Ondy93
05.08.19,11:12
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť s Vami s problémom materskej. Zamestnávateľ ma odmietol zamestnať na čiastočný úväzok po nástupe na materskú a zamietol aj živnosť. Jediný kompromis je ten, že terajšiu zmluvu mi ukončí a príjme ma po založení živnosti na mandátnu zmluvu (tz. mať výhody zamestnanca). A moja otázka znie: Je možné si k najbližšiemu dátumu založiť remeselnú živnosť a následne s touto krátko založenou živnosťou ísť na materskú a začať môjmu zamestnávateľovi faktúrovať? (Moja práca spočíva v spracovávaní rozpočtov, čiže v práci mi stačí byť 4h denne. Bude mi SP brať do úvahy aj príjem z predošlého zamestnania, keď budem SZČO krátku dobu (bez zisku)? Za akúkoľvek informáciu veľmi pekne ďakujem
ivka70
05.08.19,09:25
A toto v akom zakone pisu: mandátna zmluva (tz. mať výhody zamestnanca)??

O co ti vlastne ide? chces ist na matersku zo svojho zamestnania a popritom dalej pracovat na tej istej pozicii?

naozaj ti to stoji za ukoncenie PP?
Ondy93
05.08.19,10:10
U nás vo firme pojem mandátna zmluva znamená byť SZČO a mať benefity zamestnanca.
Chcem byť na materskej a ďalej pracovať pre môjho zamestnávateľa. Mať peniaze navyše je v dnešnej dobe celkom dobrá vec. Mám 2 deti a dom , ktorý potrebujem dokončiť, takže každé euro navyše je dobré....chcem ísť na materskú zo živnosti ktorú si založím po ukončení PP. Po ukončení materskej sa navrátim do TPP
ivka70
05.08.19,10:31
Zo zivnosti materske cerpat nebudes, kedze nebudes povinne platcom nemocenskeho poistenia a nebudes splnat podmienky naroku 270 dni NP . Musela by si mat dobrovolne nemocenske poistenie (a matersku z minima) ..... alebo ist poberat materske v ochrannej dobe.

Na tvojom mieste by som si uzila matersku a po nej navrat do prace spolu s cerpanim RP.

ako SZCO s mandatnou zmluvou nemas ziadne istoty a mozes mat tych penazi ovela menej ako planujes.
Katy a R
05.08.19,11:01
neviem síce ako to vlastne plánuješ ? Najskôr si lepšie pozri podmienky materskej dávky. (zák o SP)
cit. " chcem ísť na materskú zo živnosti ktorú si založím po ukončení PP " - takže toto nie je možné vôbec v krátkej dobe. To by prichádzalo do úvahy najskôr v júli 2020 - ak by si v DP za rok 2019 dosiahla zodpovedajúci príjem ako SZČO. aj výška dávky by bola z toho počítaná.
Ak si tehotná - tak normálne nastúp z tohto terajšieho poistenia - ako zamestnanec.

A či a ako ťa je zamestnávateľ ochotný zamestnanť/nezamestnať - to už je na ňom☺
...
no vidím, že teda otec!:) - takže tiež len nastúpiť na rodičovskú dovolenku z tohto zamestnania (poberať materské). a potom sa rozhodneš čo a ako ďalej? - napr s tou živnosťou
Ondy93
05.08.19,11:06
Ďakujem za objasnenie. Takže ak správne rozumiem, po založení živnosti mi nemocenské poistenie z predošlého zamestnania brať do úvahy nebudú.
veronikasad
05.08.19,11:24
Píšeš o materskej alebo rodičovskej dovolenke. Si tehotná, alebo dieťa sa už narodilo ?
Ondy93
05.08.19,11:27
Som Otec :), máme dve deti, prvé bude mať tento mesiac 2 roky a druhé má 3 mesiace s ktorým je moja manželka momentálen na materskej. píšem o materskej dovolenke...
veronikasad
05.08.19,11:53
poberá materské zo sociálnej poisťovne alebo rodičovský príspevok z Uradu práce ? Pracovný pomer matky trvá ? Alebo chceš poberať materské ty ako otec ? Ak chceš poberať materské ako otec, máš splnenú podmienku 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktívne nemocenské poistenie ?
Onko
05.08.19,12:01
Podľa zadania sa nedá presne odpovedať, lebo neobsahuje všetky relevantné informácie.

Nedá sa ani povedať, či vôbec máš na materskú teraz nárok. Na materskú je nárok, ak osoba bola nemocensky poistená najmenej 270 kalendárnych dní v 2 rokoch pred nástupom na materskú. Ak toto spĺňaš, tak máš nárok na materskú zo súčasného nemocenského poistenia zo zamestnania, aj v prípade, že by si z toho zamestnania odišiel, nakoľko existuje ochranná lehota (do 7 dní od ukončenia zamestnania je možné ísť na materskú z toho zamestnania).

Nárok na materskú vyplýva vždy z nemocenského poistenia, nie zo samotného zamestnania či živnosti, samotné založenie živnosti s materskou nič nemá, závisí od toho, či si ako živnostník nemocensky poistený, no hneď po založení to poistenie povinné nie je, tak jedine si platiť dobrovoľné poistenie, čo je ale zbytočné, keď nárok zo zamestnania stále je.

Keď ide zamestnanec na materskú, tak nemôže počas materskej vykonávať u svojho zamestnávateľa rovnakú prácu, ani na čiastočný úväzok, jedine
- iná práca u toho istého zamestnávateľa,
- iný zamestnávateľ,
- živnosť.

Otázne je, či ti tú živnosť ponúkol preto, že vie, že ako zamestnávateľ to u neho robiť počas materskej nemôžeš, alebo preto, že sa chce zamestnanca zbaviť. Keďže chce zmluvu ukončiť, tak sa ťa pravdepodobne chce zbaviť ako zamestnanca, lebo nič by nebránilo ťa nechať ako zamestnanca na materskej, a zároveň fakturovať na živnosť.

Môžem jedine odporučiť určite najskôr ísť na materskú, a až potom riešiť akékoľvek iné zmeny, aby sa nestalo, že nebude ani práca, ani materská.
Ondy93
05.08.19,12:18
Podmienky nároku na materské ako zamestnanec splňujem. Rozumiem aj podmienkam, keď som na materskej a chcem ďalej pre zamestnávateľa pracovať. So zamestnávateľom mám dobrý vzťah a nemyslím si, že by ma plánoval vyhodiť. Skôr si to odôvodňuje tým, že chce mať pokoj so sociálnou poisťovňou a od ďalších zamestnancov, ktori by to chceli takisto využiť. Správne teda chápem, že ak mi ukončí zmluvu s platnosťou od 1.9. a ja si 2.9 založím živnosť (neviem aký čas obnáša založenie živnosti) a 3.9. požiadam o materské na novozaloženú živnosť, som v ochrannej lehote 7 dní od ukončenia zmluvy a bude sa brať do úvahy nemocenské poistenie za 270 kal. dní zo zamestnania??
veronikasad
05.08.19,12:21
Materskú z novozaloženej živnosti nedostaneš, lebo z nej nebudeš nemocensky poistený. Môžeš požiadať o materské zo 7-dnovej ochrannej doby zo zamestnania.
Ondy93
05.08.19,12:26
Ďakujem veľmi pekne. Už tomu rozumiem
Katy a R
05.08.19,12:31
už som ti písala, že ak zo živnosti - tak najskôr v júli 2020! (a aj to nemusí byť isté)