Katrina13
23.08.19,08:37
Dobrý deň, prosím o radu. Kupujeme nové auto, časť na priamu platbu, čas bude na splátky. Keďže som doteraz uplatňovala z PHM 80% aby som nemusela viesť knihu jázd a rada by som v tom pokračovala, ako je to so vstupnou cenou auta? Môžem ho dať do nákladov vo výške 100% a jednorazovo odpísať dph? alebo ked budem potom z phm uplatňovať 80% tak môže ísť len 80% zo vstupnej ceny na odpočet dph? Písala som na finančnú správu, takáto je odpoved:
"Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ vie hodnoverne preukázať, že tovar bol kúpený za účelom vykonávania zdaniteľných obchodov s daňou na výstupe, potom z tohto tovaru môže uplatniť odpočítanie dane a to v takom rozsahu, v akom ho využije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Všetky prijaté vstupy - opravy, poistenie, iné náklady spojené s prevádzkou auta si môžete odpočítať v takom rozsahu, v akom viete preukázať, že budú použité na podnikanie s nárokom na odpočítanie dane. S výnimkou PHL, ktoré preukazovať nemusíte (ak uplatňujete paušálne výdavky) a môžete si odpočítať vo výške paušálnych výdavkov (bez preukazovania). "

Mne z toho vyplýva, že by som mohla odpísať dph v 100% výske a krátiť len phm na 80% ak nechcem viesť knihu jázd.( na súkromné účely máme druhé auto v súkromnom vlastníctve ) Dokonca podľa odpísaného mi plynie, že Daň z MV, opravy atd tiež môžem odpísať v 100% výške, čo som doteraz tiež krátila na 80% a výnimka je len pri phm. Aký máte na to prosím názor. Srdečná vďaka
Tweety
23.08.19,06:40
Ak ho budete používať len v podnikaní, potom všetky náklady na jeho používanie uplatníte v 100 % výške, iba nákup PHM bude 80% pre nevedenie knihy jázd.
veronikasad
23.08.19,09:57
Nove auto bude pouzivane len na firemné ucely?
veronikasad
23.08.19,10:09
Aka je obst.cena auta, ked ho chces dat do nakladov?
Katrina13
23.08.19,10:33
Áno len na firemné a kúpna cena je 32.000
Tweety
23.08.19,10:35
OC nie je nákladom. MV zaradíš a odpisuješ. Obstaranie v JÚ VNZD, v PÚ 042.
Katrina13
23.08.19,13:26
Ďakujem za pomoc.
veronikasad
23.08.19,13:27
Aby nevznikli pochybnosti pri daňovej kontrole, nebolo by jednoduchsie pri tak drahom aute viest knihu jazd?
KvetkaK
22.01.20,10:55
Je teda možné si dať PHM 80% a ostatné výdavky v 100% výške, aj keď nebude vedená kniha jázd?
Má niekto skúsenosť s tým, či daňový úrad nevyžadoval predsa knihu jázd? Ďakujem.
veronikasad
22.01.20,11:17
Máš iné auto, ktoré používaš na súkromné účely ? Dokážeš pri daňovej kontrole obhájiť, že nové auto budeš využívať len na podnikanie ?
Katy a R
22.01.20,11:26
treba pozrieť aj to, čo píšu na FS ;) (skoro všetko tamnájdeš vysvetlené)
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici#VydavkyZivnostnikaFO
Tweety
22.01.20,11:51
Ak sa používa len na podnikanie,podľa zákona sa nemusí viesť kniha jázd ale v tomto prípade zákon stanovuje výdavky na PHM iba v 80% výške ale to som už uviedla. Ostatné náklady sú v 100% výške.
marjankaj
22.01.20,13:27
Katy presne tak. Vzťahuje sa to aj na napr. kancelárske potreby. Keď firemným perom napíšeš rodine vianočnú pohľadnicu.:--- Keď každé, tak naozaj každé. :eek:
KvetkaK
23.01.20,09:37
Ďakujem za každý komentár. Chcela som sa len uistiť.
andrea_mar
26.02.20,17:54
Ak mám jedno auto, zaradené vo firme, ale používam ho aj na firemné aj na súkromné účely, môžem aj nákup a technické zhodnotenie dať teda len do výšky 80%? Ďakujem pekne
andrea_mar
26.02.20,18:11
Ja mám z etrendu jeden článok, kde sa uvádza:
Ak podnikateľ uplatňuje na pohonné látky paušál 80 percent, potom si môže uplatniť odpočítanie DPH len vo výške 80 percent. Neuplatnená DPH je nedaňovým výdavkom, podnikateľ si nemôže znížiť základ dane o hodnotu neuplatnenej DPH.
andrea_mar
26.02.20,18:15
Ja mám jeden článok z etrendu, kde sa uvádza:
Ak podnikateľ uplatňuje na pohonné látky paušál 80 percent, potom si môže uplatniť odpočítanie DPH len vo výške 80 percent. Neuplatnená DPH je nedaňovým výdavkom, podnikateľ si nemôže znížiť základ dane o hodnotu neuplatnenej DPH.