Human1ty
16.08.19,09:13
Dobrý deň, ideme predávať nehnuteľnosť, ktorú sme nadobudli pred menej ako 5 rokmi a vzniká nám povinnosť podať daňové priznanie na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti (a tiež aj zdravotný odvod). Pred 4 rokmi sme kúpili novostavbu a tento rok sme ju prerobili (dispozičné zmeny, nové podlahy, dvere, obklady atd). Chcela by som sa spýtať čo všetko si môžem uplatniť ako odpočitateľné položky (tzv. technické zhodnotenie bytu)? Môžeme tam dať aj napr. klimatizáciu, vstavané skrine, sieťky na oknách, bojler, nové zábradlie na schodisku a balkónoch, kuchynská linka (teda všetko čo je vstavané a nesťahuje sa)? A čo sa týka samotných bločkov je potrebné ku každej zmene vydokladovať bloček (nákup kachličiek, podlahy, dverí,...) alebo bude stačiť keď predložíme faktúru od firmy, ktorá nám byt renovovala? Prípadne musí byť na faktúre vypísané po položkách čo bolo konkrétne robené?
Máte s tým niekto skúsenosť? Budem to robiť prvý krát a chcela by som mať všetky papiere dopredu nachystané, aby som to potom budúci rok nemusela zháňať a aby sa nám pri sťahovaní nič nestratilo.
ďakujem veľmi pekne za odpovede
jakubzemko
16.08.19,07:24
Ano moze to tam ist. Aj zdravotne odvody si budete moct uplatnit vo forme dodatocneho danoveho priznania. V pripade ak predavate aj nieco co nie je technickym zhodnotenim (napr. Pracka) spolu s bytom, odporucam predat samostatne. Co sa tyka kachliciek, netreba ku kazdej polozke vydokladovat blocek, vsak ak to nskupila ina firma ktora vam rekonstrukciu robila, tak ten blocek nemate vy ale ta firma. Naopak, ak mate blocek vy a platili ste to z vlastnych, tak vam to ina firma predsa nebude ratat na fskture za rekonstruckiu este zvlast.
Human1ty
16.08.19,09:36
Ďakujem veľmi pekne, takže mi postačí faktúra kde bude uvedené cena práce a cena materiálu.... Super veľmi ste mi pomohli
veronikasad
16.08.19,09:54
Samozrejme ku fakture doklad o uhrade, pri platbe bad 5000€ prevodom na ucet.
Human1ty
16.08.19,10:19
To mi je jasne ze o úhrade, len sme to platili v hotovosti a bolo to cez 10tis. Robil nám to živnostník a chcel v hotovosti. Bude to problém?
marjankaj
16.08.19,10:23
veď ho nahlás daňovému úradu, uvidíš aký ti bude vďačný.
Human1ty
16.08.19,10:30
On to ako príjem priznal, takže ho "neudáme" len mu to bolo lepšie v hotovosti a nám v podstate tiež, keďže časť nám požičali rodiča a aby to nemuselo ísť cez niekoľko účtov dali sme to naraz na príjmový doklad
marjankaj
16.08.19,10:50
no porušil zákon a môžu mu udeliť pokutu do 150000 euri.
a tebe do 10000 euri.
len takto pokračuj ďalej. Neznalosť zákona neospravedlňuje.