refkul
14.08.19,09:47
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.

Zdedila som dom, avšak pozemok pod domom je vedený na 6 iných vlastníkov. Predpokladám, že v prípade, ak zistím, že všetci vlastníci sú živí, je potrebné sa s nimi spojiť a uzavrieť s nimi kúpnu zmluvu s dohodou o cene. Čo však v prípade, ak vlastníci pozemkov sú nebohí? Treba niekde požiadať o okruh dedičov nebohých alebo by sa dal pozemok získať aj vydržaním?
Chobot
14.08.19,08:07
Ak pozemok má známeho vlastníka, vydržanie by nemalo byť možné. Treba osloviť dedičov, obnoviť dedičské konania a potom po prededení odkúpiť od dedičov.
Martin Biskupič
14.08.19,11:18
Dobrý deň,

samotná vedomosť o vlastníkovi nevylučuje možnosť pozemok vydržať, ale musia byť splnené viaceré podmienky:
- dobromyseľnosť držiteľa
- nepretržitá doba držby minimálne 10 rokov,
- spôsobilý predmet vydržania.
- titul nadobudnutia (aj keď neplatný), od ktorého možno začať počítať vydržaciu lehotu

Vo Vašom prípade táto možnosť v súčasnosti neprichádza do úvahy.

Jednoznačne je potrebné pokúsiť sa vyhľadať vlastníkov a v prípade, ak sú nebohí, tak by pozemky mali byť prepísané na dedičov, tzn. na LV by mal byť uvedený skutočný vlastník. Môže nastať situácia, kedy nie je právoplatne skončené dedičské konanie a ešte nie je známy konečný dedič. Vtedy je potrebné počkať na skončenie dedičského konania, alebo napr. uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve s domnelým dedičom.
vicktor
14.08.19,12:20
To je akysi mackopes - vlastnik existuje, dokonca ho poznam, ale kedze som velmi dobromyselny, pozemok prave preto vydrzim...
misoft
14.08.19,15:56
Si sa pomýlil - držiteľ je ten, kto je na pozemku a myslí si, že je jeho. To by musel byť dobromyselný MAJITEĽ.
vicktor
15.08.19,06:43
MAJITEL nemusi byt dobromyselny aby vydrzal vlastny pozemok.
misoft
15.08.19,14:26
Lenže ona má LEN ten zdedený dom - ale pozemok nie je jej, nie je majiteľka. A o majiteľovi/och vie, takže ich pozemok nemôže vydržať.
vicktor
15.08.19,14:30
S tymto suhlasim.
Ja som reagoval na Martina, ktory pise "vedomosť o vlastníkovi nevylučuje možnosť pozemok vydržať" a uvadza potrebu dobromyselnosti drzitela.
Martin Biskupič
02.09.19,14:32
pre vydržanie sa vyžaduje splnenie všetkých podmienok..

ak by napríklad dom zdedila a notár by omylom zapísal aj pozemok ako vlastníctvo, bola by 10 rokov v domnení, že je oprávnenou vlastníčkou. aj keby sa potom zistilo, že notár spravil chybu, ak boli splnené podmienky vydržania (dobromyseľnosť, doba atď.), pozemok by vydržala napriek tomu, že by bol dodatočne zistený skutočný majiteľ.

preto som písal, že samotná vedomosť nevylučuje možnosť čokoľvek vydržať.. skúmajú sa zákonné podmienky vydržania..

ale ako vravíte, je asi nepravdepodobné, že niekto by preukázal dobromyseľnosť, keby v čase držby vedel že skutočným vlastníkom je niekto iný..