martina71
16.08.19,13:16
Dobrý deň, chcem sa opýtať, chceli by sme s priateľom uzavrieť 2.manželstvo, obaja sme rozvedení,každý máme dieťa z 1.manželstva, máme každý z nás byt v osobnom vlastníctve, takže majetok sme nadobudli pred našim manželstvom, pochopila som, že v prípade umrtia jedného z nás by dedili aj naše deti aj manžel-ka rovným dielom??? ak chceme, aby naše byty ostali v prípade umrtia každý vlastnému dieťaťu, musíme spísať závet??? alebo sa to dá aj inak ošetriť? Ďakujem.
ivka70
16.08.19,12:00
To nie je pravda, ak budu manzelia, tak manzel a deti dedia rovnakym podielom, akykolvek majetok zosnuleho
ivka70
16.08.19,12:03
Manzel nie je neopomenutelny dedic, narozdiel od deti, takze napisanie zavetu by poriesilo tuto situaciu.
Dalsia moznost je, ak si plne doverujete a mate dostatocnu mieru zodpovednosti, ze sa pri prvom dedeni manzel/ka vzda svojho podielu v byte partnera v prospech jeho deti.
vicktor
16.08.19,12:12
Aj vylucny majetok PRED novym manzelstvom?
Aj nevlastne dieta z neho dedi?
marjankaj
16.08.19,12:31
Je len jeden majetok a ten je predmetom dedičského konania. A tiež dediči sú definovaní zákonom. Preštuduj si zákon a potom sa vyjadruj.
Onko
16.08.19,15:29
To si mýliš s bezpodielovým vlastníctvom a rozvodom. Majetok nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a preto s takým majetkom je možné aj odísť, pri rozvode sa nedelí. Ale keď umrieš, všetok tvoj majetok sa delí medzi manželku a deti, bez ohľadu na to, kedy si ho nadobudol. Rozdiel je v tom, že to čo je v BSM, je z polovice manželky, takže len polovica sa dedí a delí medzi manželku a deti.
buchač
16.08.19,15:47
Darujte byty deťom a máte vystarané.
kukučka
16.08.19,22:32
Dala som plus bod aby sa dali prečítať komentáre.
martina71
17.08.19,05:21
ďakujem
misoft
17.08.19,14:27
Nie je JEDEN majetok! Sú TRI majetky (predpoklad) - jej byt v OV - a jej dieťa, jeho byt v OV a jeho dieťa a prípadný spoločný majetok.
Spoločný majetok - podľa zákona by dedili manžel/ka a deti (oboch), ale pri osobnom majetku druhý partner nemôže dediť majetok toho druhého - teda ani jeho dieťa. Ten majetok bude dediť len potomok zosnulého.
Majetky v OV nadobudnuté pred sobášom nepatria do BSM a teda nemôžu byť zahrnuté do dedenia ako v prípade BSM.
Dieľa manžela z 1.manželstva nie je v 1 skupine dedičov! Tam patrí manžel a deti poručiteľa (teda nie dieťa dediča z iného manželstva) - to je pri BSM. OZ §473
Dieťa dediča (z 1.manželstva, teda nie poručiteľovo dieťa patrí do 2.skupiny)
To je môj logický záver.

Môj názor je: každý by mal spísať testament, kde by jeho osobný majetok dedil LEN jeho potomok - i tak je to neopominuteľný dedič, manžel nie je neopominuteľný dedič v tomto prípade - a majetok v BSM by sa dedil podľa zákona.
dmc
17.08.19,17:05
Ja osobne by som ocenil keby sa k teme vyjadril ten kto ma o teme znalosti (aspon si KUA precital zakon) a nie sem trieskat svoje dojmy.
Katy a R
17.08.19,17:10
úplne by stačilo vymazať tento viktorov príspevok - nech to všetko zmizne a zbytočne nemýli ! ;)
dmc
17.08.19,17:15
si idem niekam zapisat: Majetky v OV nadobudnuté pred sobášom nepatria do BSM a teda nemôžu byť zahrnuté do dedenia ako v prípade BSM
marjankaj
17.08.19,17:30
Kto koho chce otráviť?
Na arsenik musíte mať recept. Fotka vašej svokry naozaj nestačí.
marjankaj
17.08.19,17:36
Viktor zmaž to. Neda sa to čítať.
Keď niekto zomrie, tak sa dedí celý jeho majetok. Nezáleží na tom ako ho nadobudol. Aj keby ho ukradol.
annova
17.08.19,20:35
Podobny pripad:
Dobrý deň, môj otec sa oženil pred 8 rokmi. Darovacou zmluvou mu bol darovaný dom jeho otcom počas manželstva, výlučne iba môjmu ocovi. Chcem sa opýtať v prípade smrti môjho oca, bude z toho darovaného domu dediť aj jeho žena? Alebo iba ja so svojou sestrou. Ako jeho deti. V tom dome žijem ja, ale vlastník bytu je výlučne otec, keďže mu bol byt darovaný. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.03.2019)

Dobrý deň,

pokiaľ bol v čase smrti vlastníkom nehnuteľnosti Váš otec a zároveň boli ešte stále manželia, tak síce nehnuteľnosť nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, no bude predmetom dedenia, pričom pokiaľ sa pred notárom nedohodnete, kto bude nehnuteľnosť dediť, notár rozhodne podľa dedičských podielov, a v takom prípade by dedila aj manželka. Jedinou výnimkou by bola situácia, kedy by existoval závet, v ktorom by otec určil, že dom máte zdediť len Vy a sestra.
Martin Biskupič
26.08.19,12:02
Napriek tomu, že Vaše byty by v novom manželstve nepatrili bezpodielového spoluvlastníctva manželov, na dedenie toto vplyv nemá. V prípade, ak nebudete mať spísaný závet, zákon hovorí, že v prvej dedičskej skupine dedia deti a manžel poručiteľa rovným dielom.

Závet je pre Vaše účely jediným relevantným právnym úkonom pre prípad smrti, v ktorom vyjadríte vôľu, že chcete aby majetok zdedili Vaše deti. Príp. to v závete je možné aj detailnejšie špecifikovať, napr. aby byt zdedili deti, a zvyšný majetok všetci rovným dielom.

Akékoľvek prevody majetku za života na deti sú v SR často využívané, ale pri zmene situácie tento krok často starší ľudia trpko oľutovali.