saratica
28.08.19,09:31
Dobrý deň, mám otázku. Sme Spoločenstvo vlastníkov bytov a niektorí vlastníci by chceli zasklievať balkóny z prostriedkov ktoré máme na Fonde opráv a údržby. Chcem sa opýtať nakoľko som na toto našiel rôzne názory či je toto možné z Fondu opráv a údržby realizovať? Ďakujem za odpovede.
ivka70
28.08.19,07:37
Je to mozne, ak to to bude pre vsetky balkony a ak to schvali nadpolovicna vacsina vlastnikov (teda nie je jeden, dvaja sa rozhodnu, ze chcu zasklit). cize bude to v sulade s koncepciou udrzby bytoveho domu.
saratica
28.08.19,07:41
Ale ráta sa to do opravy a údržby, pretože niekde som o tom zase čítal že opravy na balkónoch áno ale zasklenie nie že to je nadštandard.
vicktor
28.08.19,07:59
Ked si ludia zasklievaju lodzie za svoje, kazdy nad tym mavne rukou.
Ale pri takejto hromadnej oficialnej akcii je podla mna potrebne stavebne povolenie a schvalenie zmeny vzhladu domu.
Inak suhlas s Ivkou.
ivka70
28.08.19,08:00
Je to nadstandard ,ale vy si mozete rozhodnut, ci nadstandard chcete alebo nie, ide o vas bytovy dom, ak na to mate peniaze, mozete to urobit.
vela bytovych domov robi zateplenie + zasklenie balkonov naraz.
vicktor
28.08.19,08:00
Mozete obnovit poskodeny nater muriva = standard.
Mozete pri tom barak zateplit = nadstandard nehradeny z FO?
(sekundicky)
saratica
28.08.19,08:16
Ale my už zateplenie máme, teraz sa jedná iba o zasklenie. A čo s tými ktorí to nechcú? Už teraz avizovali niektorí že ak sa to bude robiť tak oni to dajú na súd ako môže niekto mať zasklenie z Fondu opráv a potom oni teda chcú na ruku peniaze v tej výške.
ivka70
28.08.19,08:41
este raz precitaj moju odpoved, bud sa na tom dohodnete a schvalite si to a spravi sa to vsetkym balkonom, ale to nespravi nikto

nejde individulane ziadat o prispevok na jeden ci dva balkony .....

a ak si to niekto chce spravit a zaplatit individualne, potrebuje na to suhlas vacsiny vlastnikov, lebo ide o zasah do vonkajsieho vzhladu bytoveho domu, cize ani sam platit si to len tak niekto nemoze, potrebuje na to povolenia
ivka70
28.08.19,08:43
az na tom, ze to povolenie treba aj pri jednom balkone, len sa to zanedbava .... ale keby sa do toho niekto obul, tak to mozu ziadat odstanit ako nepovolenu stavbu :)
vicktor
28.08.19,08:53
saratica: Ale my už zateplenie máme...
To bol priklad - bol tento "nadstandard" hradeny z FO?
Som presvedceny ze ano. Tak moze byt hradene aj zasklenie, akurat treba dodrzat potrebne kroky, podmienky a pravidla.
saratica
28.08.19,09:08
Na zateplenie bol braný úver z banky. Hlavne mi ide aj o to čo s tými ktorí to zasklenie nechcú.
buchač
28.08.19,09:18
niektorí vlastníci by chceli zasklievať balkóny z prostriedkov ktoré máme na Fonde opráv a údržby.
A čo s tými ktorí to nechcú? Už teraz avizovali niektorí že ak sa to bude robiť tak oni to dajú na súd ako môže niekto mať zasklenie z Fondu opráv a potom oni teda chcú na ruku peniaze v tej výške.
==========================
Ale inak ste všetci v tom baráku normálni ???
saratica
28.08.19,11:05
Všetci nie.
ivka70
28.08.19,11:45
tak nebude mat zasklene nikto .....
vicktor
28.08.19,12:30
Na zateplenie uver. A ako sa ten uver splaca? Zeby z Fondu oprav???
Vacsina rozhodne a bude / nebude zasklene. Ak bude, ti ktori zasklenie nechcu, mozu tabule rozbit.
saratica
28.08.19,15:54
Ten úver je už dávno splatený. Väčšina dajme tomu rozhodne ale ten zvyšok aj tak nebude chcieť a ani do bytu nikoho nepustí za účelom montáže takže tak asi. A chcel som nejaké seriózne rady a nie že môžu tabule rozbiť...
misoft
28.08.19,17:08
Odpovede neboli podľa jeho gusta - pravda bolí...
sito
28.08.19,17:24
šaratica,
Balkón nie je súčasť bytu. Balkón je spoločná časť domu, ktorú z technického hľadiska môže využívať len vlastník bytu z ktorého je prístup na konkrétny balkón.

Vlastník bytu musí umožniť prístup k odstráneniu technických chýb na balkóne. ( zatekanie do spoločných murov domu, drolenie betónu, atď. ) Tie veci sa hradia z FPÚaO. Na akykoľvek zásah do spoločnej časti domu, balkóna potrebuje vlastník bytu súhlas ostatných spoluvlastníkov. ( dlažbu, zasklenie, okno, pričlenenie, spojenie balkóna, lodžie, terasy s bytom domu, zväčšenie plochy bytu )
sito
28.08.19,17:31
vicktor (Dnes 14:30) Na zateplenie uver. A ako sa ten uver splaca? Zeby z Fondu oprav???

Áno, viktorko áno! Z FPÚaO a banka ktorá uverila si fond sakramenský všíma, či je jeho výška dostatočná a aby bola na ňom dostatočná rezerva aj na zabezpečenie prevádzky bytového domu. :D
sito
28.08.19,21:17
Pravdu, pravdu majú! Banku absolutne nezaujíma, čo a ako hospodária spoluvlastníci bytového domu so svojimi spoločnými peniazmi. Banku zaujíma či je na FPÚaO dostatok peňazí na splácanie úveru.

"Ak im idú splátky , tak na to kašlú."

AK?! Ak nie? Skúsili ste ... či sú zachrípnutí, či na to kašlú? :D:D:D
vicktor
30.08.19,06:26
saratica: "Ten úver je už dávno splatený. A chcel som nejaké seriózne rady a nie že môžu tabule rozbiť..."
Zbytocne sa vracias k uveru, to bol len priklad.
Serioznu radu si dostal od Ivky 6 minut po zadani otazky plus dalsie dovysvetlenie. Ale nie si spokojny a len mutis vodu. Vrat sa k tej prvej rade a k mojmu prvemu komentu.
sito
30.08.19,07:59
buchač, prepáč. Nečítaj! :D

Koho to zaujíma, môže si to.

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak k bytu alebo nebytovému priestoru v dome prilieha podľa § 19 ods. 4 balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy."

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo alebo priľahlý pozemok, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom alebo nebytovým priestorom v dome."

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu."

"Opravou sa na účely tohto zákona rozumie odstránenie čiastočného fyzického opotrebovania alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva z dôvodu ich uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu."

Takže, žiadne čačky - mačky na balkóne, lodžii, terase sa nehradia z FPÚaO. Len opravy.

Leda, že by sa modernizoval celý dom a modernizácia by sa týkala všetkých balkónov, lodžii a terás spoločných častí domu. :D

Čo myslíte, vymaže to štetka alebo nevymaže to ta mazaná štetka? :D
mackoivan
30.08.19,09:31
Je to problematické. Balkóny majú svoj špecifický účel. Nie sú určené ako ďalšia uzavretá miestnosť. Podľa mňa ma ostatní nemôžu donútiť zakrtkovat sa aj na balkóne.
sito
30.08.19,09:53
trtko eee krtko. Balkón na ktorý sa môžeš dostať so svojho bytu môžeš len užívať, nie ho vlastniť, robiť si s ním čo len chceš a čo chceš na ňom.

Inak, ak sa spoluvlastníci domu rozhodnú modernizovať dom, teda aj jeho spoločné časti, týka sa to celého domu, teda aj balkóna na ktorý je prístup len s tvojho bytu. :D
vicktor
30.08.19,10:20
aj z lesenia
mackoivan
30.08.19,11:02
Tí naši projektanti sú nejakí trtkovia ? Aj najnovsie domy projektuju s balkónmi či loggiami . Dnes je už každá babka projektant.. sito či?
sito
30.08.19,15:11
vicktor (Dnes 12:20) aj z lesenia

Nooo, áno! Aj z rebríka, lana, vysokozdvižnej plošiny, atď..

A vieš ty čítať s porozumením? Skús.

"Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ( balkóny, lodžie, terasy ) ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome."

Žeby si parlament robil z národa ... :D
sito
30.08.19,15:39
mackoivan (Dnes 13:02) Tí naši projektanti sú nejakí trtkovia ?

--- Čo by za to dali tí, čo nemali k bytu naprojektovaný balkón, lodžiu, terasu. Že by to projektanti tak vtedy nedotrtkali. ---

Aj najnovsie domy projektuju s balkónmi či loggiami.

--- Je to poznatok z minulosti a požiadavky prítomnosti. A myslím, že do budúcnosti budú v obľube a prínosom pre byty v bytovom dome. A Ty by si si aký byt vybral, bez, či s. ---

Dnes je už každá babka projektant.. sito či?

--- Či si to ... projektujú, každá babka sama? Noo, pri pohľade na niektoré domy, ich balkóny, lodžie, terasy to aj tak vypadá, že každá babka, dcéra, vnučka je projektantom spoločnej časti domu na ktorú majú z domu, jeho bytu na ňu.

A videl som dva domy vedľa seba, tak koncom 50ich až začiatkom 60ich rokoch postavené. Jeden mal francuzké okná, pred nimi do spodnej polovičky zábradlie z trubiek. Druhý, ten mal krásne vysunuté balkóny s pohyblivým presklením. Reoknštruovali si svoj dom. Asi im to babka neprojektovala? Či, macko? --- :D
sito
30.08.19,17:38
:D:D:D