yvica
13.08.19,13:35
prosím vás sro platí nájom v hotovosti v sume 1000 mesačne osobe-nepodnikateľovi, ktoré má pridelené DIČ na prenájom. môže mu platiť v hotovosti nebude porušený zákaz platby v hot. nad 5000? ďakujem
Tweety
13.08.19,13:50
Ak je nájom na viac ako 5 mes., teda v tomto prípade už presiahne 5000€,(prevýši výšku právneho vzťahu(ani jedna platba nemôže byť v hotovosti.Pozri príklad č. 6. Ako sa posudzuje hodnota platby v hotovosti
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti#HodnotaPlatbyVHotovosti
yvica
14.08.19,09:23
viem, ale je, aj keď sa nájom platí sukromnej osobe, ktorá budovu prenajíma?
avalik
14.08.19,09:34
ak je na jednej strane podnikatel plati obmedzenie 5000 eur ...ak je zmluva viac ako na 5 mesiacov, nemoze byt ani jedna platba v hotovosti
avalik
14.08.19,09:37
"v roku" - nesuhlasim, toto zakon neuvadza
Mila123
14.08.19,10:32
nemôže, i keď je to súkromná osoba,
podľa platného zákona pokiaľ je na jednej strane podnikateľ a druhá strana obchodu je súkromná osoba platí iba 5000€
ak by boli obaja iba súkromné osoby platí 15000€
vicktor
14.08.19,11:24
Dovol otazku - ak je limit 5000, preco nemoze za pat mesiacov (tri mesiace) zaplatit v hotovosti a potom uz bankovym prevodom?
marjankaj
14.08.19,11:41
Takže riešením je uzatvoriť každych päť mesiacov novú zmluvu.:D
avalik
14.08.19,12:01
lebo zákon, § 6 (2) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.