juicefantas
08.08.19,08:46
(1)

Som fyzická osoba, ktorá si chce doviesť auto na vlastné využitie (nie na firmu).

Podla toho čo som čítal, tak keď je auto nové do 6000km ALEBO registrácia menej ako 6 mesiacov a dováža sa z Nemecka, tak Nemecký predajca má pýtať sumu bez DPH.

On však DPH chce a tvrdí, že pokial tu DPH zaplatim a auto zaregistrujem DPH dostanem naspat.

Kde mám na to záruku? Je to štandardný postup? Však podla zákona by mali predať bez DPH, pokial je to na vývoz do inej krajiny.

Na druhej strane som sa dozvedel, že oni si to DPH pýtajú do vtedy kým im nepošlem dôkaz, že tu som to DPH zaplatil (zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/dph-dan-nakup-vozu-v-zahranici.A181108_105434_automoto_taj)

(2)

DPH budem platit nie z celkovej ceny, ale len zo základu dane (dúfam). Dajme tomu celková cena vrátane DPH (MwSt.) je 30.000€. On na faktúre zohladnil, že je to už aj s 19% MwSt., čiže tu budem platiť daň z 25.210€. Chápem správne?

(3)

Na to aby som vedel podať daňové priznanie musím mat pridelené OÚD. Tým, že som živnostník (platca DPH). Ale auto chcem doviesť ako nepodnikatel, tak pokial správne chápem nemusím komunikovať elektronicky, ale môžem podať papierovou formou daňové priznanie. Predtým by mi však mali prideliť OÚD. Aký je proces pridelenia OÚD, keďže žiadosť o pridelenie som nikde nenašiel a OÚD musím mať už predtým ako budem posielať daňové priznanie.

Vopred ďakujem za pomoc.