miroslav48
14.08.19,18:16
Prosím niekoho čo má už skúsennosti s Elektronickou virtuálnou pokladnicou E kasa, aby sa mi ozval potrebujem vysvetliť ako sa s tým čudom pracuje. Pre upresnenie - neviem ako sa dá predávať použitý komisionálny tovar cez Ekasu.
monika474
16.08.19,05:24
jslancik
16.08.19,06:14
v princípe tak ako cez normálnu pokladňu.
miroslav48
16.08.19,10:16
Ďakujem, podľa návodu sa jedná o štandartný predaj a nákup tovaru. Ja som mal na mysli konrétne tzv komisný predaj. Hlavné znaky sú :
1./ tovar je prijatý na sklad bez zaplatenia na základe príjemky od majiteľa tovaru, výplata prebieha po predaji
2./ na príjemke je stanovená orientačná cena tovaru. V každom prípade ide o tovar za ktorý už v minulosti bola zaplatená daň zo zisku a DPH. Predajná cena nie je pevná, je možnosť jednania o výške predajnej ceny s novým kupujúcim . Účtovne by to mohlo vyzerať takto (pri pevnej cene) :
Cena od zákazníka : 10,- € (použitý tovar)
Odmena za sprostredkovanie 10 % 1,- € (bez zdanenia)
daň zo zisku 20 % 0,20 €
DPH 20% 0,20 €
__________________________________________________ ___
Celkom predajná cena 11,40 €
Na bločku by malo byť : základ dane 11,20 €
DPH 20% 0,20 €
_______________________________________
Celkom PC 11,40 €
Po predaji a vyplatení zákazníka : nákup tovaru -10, - € bez DPH
Neviem ako takýmito údajmi "nakŕmiť" aplikáciu virtuálnej E kasy a v prípade, že sa jedná o pohyblivé sumy spôsobené jednaním o cene už vôbec, kde sa cena môže zmeniť i viackrát za časový úsek. V návode som sa dočítal, že DPH systém automaticky dosadzuje hodnotu DPH. Tu totiž vôbec nekorešponduje základ dane s DPH.
Žabinka
16.08.19,11:01
nerozumiem, prečo spomínaš nákup tovaru, ten s vrp ako súvisí? vo vrp sa evidujú tržby, nie nákup.. predáš tovar, tržbu zaeviduješ v vrp.. predtým si musíš nahodiť v okne Tovary a služby jednotlivé tovary, teda názvy a sadzbu DPH, to sú povinné položky, cenu nemusíš zadať, dá sa dopísať pri vytváraní dokladu.. najprv si dôkladne naštuduj návod s prácou vrp, je to celkom jednoduché..
veronikasad
16.08.19,11:54
Miroslav, si vobec platitelom DPH? Lebo hadzes cifry od buka do buka ako Jánošík... Ked chces rozpisat polozky, vystav fakturu a jej úhradu zaeviduj cez VRP
miroslav48
16.08.19,15:29
veronika sad - o to ide že pri predaji použitého tovaru sa účtuje DPH iba z navýšenia ceny - čo je v tomto prípade 1,2 € , čo je v tom to prípade 0,2 € ,aby nemohlo prísť k dvojitému zdaneniu. Ale bloček musí dostať zákazník na celkovú cenu 11,40 s DPH. A tu prichádzame k tomu,číslu 10 €. za nákup bez zaťaženia, Ten príklad som dal len pre pochopenie.
Žabinka
16.08.19,16:35
pri predaji použitého tovaru (ak myslíš §66) sa DPH vyráta z rozdielu PC - OC.. ale tržba za takýto tovar sa eviduje vo vrp v sume predajnej, zadáš do Tovary a služby názov tovaru, DPH zadáš 0‰ alebo bez DPH (neviem teraz ako je to tam definované).. DPH si vyčísliš interne v účtovníctve, na bločku nemôže byť DPH vyčíslená pri §66..
veronikasad
16.08.19,16:54
Vystav fa tak ako potrebujes, das ju zakaznikovi a cela uhrada fa bude bez DPH.
jslancik
17.08.19,06:55
mirko, žasnem, aké bludy dokáže človek napísať v jednom príspevku. skutočne si podnikateľ? čo tak to komunikovať so svojou účtovníčkou? tej platíš za to, aby s tebou mala trpezlivosť a objasnila ti tvoje bludy.