoro každý psychiater -je aj súdny znalec, treba sa iba pýtať a dohodnúť si konzultáciu spolu s manželovou dokumentáciou),, aby ti povedal, či je to možné na základe jedného vyšetrenia posúdiť manželov zdravotný (duševný) stav....
zvonec
05.08.19,06:01
v sprave je pacient zmateny obcas dezorientovany test MMSE 12b/30b,neriesili sme sko je poleteny,ale aby mohol dychat a netrpel bolestami,umieral
Mila123
05.08.19,06:19
mne otec umrel tiež na dg. C 34 (tiež bol na Hágoch ) - poznám to.....
je dokázané, že na smrteľnej posteli chorí riešia vzťahy, (majetky riešia dediči)
Mila123
05.08.19,06:27
ešte kedy bola podpísaná, overený podpis?
kedy bol urobený test?
zvonec
05.08.19,06:28
pozeram na katasterportali to je datum aktualnosti udajov katastrálneho konania? je tam datum 2.8.2019 2 dni po smrti tu som sa pomylila 2.8 bola aktualizacia vklad bol 3.7 teda 3 dni po smrti
Xanti
05.08.19,06:43
Kde sú peniaze z predaja domu? Syn nemôže tvrdiť že vyplatil v hotovosti, lebo dom iste stál viac ako 15000e . Sú v banke na účte?
buchač
05.08.19,06:58
zvonec (Dnes 09:28) pozeram na katasterportali to je datum aktualnosti udajov katastrálneho konania? je tam datum 2.8.2019 2 dni po smrti
====================
Ten dátum znamená aktualizáciu CELÉHO katastra...táto sa robí v pravidelných intervaloch.

Je potrebné si otvoriť daný list vlastníctva ... tam budú všetky náležité údaje.
Mal by tam byť aj údaj o tom dare, predaji...číslo zmluvy.
Pri osobnej návšteve na príslušnom katastri sa dá vyžiadať (poplatok cca 6€) aj kópia danej zmluvy.

Toto je oveľa lepšia stránka ako kapor.sk...
https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster/?bm=zbgis&z=8&c=19.530000,48.800000#
Stačí len myškou vyhľadať na mape nehnuteľnosť a kliknúť na číslo parcely, atď.
zvonec
05.08.19,07:18
vklad bol vykonany 3.7.2018
annova
05.08.19,14:37
Vklad bol vykonany az po smrti prevodcu, konanie malo byt zastavene. Zapis na katastri treba napadnut, prilozit umrtny list a pod... Mimochodom, kde su peniaze za predaj, alebo to bolo darovane?
misoft
05.08.19,14:44
Ja mám takého "tušáka".... peniaze ešte neboli vyplatené.... takže má i pozemok, dom i prachy.....
Mária27
05.08.19,18:16
Treba urobiť poriadny rozbor, najlepšie právnikom, a podať žalobu na neplatnosť právneho úkonu. Využiť treba občiansky zákonník najmä paragrafy: 37, 38 ods. 2, 39, 40a, 49a.
Tá duševná porucha nemusí vyplývať len zo psychiatrického nálezu, ale z jeho chorobného stavu, najmä pred smrťou. Tu sa využije lekárske potvrdenie.
Pravdepodobne však pôjde o podvod/podvrh podľa § 49a, najmä vzhľadom na neuhradenie sumy.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130
korela
05.08.19,19:19
Mila123 (Dnes 09:19) mne otec umrel tiež na dg. C 34 (tiež bol na Hágoch ) - poznám to.....
je dokázané, že na smrteľnej posteli chorí riešia vzťahy, (majetky riešia dediči)
.................................................. .........................................
zaujalo - "je dokázané, že na smrteľnej posteli chorí riešia vzťahy, (majetky riešia dediči)".
.
rada by som sa spýtala, kým je to dokázané, a keď už, v akom pomere vychádzajú výsledky v prospech riešenia vzťahov, a nie dedenia.
už som tu niekoľkokrát písala o prípade, kedy závet nebol spísaný vlastnou rukou, a dal sa s najväčšou pravdepodobnosťou zomierajúcemu iba podpísať. detto zomierajúci otec počas posledného mesiaca nespoznal vlastného syna, v tom čase už nebol hospitalizovaný. celú zdravotnú dokumentáciu stopil v okamihu praktický lekár, ktorý mu chodil pichať injekcie proti bolesti. nič sa nedalo vyšetriť.
a to nie je prvý a posledný prípad čo poznám. zapojený notár aj lekár, aj vystavený úmrtný list s inou dg.
a v dnešnej dobe morálka znamená násobne menej ako v tom čase.
zvonec
06.08.19,10:40
Na katastri som bola a jednala s vedúcou oznamila som jej,ze nepreberie postu ,ze umrel a ona len na zklade sobasneho listu mi da kupnu zmluvu a nakoniec trvala,ze az od notarky z dedicskeho ked jej da okruh dedicov a vravela som jej ,ze 30.6. umrel a ona videla a vedela kedy to bolo zavkladovane ja nie az vcera z kataserportalu kym som to objavila 3.7. po jeho smrti a peniaze ziadne nemal ani na ucet mu nic nepribudlo .
Tak mozem ist na kataster s umrtnym listom a napadnut rozhodnutie.
zvonec
06.08.19,11:06
dom je stara kamenica cca 110 rokov netusim aku ma hodnotu ,ale peniaze nie su v banke ani nikde
zvonec
06.08.19,11:09
podpis na zmluve bol overeny 11.6.2019 a test bol urobeny 26.6.2019 a 28.6 je poznamenany v prepustacej sprave a zdravotnu dokumentaciu mam a neodovzdam ju skor ako sa to vyriesi
misoft
06.08.19,14:47
mimotemy
Takže ten tušák som tipoval správne... ani dom, ani záhrada, ani prachy... a ten druhý má všetko...
Odporúčam - právnika na to zobrať, pretože so štátnym úradom bude dlhý a ťažký boj, stále budú omieľať len to svoje - blablabla - a napadnúť zavkladovanie, napadnúť aj KPZ!

A ak by sa dalo - rozšíriť to aj na TO na toho "kupca" pre TČ podvodu.
annova
08.08.19,18:27
Tu je rozhodnutie NS SR na ktore sa treba odvolat:

Vzhľadom k tomu, že dňa X., t.j. po podaní návrhu na vklad (predávajúci) zomrel, odvolávajúc sa na právny názor Najvyššieho súdu SR (ďalej len NS SR) vyjadreného v rozsudku NS SR sp. zn. 3Cdo 196/2005, podľa ktorého, ak rozhodnutie o povolení vkladu práva do katastra nehnuteľností nenadobudlo právoplatnosť za života prevodcu a právne účinky vkladu nenastali ku dňu podania návrhu na vklad, boli nehnuteľnosti v čase smrti poručiteľa v jeho vlastníctve a patria do dedičstva po ňom) návrh na vklad sa zamieta.

Danej právnej problematiky (osobitne vo vzťahu ku konaniu katastrálneho úradu) sa dotkol aj rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 22. mája 2008 sp. zn. 8 Sžo 41/2008, v ktorom bolo uvedené, že zmluva je platná po podpísaní všetkými jej účastníkmi (ak nie sú iné dôvody jej absolútnej neplatnosti). Účinnosť zmluvy nastáva súčasne so vznikom platnej zmluvy za predpokladu, že zákon alebo dohoda strán neustanovuje inak. K nadobudnutiu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam dochádza až vkladom do katastra. Aj po smrti účastníka zmluvy trvá viazanosť prejavu vôle, takže právni nástupcovia zomrelého sú viazaní jeho prejavom vôle v zmluve.

Takze su tu dva odlisne zakonne pohlady na vec. Zapis vlastnictva do katastra je protizakonny, majetok vstupuje do dedicstva, ale zaroven by ste mali byt viazani jeho prejavom vole predat majetok.
Teraz treba len dokazat, ze kupujuci podla zmluvy nezaplatil kupnu zmluvu, alebo bola uzatvorena protipravne /absolutna neplatnost/ a ako dedicia od zmluvy odstupit.