Mirka1986
16.08.19,11:51
Ahojte poraďáci, hľadala som túto tému na porada.sk, ale nič konkrétne som zatiaľ nenašla, preto sa chcem opýtať.

Vedeli by ste mi poradiť, v ktorej spoločnosti si mám založiť II. dôchodkový pilier? Nejako sa v tom neviem zorientovať .... Vek spĺňam, aj ostatné požiadavky, len už prísť na to, s kým uzatvoriť zmluvu. Finančného poradcu nemám, neviem, akosi im nedôverujem :-).

Ďakujem za každý postreh, názor!

Mirka.
Braňo
16.08.19,10:54
koľko máš vstupný vek a koľko zarábaš
veronikasad
16.08.19,10:55
Pytas sa ktoru DSS, slebo ktory fond si vybrat?
Chobot
16.08.19,11:14
To máš úplne jedno, ktorú spoločnosť si vyberieš, všetky fungujú na rovnakej legislatíve. Rozdiely vo výkonnosti fondov sú zanedbateľné a nepredvítateľné. Raz má jedna najviac výnosné fondy, o rok zase druhá. Takže kľudne si môžeš hodiť kockou, ak nemáš žiadnu preferovanú.
Mirka1986
16.08.19,11:37
Pytala som sa na spolocnost, nie fondy :)
Mirka1986
16.08.19,11:38
33 rokov, plat od 1.000 €
Mirka1986
16.08.19,11:39
Asi ano, ved ked som pozerala aj na internete, su si viac menej podobne ... tam mi slo mozno len o osobnu skusenost, alebo nieco take s “pridanou hodnotou” :)
vicktor
16.08.19,11:57
Pri priemernom plate je velmi otazne ci vstupovat do 2. piliera.
Mirka1986
16.08.19,12:16
Aha, takze zarabam na vstup do II. piliera malo? To som ani nevedela, ze potrebujes nadpriemerny zarobok. Ok.
bodliak
16.08.19,12:23
Kým si z Iegislatívy robia politici trhací kalendár, je jedno, akú DSS a aký fond si vyberieš.
vicktor
16.08.19,13:46
Je to akurat na hranici.
Okrem tesenia sa na druhopilierovy svajciarsky dochodok je dobre zvazit inu suvislost - v pripade umrtia sa nasporene peniaze v druhom piliera dedia, co v 1. neprichadza do uvahy. Ale toto zasa plati pre vsetkych spravcov rovnako.
buchač
16.08.19,14:48
Prečítaj si tento link, možno pomôže.
Výhody a nevýhody 2. piliera
https://financievpohode.sk/vyhody-nevyhody-2-piliera/

Tie iné alternatívy ma vcelku aj dostali. :)

P.S.:
...neskutočné niečo, čo jeden musí prekonať, nakoľko dodnes sa neviem dostať k svojim pár drobným...normálne som sa na to vysral, behať hore dole sa mi teda nechce.
lujza.j
16.08.19,14:58
Ale kedy sa dedia...aj ked je umrtie skorej ako nastane vek-poberanie dochodku?
veronikasad
16.08.19,15:23
Ano, ked je umrtie skôr ako sa zacne vyplacat dôchodok. Pokial je urcena osoba, nevstupuje to ani do dedičského konania, DSS vyplati po predlozeni zmluvy sporitela.
KoxXxo
16.08.19,17:59
AXA Indexový negarantovaný
wnada
19.08.19,08:25
nemyslim ze je to az tak jedno

pozri vynosy par rokov vsetky fondy

su take tabulky


axa indexovy negarantovany
ked to mas na dlho
Chobot
19.08.19,08:38
Tam nie je žiadna pridaná hodnota. Treba sa len rozhodnúť, či si založiť II. pilier alebo nie. Potom si vyberieš spoločnosť. Rozdiely medzi nimi nie sú, žiadna ti neponúkne viac, ako tá druhá, nemajú pridané benefity, všetky sú pod jednou, prísnou legislatívou. Raz sa darí v zhodnotení fondov jednej, raz druhej. Všetky spoločnosti sú dôveryhodné a majú stabilných vlastníkov. Dôležité je, aký fond si vyberieš.

Ak si mladá, môžeš zariskovať, investovať do akciových alebo indexových fondov a mať vyšší výnos. Neskôr, pred dôchodkom, ťa aj tak automaticky presunú do nerizikových fondov (dlhopisových).
kvjetecko
20.08.19,06:52
co sa tyka spolocnosti, ja som pred xx rokmi uzatvorila 2.pilier v CSOB - tejto spolocnosti som doverovala, uz ako stredoskolacka som tam mala ucet. Bohuzial tato DDs presla pod Postovu banku. DDS postova banka - ich zamestnaci, pristup, neschopnost nieco riesit, ci zmenit aspon osobne udaje - to ma prinutilo ddsku zmenit a cca pred rokov som prestupila do Axy. Ja fondy moc nesledujem, skor doverujem institucii ako takej. Zatial bez problemov.
Braňo
23.10.19,09:56
pokiaľ je predpoklad, že budeš robiť ešte cez 30 rokov, odporúčam indexový fond (v budúcnosti si môžeš vybrať a zmeniť aj spoločnosť), ale určite 20 rokov nechať v indexovom.
jelalim
23.10.19,18:39
Je tazke odporucat spolocnost na DSS ktoru. Skor plati pravidlo ak chces vstupit tak idealne vstupit cim skor. Spolocnost mozes kedykolvek zmenit.

Fondy sa ani len nedaju odporucat , nieco vyskusaj zmenit mozes kedykolvek.