Nairda
19.08.19,16:23
Akym sposobom riesite politiku "poskytnutia" klucov (ci uz DEK, alebo inych) ktore povoluju vstup do vchodov, stojisk, atd.
Chapem rozne urovne nastavenia pristupov a vstupov do pre rozne zamky.

Zo zaciatku(po instalacii) to bolo, kolko nahlasenych osob, tolko klucov sa poskytlo. Casom sa to vsak "zvrhlo" a teraz maju jednoizbove byty pri jednom nahlasenom uzivatelovi aj 6 klucov.

Primarne moja otazka je, ako urcijete pocet klucov na byt? resp. ci mate nejake pravidla.

Dakujem
avalik
19.08.19,17:55
3 kluce na byt a ostatne za poplatok,
DEK ti nakopiruju v klucovej sluzbe kolko chces.
vicktor
20.08.19,06:39
U nas podla poctu osob, dalsie za poplatok.
Ak ste na zaciatku mali nejaku dohodu / pravidlo, ako sa to mohlo "zvrhnut" na chaos?
Jednoizbovy byt ma 6 klucov zadarmo?
Nairda
20.08.19,09:43
Tak chaos vznika ak sa nieco podceni, alebo zanedba. Nechcem tu spominat predchodcu a jeho "pohodlnost". (ale je to fakt)

DEK jednotky nam spravovala firma, predseda si dal nacipovat 20 klucov, a potom ich "rozdaval" bez evidencie, poplatkov.

Prebral som spravu. DEK jednotky si spravujem sam.

Spravil som anketovy list ku klucom a vlastnici mi spisali ake kluce maju. Vsetky ostatne som z DEK jednotiek vyhodil. (asi 48 klucov)

Nasledne podla LOG suboru z jednotiek som si spravil info. a zistil aktivitu jednotlivych klucov.

Teraz je to spisane, evidovane. Kazdy kluc co vydavam ... firme alebo vlastnikovi .. podpisuju mi vsetci tlacivo. Nie len, ze prevzali kluce, ale aj zakaz kopirovania, atd. atd.

Pokial niekto kopiruje kluce, tomu nezabranim, ... no ak sa nieco udeje a bude pouzity kluc s cislom vlastnika ... je za to zodpovedny. (pokial ho stratil, to nahlasit)
Nairda
20.08.19,09:54
Kopirovanie je zakazne, kto si to zabezpeci je to na jeho triko. (je to nefer, no neviem proti tomu bojovat pokial mame stale DEK system)

Dalsie za poplatok ... kto to potrebuje zaplati.
avalik
20.08.19,09:56
a co GDPR? sledovanie aktivity jednotlivych klucov?
Nairda
20.08.19,10:00
Som spravca, nikde to nezverejnujem(len vyhodnocujem), nikoho tym neoboznamujem a su logovane CISLA klucov nie mena.

Cize pokial to nie je prepojene s konkretnou osobou v jednom systeme tak GDPR neriesim.

(na DEK Kluci je 4 miestne cislo, ktore si tam vyrazame)
Nairda
20.08.19,10:20
Text pri preberani DEK klucov

Súhlas so spracovaním osobných údajov:

Prevzatím elektronického identifikátora súhlasím v súlade s ustanoveniami Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov so spracúvaním mojich osobných údajov v rozsahu meno, priezvisko, adresa, číselný kód identifikátora, dátum a čas vstupu/výstupu z bytového domu v prístupovom elektronickom systéme inštalovanom v hore uvedenom bytovom dome a to len za účelom:

 zvýšenie bezpečnosti a ochrany života, zdravia a majetku osôb oprávnených bývať v bytovom dome;
 potláčanie vandalizmu a kriminality v spoločných priestoroch bytového domu a v jeho bezprostrednom okolí;
 kontroly využívania spoločných zariadení domu a získania podkladov pre správne vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu;
 dodržiavanie domového poriadku a zmlúv o vlastníctve, nájme a správe bytov a nebytových priestorov v súlade so zákonom č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov Z. z. a odhaľovanie neoprávneného užívania bytov bez platnej nájomnej zmluvy („čierny nájomníci“, osobomesiace);
 dodržiavanie všeobecných záväzných nariadení obce.

Údaje získané prevádzkou prístupového systému sú poskytované len osobe poverenej správou bytového domu, oprávneným osobám prevádzkovateľa a sprostredkovateľa prístupového systému a orgánov činných v trestnom konaní.

Údaje získané prevádzkou prístupového systému budú archivované po dobu trvania zmluvného vzťahu, resp. do doby vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu,
sito
22.08.19,16:39
Ale veď je to vec spoluvlastníkov domu ako si zabezpečia svoj spoločný majetok domu a zároveň aj osobný majetok, ktorý majú vo svojich priestoroch v dome na bývanie, svojich bytoch, že? Otázka, DEK kľúče ste si dali namontovať kvôli bezpečnosti, čo pohodlnosti, že nemusíte otáčať kľúčom. Alebo na šmírovanie? :D
jelalim
22.08.19,17:19
podpis tohoto nemozes podmienovat nevydanim kluca. Ak som vlastnik bytu, nesuhlasim s tym, nepodpisem, tak mi nedas kluc a nepustis ma do mojho vlastneho priestoru? Toto si nesmies dovolit.
sito
22.08.19,17:34
"kontroly využívania spoločných zariadení domu a získania podkladov pre správne vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu;"

A čo chceš správne vyúčtovať, aké, ktoré spoločné náklady domu rozpočítať na jednotlivé byty spravodlivo? Pohyb, otváranie spoločných vchodových dverí domu? :D
Nairda
22.08.19,19:37
Trohu to nabralo iny obraz ako to v skutocnoti je. Vlastnici sa rozhodli pre DEK. Vlastnikom tu bolo prezentovane, ze system obasjuje desiatky neznamych klucov ... a oni sa rozhodli. Nic tu nerobim bez rozhodnutia rady, vlastnikov. Inforumjem ich o vysldkoch a ... tu na porade sa snazime siskavat rady a uz zabehnute skusenosti, kedze sme "mlade" SVB. .. takze ziadne smirovanie, ci sledovanie, alebo nebidaj narusania sukromia. (mam svoj zivot nepotrebujem ho travyt zbytocnostami)
Nairda
22.08.19,19:42
@jelalim .. asi mas pravdu, no tlacivo som zdedil, neviem ci bolo "tvorene" vlastnikmi alebo si to niekto predomnou vymyslel. (viem ze tu mam 3 podpisane "protokoly" od firiem ktore vyuzivaju nase cipy.... smeriari, vytahari, atd.

@sito .. co som pocul bolo to z casti koncipovane, aby bolo mozne udaje "prechody" vediet vyuzit aj k .. vyuctovaniam. ... vim ze sa to nikde npouzivat (a mozno ani nepouzivalo)
Mária27
22.08.19,19:45
Ak je sama v byte, má dve deti + manželia+ 4 vnuci, ktorí ju navštevujú (či kontrolujú), potrebuje navyše 9 kľúčov (jeden náhradný). Oni sú tam tiež doma.
Nairda
22.08.19,19:55
Stretol sa niekto so situaciou, ze vlastnik ma 6 klucov (nazvyme to legalne) a ma nahlasenu jednu osobu na uzivanie. Dalsi vlastnik ma nahlasenych 3 uzivatelov a 3 kluce (aj keby ich mal viac).
Pocet nahlasenych uzivatelov (osobomesiace) sa odzrkadluje pri rozpocitavani nakladov spolocneho osvetlenia a vytahov.
V priklade je jasne, ze to neodzrkadluje "realnu" sklutocnost "nakladov".
Vsetko to tu beriem ako skusenosti, odporucania / rady / navrhy.
sito
22.08.19,22:27
Dobrú radu ti dám, poraď si sám. Zahoď svoje starosti. Zažeň strach, preskoč múr. Nooo, a niekto vám rozbije bránu :D

w.youtube.com/watch?v=YvjxIiOzciU

w.youtube.com/watch?v=MrHIgaoITlQ

w.youtube.com/watch?v=fiaInCwfOp0

w.youtube.com/watch?v=c5pd2twBKh0
avalik
23.08.19,05:27
a preco nie? - 1 pre mna, 1 do zalohy, 1 pre navstevu, 1 rodicom, ... dalej detom, surodencom
buchač
23.08.19,05:50
Nairda (Včera 21:55) Stretol sa niekto so situaciou, ze vlastnik ma 6 klucov (nazvyme to legalne).
==========================
Zopakujem...vy nie ste, vy nemôžete byť normálni.

...a TY budeš ich kráľom !!!
sito
23.08.19,06:00
Keby nemali bežnú zámku isto by mu to nevadilo. Pri DEK? Sa ide z toho zblázniť. Však nech robí aj vrátnika, keď už robí správcu a pýta si občiansky preukaz, keď nevie zistiť podľa kľúča kto do ich domu vojde. :D
buchač
23.08.19,09:03
Týýý kokos...ak takéto niečo by bolo mojim susedom ?
Žeby som sa dozvedel o sledovaní osôb ?
Toto je správca ?

Asi by veľmi rýchlo skončil...
sito
23.08.19,09:21
Tu to píše Nairda (20.08.19 12:00) Som spravca, nikde to nezverejnujem(len vyhodnocujem), nikoho tym neoboznamujem a su logovane CISLA klucov nie mena.

Do vie, či pre dom a či pre seba? Je iniciatívny v dome.

Ale aj tu na porade sa nájdu takí iniciatívni, zoberú tému z porady. On-ona by tiež najradšej zobral kľúče, aby mal väčší prehlad, kto, kedy a prečo otvára vchodové dvere do domu a potom to chce použiť prí rozpočítaní spoločných nákladov na byty. Bolo také heslo, že iniciatívny blbec je horší ak triedny nepriateľ. :D
buchač
23.08.19,09:28
sito (Dnes 11:21) Tu to píše Nairda (20.08.19 12:00) Som spravca, nikde to nezverejnujem(len vyhodnocujem), nikoho tym neoboznamujem a su logovane CISLA klucov nie mena.

Do vie, či pre dom a či pre seba? Je iniciatívny v dome.

Ale aj tu na porade sa nájdu takí iniciatívni, zoberú tému z porady. On-ona by tiež najradšej zobral kľúče, aby mal väčší prehlad, kto, kedy a prečo otvára vchodové dvere do domu a potom to chce použiť prí rozpočítaní spoločných nákladov na byty. Bolo také heslo, že iniciatívny blbec je horší ak triedny nepriateľ.
===========================
Na rovinu ???

1. Zadávateľ tu len múti vodu...takúto píčovinu by mu neodhlasoval nik.

2. Iniciatívny si aj Ty.
Na kieho frasa tu vypisuješ celé litánie zo zákona, keď ich aj tak nik nečíta a hlavne tí, ktorých sa to týka.

3. Šak odpovedaj krátko a výstižne.
Podjeb, poddžub...veselo si kopni a pošli do čiernych dier...;) :D
Nairda
23.08.19,10:16
Uz na zaciatku som pisal, ze je to stav aky som prebral. Veci chcem riesit a dat do priadku.

Vsetci sme majstri "svetla" v niecom a preto oslovujem poradu.

Popisal som stav .. v ktorom pokracujem.
Cize ak sa tu zacneme radit, kto to ako ma, ako by to malo byt, co sa robi zle. Tak potom mozem veci menit, robit lepsie.

Je mozno chyba, ze tu zle veci popisuje, rozpisujem a su citane "inak" ako pisem ...
sito
23.08.19,12:03
Nairda (Dnes 12:16)

"Vsetci sme majstri "svetla" v niecom a preto oslovujem poradu."

Neviem čo bol za majster pred tebou. Ale, buď mal zdravý rozum alebo už toho mal plné zuby. Tak sa zahral na chárona, a veslo ostalo tebe. A s toho ti .... :D

Samozrejme, ze každý vlastník si zabezpečí svoj majetok vo svojom byte posvojom. Je to jeho právo, spoluvlastníci domu mu nemôžu v tom brániť. Nikto zo spoluvlastníkov domu mu nemôže nariadiť, zabrániť v tom, aby umožnil na základe jeho dôvery vstup do domu a jeho bytu, nie ako návšteve, že? A k tomu potrebuje kľúč od vchodu a bytu, či nie? Ani ty tiež nemáš na to právo, či už si správca alebo predseda SVB.
sito
23.08.19,12:41
buchač (Dnes 11:28)

2. Iniciatívny si aj Ty.
Na kieho frasa tu vypisuješ celé litánie zo zákona, keď ich aj tak nik nečíta a hlavne tí, ktorých sa to týka.

No nepovedz. A kde si v tejto téme čítal nejakú moju citáciu zákona, kde?

Pokiaľ citujem v téme zákon, tak viem prečo a komu. Ten by ho mal poznať aj bez prečítania. Ak nie, nič mu nebráni, aby si ho prečítal, má ho poruke, ale nemusí. Ale potom vie čo vie a píše, či nie? :D
avalik
23.08.19,18:56
nairda a toto davas podpisovat aj dnes?
Nairda
26.08.19,10:08
@avalik, ... este som nedaval nove kluce, zatial ich vcetci maju "pozehnane" a dokonca za cele obdobie nikto nehlasil stratu. K dispozicii mam zatial 3 podpisane papiere (dodavatelske firmy).