vanessa2
23.08.19,11:56
Dobrý deň všetkým účtovníkom a mzdárom firma rozviazala prac.pomer so zamestnancom po 24 r.odpracovania §63 ods.1 vypovedou ale netrvala so zamestnancom na výpovednej lehote, aký výšku odstupého ma zamestnanec dostať štvor alebo päťnásobok? kedže nebude mať výpovednú lehotu ?dakujem
Tweety
23.08.19,11:59
Skončil dohodou z rovnakého dôvodu?
Tweety
23.08.19,13:14
PP ste v tomto prípade mali skončiť Dohodou z rovnakého dôvodu, teda z § 63. Odstupné je tu 5 mesačné. Výpoveď je zo zákona stále s VD, tu je odstupné(4mes.) nižšie ako pri skončení dohodou z uvedeného §(uvedené v dohode) Takto ste ho ukrátili o jednomesačné odstupné. Ja by som skončenie PP preklasifikovala, samozrejme, ak sa ešte dá.