ingaur
14.08.19,19:31
Pri prenájme nebytového priestoru som majiteľa upozornila, že štvorcové metre nesúhlasia s nájomnou zmluvou. V nájomnej zmluve mám viac metrov štvorcových ako v skutočnosti má daný priestor. Na upozornenie, že prečo mám platiť za viac metrov mi bolo povedané: a steny nebudete využívať? Aj za tie treba zaplatiť. Ostala som v nemom úžase... môže pýtať naozaj poplatok za steny? Mne sa to zdá choré
buchač
14.08.19,17:40
O aké nebytové priestory sa jedná ? ... presne a konkrétne.
ingaur
14.08.19,17:42
klasický 30 metrový priestor určený na služby, konkrétne krajčírsku dielňu
misoft
14.08.19,17:44
Mala si sa ho opýtať, ako umiestníš stôl a stoličky na stenu a ako tam usadíš klienta....
Ale pýtať poplatok za steny - to je naozaj nonsens.... to by už mohol pýtaš aj za strechu, vonkajšie múry, vzduch v miestnosti.
Pripomeň mu, že sa berie podlahová plocha, veď aj on za podlahovú plochu platí dane.
ingaur
14.08.19,17:46
fakt tomu nerozumiem, ako prišiel k niečomu takému... ja som ešte nikoho nepočula, že by platil za steny
ingaur
14.08.19,17:57
a potom by už mali byť v nájomnej zmluve zahrnuté aj metre kubické
buchač
14.08.19,18:03
ingaur (https://www.porada.sk/member.php?u=46661) (Dnes 19:42) klasický 30 metrový priestor určený na služby, konkrétne krajčírsku dielňu (https://www.porada.sk/t317893-prenajom.html#)



Vyberám z jednej zmluvy o prenájme ako príklad :

" Nájomca nie je oprávnený bez súhlasu prenajímateľa označovať iné časti predmetu nájmu, napr. okná, ani vonkajšie a ani vnútorné steny spoločných priestorov budovy, v ktorej sa prenajímaný nebytový priestor nachádza. Na každé takéto umiestnenie reklamy je potrebný súhlas prenajímateľa. Na reklamu a označenie prevádzky nájomcu vyčlení prenajímateľ za poplatok miesto pri vstupe do budovy vo forme reklamnej plochy. "
sito
14.08.19,18:52
:D:D:D Hovado, hajzel! No asi máš šťastie. Na strope sú svietidla, a ten ti nezapočítal, že? A nie je to za klince v stene, ktoré používaš ako vešiaky? :D Demokracia, slovenská.

OZ "Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania."

Ako to máš, máš tie m2 uvedené v zmluve o nájme?
jslancik
14.08.19,19:05
vôbec nerozumiem tvojmu tzv. problému. priestory sa prenajímajú ako komplet za určitú cenu. o nej sa dá jednať. ak v tvojom prípade to bolo inak, a cena bola výslovne za metre štvorcové, a mohla si si vybrať, či chceš 10, 12, 15 alebo koľkokoľvek metrov, tak si si mala vybrať presné metre, koľko si chcela. zváž, ako veľmi tie priestory chceš.

skutočne výška tvojho nájmu závisí na tom, či sú v nájme zahrnuté steny? alebo ide iba o principiálny problém?

teoreticky, ak by si platila iba za vnútornú plochu, tak on môže steny demontovať. prípadne ti zakázať na ne dačo zavesiť. to sú ale problémy... hej, dal ti dosť hlúpu odpoveď, ale bola úplne v kontexte s otázkou...
ingaur
14.08.19,19:39
V zmluve je 44m a v skutocnosti ma priestor 30m
ingaur
14.08.19,19:46
Tak nech su v najomnej zmluve zahrnute aj metre kubicke a potom budem platit aj za steny. Zatial su tam iba metre stvorcove
jslancik
14.08.19,19:58
Ďakujem za objasnenie problému.
sito
15.08.19,04:25
A ten priestor sa nachádza kde? V bytovom dome, polyfunkčnom dome alebo v inej budove? Vzťahuje sa na tú nehnuteľnosť v ktorej je uvedený nebytový priestor Zákon 182/1993?
ingaur
15.08.19,05:41
Jedná sa o čisto administratívnu budovu, čiže celý objekt je nebytový
vicktor
15.08.19,07:22
Na jednej strane chapem ze si rozladena z jeho neferovosti a primitivnosti, na druhej strane - on chce za priestor sumu napr. 120 mesacne. Potom je celkom jedno ci je to vysledok 30m x 4 alebo 40m x 3.
sito
15.08.19,08:09
Takže 182ka je mimo. Zmluvu môžeš mať na základe Zákona 116/1990 alebo OZ.

116ka "Nájomca je oprávnený užívať nebytový priestor v rozsahu dohodnutom v zmluve."

OZ "Nájomca je oprávnený užívať vec spôsobom určeným v zmluve; ak sa nedohodlo inak,"

Takže ak máš v zmluve 40 m2, tak by tam mala byť dohoda o nájme 14 m2 steny.

Logika: Priestor na výšku, aby sa dalo v ňom vzpriamene pohybovať je potrebná výška stien aspoň 2,4 m. Ak je realita 30 m2 + dĺžka stien po obvode ( 22 ) x 2,4 = 82,8 m2. Takže na steny ti dal zľavu 73 %. Hajzel, podvodník. Však nech ti ukáže výmeru toho nebytového priestoru podľa zmluvy za ktorú ten nebytový priestor kúpil.