hanelore16
23.08.19,22:48
Vodovodná prípojka na starsom rodinnom dome. Odber vody z verejného vodovodu, cez vodovodnú prípojku. V prípade poruchy - kto je zodpovedný?
Popis:

Verejný vodovod , rsp. rozvodová sieť, sa tiahne popod príjazdovú cestu, je cca z 60-tych rokov min. storočia. Dom má cca 40 rokov. Dom je na rozvodovú sieť napojený vodovodn. potrubím popod zem - nazvem to "odbočenie s uzáverom" , a toto potrubie ústi do "vonkajšej šachty " (pred múrom rod. domu)s uzáverom (ventil), kde NIE JE osadený vodomer.
Z tejto "vonkajšej šachty" vedie rúra popod zem, do "vnútornej (garázovej ) šachty, kde je osadený vodomer.
Otázka:
č.1 - V prípade poruchy na "odbočení s uzáverom" (napr. prasknuta rúrka v zemi), je kto zodpovedný za opravu plus financovanie?
č.2 - Kto je zodpovedný za údržbu úseku "odbočenia s uzáverom" , v čitane napr. výmenu ventilov vo "vonkajsej sachte", ak sú tieto napr. opotrebovane, etc?


V zakone o vodovodoch som sa totiz dočítala, konkr. paragr. 3 ods.3, ze vodovodna pripojka sa nepovazuje za verejny vodovod. T.zn., ze odberatel je zodpovedny za príp. opravu v prípade poruchy. Avsak, v paragr. 4 ods. 1, je definovana vodovodna pripojka, a stojí tam tiez ze "pripojenie na rozvadzaciu vetvu s uzaverom JE sucastou verejneho vodomeru".
Neviem s urcitostou, ci usek veduci cez pozemok patriaci k môjmu domu, na ktorom vedie "odbocenie s uzaverom" do "vonkajsej sachty - Je alebo NIE JE to oné "pripojenie s uzaverom".
Chapem, ze sa treba spytat prevadzkovatela verejn. vodovodu. Chcela by som ale vopred vediet, ci mi bude tvrdit pravdu... V zmluve s prevadzkovatelom sa zial nic blizsie k tomuto problemu nepíse.
Dakujem za kazdu radu,

Hana