Brco07
20.08.19,14:10
Zdravim.chcem sa opytat.moj manzel ma dve deti 13,11 r.pred dvona rokmi bez jeho suhlasu odisla manzelova ex aj s detmi zit do Rakuska.prispieva im pravidelne 150 eur.no teraz si ex ziada navysenie na 300,nakolko je na MD s dietatom s terajsim priatelom.Vraj zivot v Rakusku jd drahsi.Aku mame sancu na sude?Dakujem za odpoved
ivka70
20.08.19,12:25
aky mate prijem domacnosti a kolko je vyzivovanych osob?
manzel nejako napadol to odstahovanie deti bez jeho suhlasu?
Katy a R
20.08.19,12:37
Podľa zákona má dieťa právo podieľať sa na životnej úrovni rodiča. takže všetko bude o dokazovaní príjmov a oprávnených výdavkov na obidvoch stranách.
Ak teda máte ako rodina spolu dobrý príjem - tak si myslím, že to zvýšenie môže byť reálne. 150 euro sa mi zdá na dve deti dosť málo? Ale toto ber len ako teoretický názor.
Brco07
20.08.19,12:53
Manzel pracuje v stavebnictve,raz je to lepsie,raz horsie.v zimnych mesiacoch katastrofa.minuly rok to bolo s pracou biedne.tam sa rata aj moj prijem?ja momentalne pracujem,ale kedze sa snazime o nase spolocne dieta,tak kedykolvek mozem vypadnut na PN,kedze som uz dvakrat o dieta prisla.Nikdy som toto neriesila,tak je mi to cudzie.Ked som do manzelstva isla vedela som,ze to bude boj,ale mne sa nechce stale bojovat a este s niekym ako je manzelova ex.a to je riadne cislo,verte mi.dakujem
Brco07
20.08.19,12:58
Zatial spolu deti nemame,ale planujeme spolocne.o dve som uz prisla a stresy na sudoch mi isto nepridaju.tam sa rata uz aj moj prijem?benapadol.nechcel robit problemy,odisla tam za terajsim priatelom,tak to neriesil.s detmi je pochopitelne menej,viac menej,ked to ex vyhovuje.
veronikasad
20.08.19,13:04
Ak je manžel živnostník, berie sa do uvahy jeho rocny prijem, aj keď v zime nezarobi ani cent
Brco07
20.08.19,13:12
Prijem za minuly rok?zivnostnikom je od juna t.r.
veronikasad
20.08.19,13:19
Vypis z danoveho priznania za minuly rok, potvrdenie o prijme od zamestnavatela za tento rok, prip. aj účtovnú evidenciu za tento rok, ak bude tvrdiť ze uz nie je zamestnancom.
Treba si vsetky tieto doklady zobrat so sebou, prip. od predch.zamestnavatela si dať vystaviť potvrdenie o prijme po mesiacoch.
ivka70
20.08.19,13:24
asi to vyhovuje aj jemu ... inak by viac bojoval, ved su to aj jeho deti a ano, pocita sa prijem celej rodiny,
a ty nemas dovod sa stresovat, tuto situaciu si musela predpokladat, kedze si si zobrala muza s 2 detmi
Ber to tak ,ze tak ako sa stavia k starostlivosti a vyzive 2 terasich deti, tak to bude robit aj s tym vasim spolocnym a skor by si ho mala v tom podporovat a nie ho nechat tahat sa po sudoch
Brco07
20.08.19,13:37
Berie sa do uvahy aj moj prijem.sme rok manzelia.spolu este nemame nic,no ja mam nieco usetrene.len mi to pride nefer,preco by som mala ja prispievat na vyzivne.ex nikde nerobila a ja co sa mordujem od 18 v trojsmennych prevadzkach budem platit tejto darmozracke.ide o princip.a o deti samozrejme.
veronikasad
20.08.19,14:02
Berie sa do uvahy len tvoj príjem zo zamestnania. Ano, je to nefér. Na to si vsak mala mysliet ked si s ibrala rozvedeneho muza s vyzivovacou povinnostou voci detom
Brco07
20.08.19,14:10
Ano...len ked niekto nerobi cely zivot a zijr len z vyzivneho od partnerov,tiez to o niecom svedci.a nie je to len o plateni vyzivneho.ked su s dx,blokne ho,aby im nemohol volat,ked jej to vyhovuje deti mu da.vsetko je o ludoch.ano dnes bude suhlasit,a za rok kolko bude chciet..celu vyplatu?
marjankaj
20.08.19,14:15
Veronika, veď ty uprednostňuješ život "na hromádce" oproti manželstvu.:D
Katy a R
20.08.19,14:29
ak ti ide o princíp, tak si uvedom, že výživné je určené deťom tvojho manžela, ktorého si si dobrovoľne vzala a vedela si, že ich má - či? - o ich práve už som písala... Alebo si vari ex pýta výživné aj na seba??? (za určitých okolností aj také existuje, ale to hádam nie v tomto prípade!)
Brco07
20.08.19,14:46
Aha..nie su rozvedeny,oni sa nestihli ani vziat.nasla si ineho totiz.co je to institut manzelstva.podme sa len rozmnozovat.
Brco07
20.08.19,14:57
Mozno aj to pride,ze bude chciet vyzivne aj na seba.uvidime ako to dopadne.no len keby bola taka super matka,deti v tom Rakusku ani nechcu byt.to ona si plni sny s milencami.
Mila123
20.08.19,15:14
ruku na srdce, dáva vždy všetkým doklady za vykonanú prácu?
nedáva......ak mal vyšší príjem zo zamestnania ako bude mať z podnikania potom sa budeš čudovať ako sudca s vami pozametá súdnu sieň,,,,,,(ak bol PPV rozviazaný zo strany tvojho manžela!!!)
ty si poznala jeho bývalú manželku? pretože si na na nej nenechala suchú nitku, súdiš a nemáš na to právo....
ak chce manžel prispievať aj 300€ nech, veď sú to jeho peniaze, ak budeš veľmi "mudrovať" aby mal pokoj doma, bude ich posielať tak aby si o nich nevedela,
si pre mňa, prepáč chudera , ktorá nedopraje rovnakú životnú úroveň aj dvom deťom jej manžela
Brco07
20.08.19,15:44
Mila123 nevies,nesud.nie som ziadna chudera.ked chce zivotnu uroven,nech ide makat ako ja.nie len nohy roztahuje a dranka peniaze od ludi.to je moj nazor.deti za to nemozu aku maju mater a ona sa vezie popri nich.nenam a spravim si dalsie.chore
ivka70
20.08.19,17:05
On s nou mal 2 deti a hlaska, ze expartnerka ich manzela zije z vyzivneho na deti je taka typicka pre nove partnerky.
Skus zivit ty sama 2 deti a zistis, ze to nie je az take easy.

Vies, spocitaj si to tak, ze ak vy dvaja mate mesacny prijem 2000 eur a on 2 vyzivovane deti, tak kazdy ma priemwrne 500 eur na mesiac. To by bolo vyzivne....

Ked budete mat spolu 2 deti, bude ti stacit, ak ti da na ne na mesiac 150 eur?

300 eur na 2 deti vobec nie je suma, z ktorej by ich mama mala vyskakovat a uzivat si, ver tomu.
Oliwa
20.08.19,19:14
Prečo by si mala s ňou stále bojovať? Veď nebojuj . Sú to deti Tvojho manžela. Ako sa k tomu stavia on? Čo keby požiadal o zverenie do starostlivosti a tých 150 či 300 eur nech platí matka detí Vám. Potom uvidíš, aké to bude super... Starať sa o dvoch tínedžerov - jedlo, oblečenie, obuv, škola, krúžky, záujmy, mobily, paušály... svet gombička... :D
Brco07
20.08.19,19:30
Jasne,ze to v dnesnej dobe nie je med lizat.ale da sa dohodnut,len pre nu dohody neplatia.kazdy sme si strojcom vlastneho stastia.teraz 300 o rok co bude.
draik
20.08.19,21:07
To, že exmanželka sa rozhodla mať ďalšie dieťa s iným partnerom, a teda z tohto dôvodu jej klesol príjem, nemôže byť na škodu otca skorších detí. Teda len z titulu tehotenstva nie je dôvod na zvýšenie výživného. Exmanželka si môže uplatniť nárok na kompenzáciu výpadku časti príjmu u terajšieho priateľa, rovnako tak náklady spojené s tehotenstvom.
Podobne to platí v prípade, ak by ste s daným exmanželom (=Vaším manželom) mali deti - táto skutočnosť nie je dôvodom na zníženie výživného pre jeho staršie deti, len na jeho pomalšie zvyšovanie.
Martin Biskupič
26.08.19,12:40
Výživné na dieťa sa určuje podľa § 62 a nasl. zákona o rodine. Obaja rodičia sa musia spolupodieľať na výžive dieťaťa podľa svojich schopností, možností majetkových pomerov.

Pokiaľ má matka deti zverené od osobnej starostlivosti, súd pravdepodobne určil otcovi povinnosť platiť výživné. V prípade zmeny situácie môže matka kedykoľvek podať návrh na súd na zmenu výšky výživného, kde by musela svoj návrh riadne zdôvodniť.

Nie je mi zrejmý právny režim, pod ktorý matka spadá, keďže v súčasnosti býva v Rakúsku, ale vychádzajúc zo slovenskej právnej úpravy, treba odlíšiť výživné na dieťa, od výživného na exmanželku alebo od príspevku na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke.

Tým chcem povedať, že samotné nastúpenie na materskú dovolenku nemusí byť pre matku objektívnym dôvodom na zvýšenie výživného na dieťa, pokiaľ by napríklad mala možnosť zo zákona žiadať o príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke od svojho súčasného partnera.

Je vždy na individuálnom posúdení prípadu zo strany súdu, kde súd skúma možnosti, schopnosti a majetkové pomery oboch rodičov.

Určite je pre oboch rodičov vhodné pokúsiť sa vopred dohodnúť a vyhnúť sa súdnemu sporu.

V každom prípade odporúčam dať si vec vopred posúdiť advokátovi, špecializujúcemu sa na rodinné právo, ktorý jednak vec individuálne posúdi, a jednak z praxe pozná rozhodovaciu prax súdov a vie Vám povedať, čo môžete očakávať.

Zo všeobecného popisu nie je možné povedať, čo môžete na súde očakávať.
Brco07
02.09.19,13:19
Dakujem za odpoved.no dohoda nebola mozna.momentalne je to tak,ze expriatelka sa vyhraza,ze to da na sud v Rakusku.Neviete mi poradit ako potom postupovat?
ivka70
02.09.19,20:09
Pri vyzivnom rozhoduju sudy prislusne miestu bydliska deti, podanie na Rakusky sud je realne.
Postupuje sa rovnako ako pri sude na SK.
Len vymerane vyzivne moze byt vyssie, ak to bude posudzovat sud v AT.