Misickaa4
14.08.19,19:30
Dobry den, zamestnanec mal firemne pozicky a uzatvorene dohody o zrazkach. Zamestnavatel nemal vedomost o tom, ze ma nejaku exekuciu. Ziadost o vykonavanie zrazok prisla do firmy od spolocnosti silverside. Bola k tomu prilozena dohoda o zrazkach na sumu 150e. Prvu zrazku ale ziadali spravit v omnoho vacsej sume - vyse 1000e, nakolko zamestnanec bol v omeskani so splatkami rok. Zrazka bola vykonana povedzme v sume 700e + zrazky firemnych poziciek a jemu tak isla na ucet 0. Otazka znie, ci je to v poriadku a ci mu nemalo zostat aspon zivotne minimum?
Dakujem
ivka70
14.08.19,19:26
A ide vobec o opravnenu zrazku? Ma ta dohoda o zrazkach zo mzdy vsetky pravne nalezitosti? Ak aj ano, mala si suhlas niekde na vyssiu zrazku ako je v dohode - teda nad 150 eur?
Nejde o exekuciu, pozor na to! Aby si to, co si zrazila neopravnene, nemusela platit zo svojho.
Misickaa4
15.08.19,07:49
Nalezitosti su splnene
Ja som nazoru zrazit len do sumy zivotneho minima. Ja som do tej spolocnosti volala a pytala som sa, kde dlznik suhlasil s vyssou zrazkou ako s dohodnutou 150e. V dohode je napisane: ,,vyska zrazky zo mzdy bude rovnaka, ako je dohodnuta vyska pravidelnej splatky(150e) podla zmluvy spolu s vyskou mes.nakladov spojenych s poistenim podla zmluvy. Ak zakon urci nizsiu vysku zrazok zo mzdy, plati zakonna uprava a nou urcena nizsia suma." Oni mi na to povedali, ze aktualne je v omeskani so splatkami rok.
Kolegyna, ktora zrazku vykonala a vykazala mu 0 na vyplatu sa obranuje tym, ze v pripade, ze ide o dohody o zrazkach( firemne pozicky), moze sa ist do 0
Myslite, ze je to spravne??
willma
15.08.19,10:56
určite to v poriadku nie je - aj pri hentých pochybných pôžičkových spoločnostiach môže byť maximálna výška zrážky rovnaká ako v prípade exekúcie.
ivka70
15.08.19,12:49
Urcite nie, kolegyna si zavarila na riadny pruser, pokial nebude mat podpisany suhlas na vyssiu zrazku, viac ako 150 eur mu strhnut podla tej dorucenej dohody nesmie.
ivka70
15.08.19,12:56
Zamestnanec moze odsuhlasit aj posielanie celej mzdy na splatku dlhu, ale pokial taky suhlas na zrazku nemate, mozete mu zrazat len tych 150 eur, na ktore mate dohodu o zrazkach zo mzdy. Viac nie.
Ak nahodou 150 eur bude cela cista mzda, mozete ist aj do nuly, ale viac zrazat bez dalsieho suhlasu ci exekucie nesmiete.