anoŠtevo
17.08.19,23:48
V kúpeľni mám ako radiátor dva valce priemeru 9 cm a dľžky 2,4 metra. Je to koncový radiátor v 60 rokov starej stupačke. S odvzdušňovacím ventilom, bez merača. Priebežne priamo prepojený rúrami s ostatnými kúpelňami až do suterénu.

Chcem ho vymeniť za rebríkový. Osadením ventilov a nového radiátora. Potrebujem pri tom zistiť akým výkonným by som tento mohol nahradiť tak, aby to prípadne nenarušilo topnú sústavu. Či je potrebné nahlásenie správcovi, alebo jeho súhlas s výmenou.
Správcovi som tiež napísal, ale dotyčná je na dovolenke a preto si priebežne zisťujem aj takto.
Martuk
18.08.19,05:22
Nezavisle na spravcovi sa popytaj aj nejakeho kurenara. Ten ti da najfundovanejsiu odpoved. Ale suhlas spravcu alebo ostatnych vlastnikov podla mna budes potrebovat.
buchač
18.08.19,10:01
Správcovi je potrebné oznámiť.
Na ostatných vlastníkov sa môže vytento...
misoft
18.08.19,16:04
Ako buchač naznačil - ostatných je do toho nič, čo tam budeš mať. Ale správca MUSÍ o tom vedieť - najmä ak sa jedná o regulovanú sústavu (správca by potom mohol zabezpečiť ostatné smerom k dodávateľom tepla).
sito
22.08.19,17:28
Aleee, chalani. A čo zákon, nič?

Zo zákona je dom, ktorý má 1 000 m2 povinný, teda jeho vlastník prípadne spoluvlastníci zabezpečiť v dome hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Radiátory sú súčasťou vykurovacieho systému domu, či bez nich by bol dom vykurovaný? Sranda, dom, ktorý nemá vyregulovaný vykurovací systém preto, že nemá 1 000 m2 musí mať meranie na radiátoroch, ak má dom 500 m2. :D

Pokiaľ majú vykurovací systém vyregulovaný potrebuje sa obrátiť na správcu a správca na projektanta vyregulovania. Ten môže doporučiť výmenu takým druhom radiátora, ktorý nenaruší vyregulovanie vykurovacieho systému. Ak doporučí a radiátor, starý je funkčný, náklady na výmenu si hradí vlastník bytu. Ak nie je funkčný, požiada správcu, aby odstránil závadu na spoločnom zariadení v jeho byte. Náklady sa uhradia z FPÚaO.

Inak, ak by niekto vo vašom dome svojvoľne vymenil radiátor vo svojom byte a odrezal by váš byt, teda radiátor-y vo vašom byte od dodávky vykurovacej vody? Až vtedy by to bolo spoločné zariadenie domu? :D