EvaB.
23.08.19,16:48
OZ, ktoré vzniklo v roku 2005 nemalo doteraz ani jedno oficiálne valné zhromaždenie, ktoré sa mali konať minimálne každé tri roky. Všetko sa dohaduje prostredníctvom e-mailov, ide o rodiny s postihnutými deťmi z celého Slovenska, takto to fungovalo. Upozorňovala som tajomníka združenia (jeho žena je predseda) niekoľkokrát, že treba všetko dať aj papierovo do poriadku, spísať zápisnice z valných zhromaždení a urobiť podpisové kolečko. Teraz podľa nového zákona treba združenie preregistrovať a vznikol problém, lebo jeden člen predsedníctva medzičasom zomrel (v čase po poslednom valnom zhromaždení, ktoré sa nekonalo). Tajomník združenia ma ako jedného z členov predsedníctva núti podpísať spätne zápisnice z predchádzajúcich rokov, pričom zomrelého člena predsedníctva svojvoľne vyhodil z predsedníctva (len na poslednej zápisnici), aby to mal jednoduchšie a s tým nesúhlasím a rozhodla som sa žiadnu zápisnicu nepodpísať. Podľa neho treba úmrtný list zomrelého a podpisy zostávajúcich členov predsedníctva alebo notársky overené podpisy nadpolovičnej väčšiny členov predsedníctva na poslednej zápisnici z valného zhromaždenia. Aj bez môjho podpisu, ak sa už nikto nerozhodne nepodpísať, zostane nadpolovičná väčšina podpisov členov predsedníctva na zápisnici. Tajomník svoju dlhoročnú nečinnosť hodil na mňa a tvrdí, že ak nepodpíšem, položí to celé združenie. Ako to teda je? Ako správne postupovať?
Oznámil mi, že chce začať podnikať kroky na zrušenie OZ. Neviem, akú podporu ostatných členov bude mať, predpokladám, že svojvoľne konať nemôže. Každoročne prostredníctvom dvoch percent prebieha podpora jednotlivých rodín. Čo v prípade, ak združenie zanikne? Peniaze, nebudú môcť byť rozdelené jednotlivým rodinám a OZ ich bude musieť vracať štátu. Tieto rodiny sa snažili zháňať ľudí, ktorí by dve percentá venovali OZ a s týmito peniazmi rátali pri terapiách detí. Dá sa voči konaniu tajomníka brániť, alebo všetko záleží na tom, čo bude schválené valným zhromaždením?
Ďakujem.
denkaTn
28.10.19,10:59
zomreleho clena je treba "vyhodit" z predsednictva, tam vela inych moznosti nema ten tajomnik kedze mrtvy nemoze vykonavat funkciu, ani mu ju nemusi nikto odnimat. preco nechcete popodpisovat zapisnice spätne? zapisnice su formalna zalezitost a vase zdruzenie vykonavalo to ze podporovalo rodiny, ale nevybavovalo formality, tak to treba doplnit aj neskor. bola by skoda zrusit zdruzenie len preto ze nechcete popodpisovat zapisnice ktore ste mali popodpisovat v minulosti. nie je to trestne ani to iny zakon nepostihuje pokutou ak sa zanedbala tato cast. treba ju len dorobit, aby ste fungovali dalej.
EvaB.
29.10.19,21:00
Ďakujem za odpoveď, ale už sa to akosi samé "vyriešilo". Celý tento cirkus okolo zápisníc a vyhrážky, že položí združenie vyústilo do schválenia zrušenia združenia. Zápisnice som nechcela spätne podpísať, lebo som mala tušenie, že tajomník s predsedníčkou nekonajú čestne. Skutočnosť sa ukázala oveľa horšia ako moje tušenie, celé to už rieši prokuratúra.