adulique
31.08.06,13:49
Ahojte.Chcela by som sa opytat ci mozme pouzit nakladne auto obcasne v podnikani bez zaplatenia cestnej dane. Ak si poziciame trebars raz mesacne auto od sukromnej osoby. Alebo treba mat zaplatenu cestnu dan? Dakujem za skoru odpoved.:)
ekopo
31.08.06,14:18
Použiť auto je možne, nebudete si uplatňovať žiadne výdavky v účtovníctve spojené s prevádzkou auta. Druhá možnosť: auto prihlásite na príslušnom DU podľa miesta podnikania, zaplatíte cestnú daň, budete si uplatňovať výdavky /podľa zmluvy/.
adulique
31.08.06,16:42
ani len pohonne hmoty????
EkoMax
31.08.06,17:53
Zaplatenie cestnej dane je podmiekou na uplatňovanie daňových výdavkov.
andrej_rv
31.08.06,18:40
Zaplatenie cestnej dane je podmiekou na uplatňovanie daňových výdavkov.Nie je. Podmienkou daňového výdavku je len to, aby šlo o výdavok v zmysle § 2 písm. i) ZDP - t.j. výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Povinnosť platiť daň z motorových vozidiel je len dôsledkom použitia auta na podnikanie. V zmysle zákona jč. 582/2004 - § 84 je predmetom dane z MV motorové a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie, podľa § 85 je daňovníkom osoba, ktorá auto na podnikanie používa. Podľa § 99 daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania na podnikanie, končí dňom ukončenia používania. Vzhľadom na uvedený § i skutočnosť, že daň sa prepočítava na dni používania vozidla na podnikanie, plateniu tejto dane sa podľa mňa nedá vyhnúť ani pri občasnom používaní auta na podnikanie. (Iba tak, že auto sa oficiálne neprenajme, nevypožičia a neuplatnia sa naň žiadne náklady - PHM, nájomné atď.)
aladin
31.08.06,20:13
od jedneho svojho klienta som pocul taku pikosku , ze ak bude pouzivat len v areali firmy . tak nepotrebuje zaplatit cestnu dan,,,. resp dan z mot vozidiel. ze odkial to zobral? no neviem ale niekedy podnikatelia vedia byt naozaj inspirujuci. :-(((((
andrej_rv
31.08.06,22:11
od jedneho svojho klienta som pocul taku pikosku , ze ak bude pouzivat len v areali firmy . tak nepotrebuje zaplatit cestnu dan,,,. resp dan z mot vozidiel. ze odkial to zobral? no neviem ale niekedy podnikatelia vedia byt naozaj inspirujuci. :-((((( Zákon č. 582/2004 - § 86 ods. 1 písm. d) prípadne c): od dane je oslobodené vozidlo, ktoré počas celého zdaňovacieho obdobia nevyužíva diaľnice, cesty I - III triedy ani miestne komunikácie, resp. vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej alebo lesnej výrobe...
m12
04.09.06,12:38
To znamená že na báger nie je treba platiť daň z mot.vozidiel?
gita
01.11.06,08:56
Konateľ novovzniknutej s.r.o /nie je zamestnancom/ bude využívať dodávku na služobné účely. Ako postupovať? má platiť DzMV? , robiť cesťáky, uplatňovať paušálne náhrady?
aladin
06.11.06,19:25
Zákon č. 582/2004 - § 86 ods. 1 písm. d) prípadne c): od dane je oslobodené vozidlo, ktoré počas celého zdaňovacieho obdobia nevyužíva diaľnice, cesty I - III triedy ani miestne komunikácie, resp. vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej alebo lesnej výrobe...
§ 86 ods 2 ) ..... vie niekto ktorí vyšší uzemný celok dal výnimku a ktorým vozidlám ? inak mna konkretne zaujima kosicky. k 1.1.2006 v § 86 ods 1 nie je pismeno C ani D.... prosim omrknite , neviem ci mam ja zlu verziu zakona alebo tam to naozaj nie je.
Viera.M.
06.11.06,21:21
To znamená že na báger nie je treba platiť daň z mot.vozidiel?
Báger, ak sa využíva v areáli, uzavretom, a neopustí ho, nie je povinnosť platiť daň z MV...
Anulka
06.11.06,21:35
Podľa zákona daň z motorových vozidiel sa platí za motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré patrí do kategórie M, N a O. Pozri do technického preukazu, aká je tam uvedená kategória.
Ku kategóriám vozidiel môžeš bližšie nájsť v zákone č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
Stručná charakterisitika:
M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na prepravu osôb
N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
O: prípojné vozidlá