Gapo
26.08.19,15:11
Tak kliknem F1 a enter a PC nabehne. Dátum aj čas ukazuje normálne, takže som batériu vylúčil. Ale som zistil, že keď ho vypnem iba softvérovo, tak ide spustiť normálne. Ja ho vyťahujem z elektriny a vtedy to vždy urobí. Skúsil som ho vypnúť a odpojiť od šťavy asi na minútu a po zapnutí nabehol normálne. Takže asi hraje nejakú úlohu čas ako dlho je odpojený. Poradí niekto?
Chobot
26.08.19,13:34
1. vymeň záložnú batériu na základnej doske.
2. neodpájaj zdroj zo zásuvky, keď vypneš PC

A ty PC vypínač tak, že natvrdo vytiahneš kábel zo zásuvky počas behu PC? To fakt?
Gapo
26.08.19,14:45
Samozrejme natvrdo PC nevypínam, ale až po vypnutí ho odpojím od šťavy. Ale to som robil napríklad na noc, alebo pri odchode z domácnosti, vždy kvôli istote, požiar napr. a fungoval,.
misoft
26.08.19,15:10
Paranoja? Asi hej. Ja som scoj PC (už vyradený) mal v sieti nonstop 24h/365d - bol síce v stand-by, ale spotreba bola menšia ako spotreba telky v stand-by.
Baterka v PC (na matičnej) má výdrž 3-4 roky (v tvojom prípade), pri zapnutej sieti vydrží aj 8 rokov (mnou overené).
Potom sa nečuduj, že keď zapneš PC - tak naskočí BIOS, pretože časy a dátumy nesúhlasia, vynulujú sa nastavenia v BIOSe (nastaví sa default - ak sú nastavené takty CPU, tak skočia na základné).
To, že ti ukazuje "správny čas" po nábehu - to je systémový čas Windows!!!! Ten si berie čas z internetu. Ovšem niekedy ani to nepomôže, pretože niektoré certifikáty stránok majú časové razítka a pri načítaní sa (podľa BIOS času) zistí neplatnosť certifikátu a stránka je nedostupná.

Chobot napísal - je volovina VŽDY vyťahovať zo zásuvky. Ak sa tak bojíš, tak len ak ideš na dlhšiu dobu (7 a viac dní - ja som ani vtedy nevyťahoval a nezhorel som).
Gapo
26.08.19,16:04
Paranoja? Ani nie, ale náhoda je blbec. Myslel som tým časom, čas v Bios-e aj tam je o.k. Ale to nerieši problém, pretože to som tak robil stále a bolo to o.k. A nech pozerám ako pozerám ja v Bios-e nič divné nevidím, pravda je, že nie som od fachu. Tiež je pravda že v máji bolo 6 rokov od kúpy.
Gapo
27.08.19,06:01
Pozriem po nejakej lepšej batérii a vyskúšam ju vymeniť.
Chobot
27.08.19,06:20
Po 6 rokoch to bude tá batéria. Vymeň ju, nemusíš hľadať nejakú "lepšiu". To sú tie štandardné 2032 alebo 2025 - kové gombíkové batérie, stačí kúpiť nejakú za 1 euro alebo v LIDLI blister s viacerými kusmi. A môžeš fungovať ako doteraz.
misoft
27.08.19,15:04
CR 2032 sa tam dávajú. CR 2025 nevydržia dlho.
CR2032 fakt stojí cca 1€, kúpi kdekoľvek....
danno177
28.08.19,16:11
Vymeň baterku a neodpájaj pc zdroj od elektriny a tvoj problém prestane. Batéria ktorá tam je, slúži na uchovanie bios nastavení pokiaľ sa stane že pc je od elektriny odpojený. Daná batéria sa potom vybíja a keďže to nie je akumulátor, stratenú kapacitu už nenadobudne.
Gapo
10.09.19,09:11
Tak už som kúpil Duracell 2032. Výmena do 5 sekúnd, ale nič sa nezmenilo, opäť nábeh do bios-u. Potom ma napadlo použiť znovu "default" a nabehol normálne. Tak uvidím zajtra keď ho cez noc odpojím od šťavy.
misoft
10.09.19,18:35
Už sme ti písali - zbytočnosť vyťahovať zo siete!

Môj (už vyradený) PC bol pripojený k el. sieti 10 rokov v kuse! A nikdy - opakujem NIKDY - sa nestalo, aby niečo zlyhalo v tomto smere. Dokonca CR2032 som menil po 8 (slovom ôsmich) rokoch! A to ešte bola schopná udržať nastavenia CMOS.
Gapo
11.09.19,06:22
Tak asi to bola naozaj tá batéria, ráno nabehol normálne. Dúfam že to tak bude aj naďalej. Vďaka že ste ma presvedčili.
misoft
11.09.19,18:05
:D Veď máme vynikajúci presvedčovací talent.....
Gapo
12.09.19,08:04
Nie len to ale aj vedomosti, vďaka. :)
Gapo
19.09.19,06:02
Ešte som zabudol prezradiť, že batéria mala 0,4 V :D