Matej1987
10.08.19,12:37
Jedná sa o otázku od mojej tety:



Dobrý deň.


Moji susedia bez toho, aby dodržali ohlasovaciu povinnosť a ani mi nič neoznámili sa posunuli jednak so strechou (fajermúr) o cca. 15 cm a v oblasti dvora (chlievy) až o 40 cm. Pričom od mojej zadnej strany domu sú vzdialení len cca. 18 cm. Chcú si opraviť fajermúr. Je teda predpoklad, že opäť bez môjho vedomia a súhlasu budú vstupovať na môj pozemok a znova uberú z môjho pozemku. Strecha môjho rodinného domu od ich rodinného domu (fajermúru) je vzdialená max. 10 cm. Ako mám postupovať, aby som ich legálnou cestou donútila posunúť chlievy naspäť a aby sa s fajermúrom neposunuli ešte bližšie ku môjmu pozemku?

Ďakujem za radu

Mira
marjankaj
10.08.19,11:03
Daj ich na súd. Keď sa vedeli so stavbami posunúť na tvoj pozemok, tak sa tak isto môžu posunúť naspäť. Keď vedia presťahovať kostol na iné miesto, tak aky problem je s chlievom alebo s domom?

Cogito ergo sum ----> šak aj to sú ludé.
Chobot
11.08.19,16:57
Treba ísť na stavebný úrad a zistiť, či stavbu ohlásili alebo nie. Ak nie, tak dať podnet. Ak nebude konať SÚ, tak dať podnet na súd. Predtým je možné skúsiť dohodu so susedom.
marjankaj
11.08.19,20:50
Tibor, na rodinný dom treba stavebné povolenie. Oznámenie nestačí.
Chobot
12.08.19,06:20
Nevieme, aké presne stavebné úpravy robili. V každom prípade treba začať na stav úrade, či to majú legálne, či to nie je čierna stavba.

A potom - v zadaní sa nič nepíše o hranici pozemkov. Pokiaľ sused je s tou strechou (aj posunutou) na svojej strane pozemku, tak je to v poriadku. Ak presahuje na susedov pozemok, tak to nie je v poriadku.

To, ako ďaleko je od strechy zadávateľky, nie je podstatné.
marjankaj
12.08.19,06:37
Veď presne to. Otázka za všetky drobné. A to vraj myslí.
Matej1987
12.08.19,08:33
Chobot: Teta nevie, či si už vybavujú dodatočné povolenie na stavebnom úrade, alebo nie. Každopádne vie, že žiadne povolenie ani ohlasovaciu povinnosť pred, resp. počas stavby nemali. V otázke bolo jasne definované, že sa jedná o posunutie ako strechy, tak aj stavby chlievov. Obidve stavby sú už už zrealizované (hotové). Strecha na rodinnom dome susedovcov je posunutá o cca. 10 cm do jej pozemku a chlievy sú posunuté o cca. 30 cm v jej pozemku. Tieto čísla teta udáva na základe geometrického plánu, ktorý mala pri kúpe rodinného domu v roku 2014.
buchač
12.08.19,10:57
posunuli jednak so strechou (fajermúr) o cca. 15 cm a v oblasti dvora (chlievy) až o 40 cm.
Strecha môjho rodinného domu od ich rodinného domu (fajermúru) je vzdialená max. 10 cm.

Toto mi nejak hlava neberie.
Nie je jasné, že ako to bolo s tou strechou pred opravou/úpravou. Ale čert ju ber, to by sa ešte dalo uznať...teda pokiaľ by nemala iný vplyv na moju stavbu.


Je teda predpoklad, že opäť bez môjho vedomia a súhlasu budú vstupovať na môj pozemok a znova uberú z môjho pozemku.

...a toto mi už hlava vôbec neberie.
Nie je jasné, či pani býva v dome alebo ho má na rekreáciu.
Lebo ak tam býva, tak predsa sused nevošiel na cudzí pozemok bez ohlásenia...či ? Ani tie chlievy sa nezniesli z neba, ale trvalo to nejaký čas, pokiaľ boli vybudované.

---------------------

Spočítané a zrátané mi vychádza jedno.
Ísť za právnikom, spísať žalobu a fertig...nakoľko tam došlo k porušeniu nie iba jedného zákona.
Matej1987
12.08.19,11:28
Teta v dome býva. Problém týkajúci sa strechy spočíva v tom, že strecha susedovcov sa nachádza vyššie, než tá tetina. Na susedovej streche sú navyše zle umiestnené snežníky, kvôli čomu sa teta bojí, že na jej strechu bude padať sneh. Nakoľko teta býva na dedine a domy sú vedľa seba, tak nie je zvykom, aby boli jednotlivé pozemky vo dvoroch ohraničené plotmi. Teta si je toho vedomá, no nečakala, že zo strany susedov dôjde ku takémuto problému vzhľadom k tomu, že až dovtedy s nimi mala bezproblémové vzťahy.
Jarka 1
12.08.19,12:12
No, možno práve preto si sused myslel, že bezproblémová suseda si ani nevšimne, keď sa posunie na jej pozemok. Možno sa bude tváriť, že o tom ani netuší, že to urobil nevedomky, nie naschváľ. A isto zabudol, že suseda má aj rodinu a podľa všetkého nie je taká hlúpa, aby si to nevšimla. Najprv treba slušne sussedovi vyložiť karty na stôl. Potom uvidíš jeho reakciu a argumenty. Až potom následné kroky.
vicktor
13.08.19,08:52
Dvory a zhrady nie su ohranicene plotmi? Psy a sliepky si behaju kade-tade?
To som na Slovensku nevidel nikde, len v USA. Ale tam zas nikto nechoval sliepky.