miruka
15.08.19,18:42
Robili sa u nás v hale rekonštrukčné práce. Robili sa nové rozvody elektriny kvôli novému zariadeniu. Robili sa búracie práce a stavebné úpravy. Chcela by som sa opýtať či je to už technické zhodnotenie budovy, alebo len rekonštrukcia? Podľa mňa rekonštrukcia, lebo nič sa nezhodnocovalo....len sa upravilo, opravilo Ďakujem.
Mila123
15.08.19,16:49
koľko stála celá operácia?
miruka
15.08.19,17:22
Suma je vyššia bez dph cca 3000 EUR. Je to viac ako 1700 EUR, ale podľa mňa je to len rekonštrukcia...
marjankaj
15.08.19,19:07
a čo tak kuk do zákona o dani z príjmov §29/1.
jakubzemko
16.08.19,07:32
Ak islo o opravu t.j uvedenie rozvodov do povodneho stavu nejde o technicke zhodnotenie. Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností. Nakolko sa robili stavebne upravy a vymenili sa rozvody kvoli novemu zariadeniu za kbalitativne vykonnejsie a zmenili sa technicke parametre rozvodov, ide o tz.
miruka
18.08.19,14:34
Ďakujem za odpoveď. Podľa Vás je to teda technické zhodnotenie?
Jarka 1
18.08.19,19:17
Na základe čoho myslíš, že podľa uvedeného rozahu práce to nie je TZ?
jakubzemko
18.08.19,20:00
Ak dovom rekonstrukcie nebola vynena rozvodov z dovodu ich opotrebenia, ale ucelom bola ich vynena za kvalitnejsie, ide o technicke zhidnotenie.
Jarka 1
19.08.19,06:35
Tiež sa prikláňam k tomu, že ide o TZ. Zadávateľka píše, že sa robili stavebné úpravy a búracie práce. Podľa toho neišlo iba o výmenu starých rozvodov za nové. Nevieme však o aké stavebné úpravy išlo.
marjankaj
19.08.19,09:58
Ak je na faktúre uvedené, že je to rekonštrukcia, tak podľa §29 ide o technické zhodnotenie. Keby to bola oprava, tak by to snáď napísala.
marjankaj
20.08.19,12:46
A ako to tu čítam ani ty nevieš nič o TZ ani o odpisoch a o zákone o dani z príjmov si ani nepočula.
marjankaj
20.08.19,18:48
Milan, ak bude na faktúre uvedené, že ide o rekonštrukciu, tak daňová kontrola podľa zákona o dani z príjmov §29 to vyhodnotí ako TZ(ak suma presiahne 1700€). Nebude pozerať aké kabliky boli použité. A ty ťažko budeš dokazovať aký stav bol pred rekonštrukciou a po nej. Dobre že nespominas ako si to robil za Márie Terézie.
miruka
21.08.19,17:55
Na faktúre je uvedený len elektromateriál. Potom je ďalšia faktúra za služby búracie práce /robil sa ďalší otvor/ odnášanie stavebného odpadu a iné. A rekonštruuje sa aj strecha, ale len sa opravuje ale cena za materiál je cca 3000 EUR. No tak teda čo to bude TZ alebo rekonštrukcia. Vysoké fakturované sumy, ale kolegovia stále tvrdia, že je to len rekonštrukcia. Celková cena bez dph je cca 5000 EUR nakomplet. Čím ďalej tým viac sa prikláňam k tomu, že je to technické zhodnotenie. Vzhľadom aj na celkovú cenu.
marjankaj
21.08.19,18:13
čomu nerozumieš? Podľa zákona je rekonštrukcia technickým zhodnotením. Oprava TZ nie je. Čo sa stále točíš dokola?
marjankaj
21.08.19,22:04
Milanko, keby sa pýtala či je to TZ alebo oprava, tak by som sa ani k tomu nevyjadroval. A začínajúci účtovník nemusí vedieť argumentovať ako ty. A ty tiež nečakáš, že ťa budú volať na konzultáciu. Niekedy je lepšie pripustiť malé pochybenie. Kontrola bude spokojná, že predsa niečo objavila a ty zase budeš mať pokoj, že sa v tom už nebudú ďalej rýpať.
jakubzemko
22.08.19,05:39
143 nora, ak nedošlo ku kvalitativnej zmene vykonnosti vodičov z dôvodu ich výmeny, tak potom nejde o technicke zhodnotenie. Nie som elektrikar, neviem posudit , jedno vsak viem, ze pani vyssie pise ze rozvody sa menili kvoli novemu zariadeniu - teda je tu pravdepodobna mozbost ze stare rozvody neboli dostatocne vykonne a preto sa urobilo tz - vymena rozvodov za nove, vykonnejsie. Ak vsak islo iba uvedenie rozvodov do povodneho stavu s takou vykonnostou ako mLi pred 20 rokmi, tak ok nejde o tz.