tichomir_19
22.08.19,23:50
Dobrý deň,
hľadám odpoveď na otázku, či mi zamestnávateľ môže / má poskytnúť príspevok na rekreáciu.

Vo firme MicroStep-HDO som začal pracovať 11.01.2016. Z dôvodu organizačných zmien som bol preradený od 01.09.2018 do sesterskej spoločnosti MicroStep Services (formou Dohody o ukončeni PZ v spoločnosti MicroStep-HDO a podpísaní PZ so spoločnosťou MicroStep Services), pričom vykonávam prácu na tom istom pracovnom mieste, mám toho istého riaditeľa (spoločný pre obidve spoločnosti).

Po návrate z dovolenky na Slovensku (koncom júla 2019) som predložil zamestnávateľovi (priamo riaditeľovi) žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu. Odmietol mi ho poskytnúť s odôvodnením, že v súčasnej spoločnosti nepracujem 2 roky a táto spoločnosť koná v súlade so zákonom.

Oponoval som, že v MicroStepe ako takom pracujem 4. rok kontinuálne až doteraz a nie z mojej vôle nastalo cca pred rokom moje organizačné preradenie. Keby aj nebola splnená táto 1 podmienka (všetky ostatné podmienky som splnil) a zamestnávateľ by mi poskytol príspevok na rekreáciu, nekonal by protizákonne, len by nemal zákonnú povinnosť mi ho poskytnúť. Ako to je?

Je to teda o dobrej vôli zamestnávateľa? alebo by konal protizákonne v prípade poskytnutia príspevku na rekreáciu?

Ďakujem za ochotu mi odpovedať.
ivka70
23.08.19,04:23
Otazka je, akym sposobom skoncil a zacal novy PP.

Ak si k tomu dostal informaciu, ze novy zamestnavatel prebera vsetky prava a povinnosti predchadzajuceho a v takom zmysle by znemla aj nova uzavreta pracovna zmluva, tak by narok bol.

Ak ste sa len dohodli na skonceni a podpisani novej zmluvy, teda ak neslo oficialne o taku organizacnu zmenu, kde by novy zamestnavatel preberal prava za povinnosti predchadzajuceho (muselo by to byt napr. aj v Socialnej poistovni tak nahlasene), tak sa povcita tvoj PP len od 1.9.2018 a narok v roku 2019 na rekreacny prospevok nevznika.
Nie je splnena podmienka 24 mesiacov trvania PP.
Predpokladam, ze je to tento pripad.
Zamestnavatel ti ten prispevok nemoze poskytnut (suvisia s tym danove a odvodove "ulavy", ktore nemoze uplatnit pre nesplnenie podmienok.
Mohol by ti max. dat mimoriadnu odmenu v tej vyske, z ktorej by ale museli byt platene aj odvody aj dan.
tichomir_19
23.08.19,15:53
ivka70, ďakujem za odpoveď. Išlo o organizačnú zmenu, kde nový zamestnávateľ neprebral práva a povinnosti. Jediná možnosť je teda poskytnúť "odmenu" podliehajúcu odvodovej a daňovej povinnosti - a to zamestnávateľ nemá záujem.