zifcak
11.08.19,11:35
Dobrý deň,cestujem s dieťaťom v aute sám,môže sedieť vpredu? Má 4 roky.Ďakujem
ivka70
11.08.19,09:42
https://drahovsky.blog.sme.sk/c/157610/Sedenie-deti-na-prednom-sedadle-vedla-vodica.html

Z uvedeného vyplýva:

Na prednom sedadle je zakázaná preprava deti do výšky 150 cm pokiaľ nesedia v schválenom zadržiavacom systéme.
Na prednom sedadle je zakázaná preprava deti aj v schválenom zadržiavacom systéme pokiaľ sedia v protismere jazdy a vozidlo ma aktívny airbag pre dané sedadlo.
Ak má dieťa výšku nad 150 cm tak je z hľadiska telesnej konštrukcie považované z dospelú osobu a musí byť riadne pripútane bezpečnostným pásom tak ako dospela osoba.
buchač
11.08.19,10:31
Zobrať ti vodičák a aj dieťa je málo.......
buchač
12.08.19,10:41
Z diskusie k článku :

Isto ?? nieje to asi celkom ako píšete
a čo tak §43, Zákona 315/1996
§ 43
(1) V motorovom vozidle alebo v jeho prípojnom vozidle, ktoré je určené na prepravu osôb, sa smú na miestach na to vyhradených prepravovať osoby len do prípustnej užitočnej hmotnosti vozidla. Počet osôb starších ako 12 rokov nesmie prevyšovať počet povolených miest. (2) Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla. (3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa vzťahujú aj na prepravu osôb v kabíne vodiča nákladného automobilu a zvláštneho motorového vozidla.

Ano, ale bolo to modifikovane nariadenim vlady, i ked ide o diskutabilny sposob riesenia. viac:
http://drahovsky.blog.sme.sk/c...

...a ja sa pýtam :
Čo je viac ? Zákon alebo nariadenie vlády ?
Čo bude akceptovať poliš pri prípadnej kontrole ?
Letko
12.08.19,11:16
Tak na toto som sa pýtal polície a dostal som aj odpoveď, ktorú prikladám.
Chobot
12.08.19,13:34
Ty sa spýtaj seba: "Je ešte zákon č. 315/1996 platný?" Potom polemizuj.
Chobot
12.08.19,13:40
Síce je to článok z roku 2008 a dané nariadenie bolo aktualizované v roku 2014, ale podstata zostala. Súčasné znenie nariadenia je:

Používanie bezpečnostných systémov vo vozidlách kategórie M1, N1, N2 a N3
(1)
Prepravovaná osoba je povinná pri sedení vo vozidle používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii. Dieťa s telesnou výškou menšou ako 150 cm pri preprave vo vozidle vybavenom bezpečnostným systémom musí byť upínané zabudovaným alebo nezabudovaným detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2, ktoré je vhodné pre telesnú konštitúciu dieťaťa, v súlade s
a)
hmotnostnými skupinami uvedenými v § 3 ods. 1 pre detské zadržiavacie zariadenia schválené podľa odseku 4 písm. a) alebo b),
b)
výškou a maximálnou hmotnosťou dieťaťa, pre ktoré je detské zadržiavacie zariadenie určené podľa pokynov výrobcu, v prípade detských zadržiavacích zariadení schválených podľa odseku 4 písm. c).
(2)
Na sedadle vozidla, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom, sa nesmú prepravovať
a)
deti do veku troch rokov,
b)
na prednom sedadle deti vo veku troch rokov a viac s telesnou výškou menšou ako 150 cm.
(3)
Detské zadržiavacie zariadenie nesmie byť obrátené dozadu na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný. Obrátenie dozadu je otočenie v opačnom smere, ako je smer jazdy.
Nandrolon
12.08.19,17:46
V roku 2006 padli takmer vsetky obmedzenia. Vyska a vaha sa uz vztahuje iba na "samostatne sedenie" bez pridavneho zadrziavacieho zariadenia. Teda detska sedacka, alebo podsedak, ak je dieta vacsie. Moja dcerka sa uz vozi iba vpredu na podsedaku a priputana je pasom. Treba mat v adekvatnej vyske hlavovu opierku a sedadlo podla moznosti viac vzadu. Aby som ale netliachal iba do vzduchu, na youtube je zrozumitelne video p. Abela, byvaleho policajneho viceprezidenta. Je to jedine video, v ktorom "doslovne pouzije slovo podsedak"... Mam to nastudovane pre CR a SR, nakolko sa ma to bytostne dotyka.
Nandrolon
12.08.19,17:54
Problem je, ze sa stale operuje s nazvoslovim "schvaleny zadrziavaci system". Ale to je aj obycajny polystyrenovy podsedak z Lidla za 5 eur, kde pouzijes klasicky bezpecnostny pas.
bettylou
13.08.19,05:23
Obrátenie dozadu je otočenie v opačnom smere, ako je smer jazdy. Takže keď cúvam sedačku otočím a potom ak idem dopredu, tak zase otočím... :D:D
vicktor
13.08.19,09:06
Podsedak z Lidla nema stitok ze je pouzitelny aj na predne sedadlo - kto chce decko vozit vpredu, musi kupit certifikovane sedadlo.
vicktor
13.08.19,09:20
Fiha, jeden plukas a dvaja podplukasi, ale aj tak mi to nie je jasne...
"ak vozidla nie su vybavene detskym zadrziavacim zariadenim" - ktore vozidla zsu z vyroby takto vybavene? Vsak sedacku musim dokupit a instalovat. Podla mna tam ma byt ze vo vozidle je to zariadenie pouzite.
"ak nebol airbag automaticky deaktivovany" - ako sa airbag deaktivuje automaticky? Snad manualne. V niektorych autach je na to vypinac, ine musia do servisu.
Nandrolon
13.08.19,11:23
Som nevedel, ze existuju podsedaky zvlast dopredu a zvlast dozadu. Ak by ten z Lidla nemal certifikaciu, nemohol by sa predavat ako podsedak pre dieta, ale mozno ako podlozka pre psa :-)))
https://www.noviny.sk/krimi/163650-aj-stvorrocne-dieta-moze-sediet-ako-spolujazdec-pri-vodicovi
vicktor
13.08.19,12:32
Lidlovsky ma schvalenie na pouzitie vzadu. Teda v aute.
Psovi ho mozes dat do budy aj celkom dopredu.
Nandrolon
13.08.19,14:36
Takze podla teba sa schvaluju PODSEDAKY OSOBITNE dopredu a dozadu? Lebo ja stale pisem o podsedaku, nie o kompletnych sedackach. Myslel som, ze ak ma patricnu znamku schvalenia, je to OK. Schvalne pozriem stitok a vsetko co je na nom. Zda sa mi, ze zijes este na starych predpisoch...
buchač
13.08.19,14:53
Na takomto podsedáku z LIDLA ???
https://cz2.staticac.cz/foto/vyrobky/2054500/2054324.jpg

Koľkože má rokov dievka ?
Nandrolon
13.08.19,15:20
Nie je presne rovnaký, ale zhruba odpovedá /kupoval som ho asi 5 rokov späť/. Dcéra 8r. cca 23kg, 133cm, chodíme už takto vyše roka v ČR, PL, SR. Som presvedčený, že nič neporušujem, zapína sa klasickým pásom + sedačka viac vzadu + hlavová opierka tak aby nebola mimo.
buchač
13.08.19,16:53
Takže asi takto.
Osobne mi sú šumafuk tie nariadenia a či zákony, nakoľko je to pre mňa bezpredmetné. Ide o to, že ja už deti v aute nevozím...občasný výlet s vnučkou nerátam.
Keď už s nami ide na výlet, tak mám ten podsedák, ktorý urvem ZÁSADNE dozadu a sedenie vpredu neprichádza ABSOLÚTNE v úvahu.
...a vnučka je staršia ako tvoja dcéra, aj vyššia. ;)
Nandrolon
13.08.19,18:58
Nechcem rozvijat debatu o "sedadle smrti", lebo tie statistiky boli uz milionkrat vyvratene. Samozrejme, ze sedadlo spolujazdca vpredu statisticky tak vychadza, lebo pri jazde viac ako 2 ludi je takmer na 100% obsadene. Kdezto vzadu je vacsinou obsadene na 0% /ak idu v aute dvaja/. Takze je normalne, ze pri smrtelnej nehode su vpredu mrtvi, kedze vzadu je prazdno.
Letko
14.08.19,05:00
Napríklad Sharan, Alhambra môžu byť z výroby vybavené sedadlom, kde sa podsedák dá dvihnúť vyššie, zhora sa nainštalujú bočné zábrany a funguje to ako detské zadržiavacie zariadenie. https://www.vw.sk/media/Theme_Lightbox_Gallery_Image_Component/10582-gallery-17625-image/dh-1194-8973f1/5e2ecdc9/1471953395/sh2073-integrierterkindersitz-7680x4320.jpg
Chobot
14.08.19,07:02
To, že si sa s tým ešte nestretol, neznamená, že to neexistuje:

"Vozidlá Jaguar majú automatické deaktivovanie predného airbagu v závislosti od zaťaženia sedadla spolujazdca, čo je zobrazované kontrolným svetlom deaktivovaného airbagu. Keď sa namontuje detská sedačka a spínač štartera sa zapne, musí sa rozsvietiť kontrolné svetlo deaktivovaného airbagu. Toto svetlo indikuje, že airbag spolujazdca bol deaktivovaný."

"V modeloch značky Mercedes-Benz sa airbag spolujazdca deaktivuje jedine elektronicky v kombinácii s originálnou detskou autosedačkou Mercedes-Benz. Iná deaktivácia airbagu spolujazdca nie je možná. "

https://auto.rodinka.sk/detske/autosedacky/dieta-airbag-deaktivacia-ako-na-to/
vicktor
14.08.19,07:04
to Letko: To je pravda, ale je to doplnkova vybava, ktoru treba dodatocne instalovat a o automatike sa neda hovorit.

to Chobot: moje auto aj drviva vacsina su inych znaciek bez tychto vychytavok a deti sa vpredu vozia.
A tiez pochybujem ze predpis z roku 2006 s tymto pocital s 10+ rocnym predstihom.